Premier wzywa do uwolnienia regionu Pacyfiku od militaryzacji – FBC News

Premier wzywa do uwolnienia regionu Pacyfiku od militaryzacji – FBC News

Premier Sitiveni Rabuka [Source: Fiji Government/ Facebook]

Premier Sitiveni Rabuka mówi, że Pacyfik chce być regionem wolnym od militaryzacji i konfliktów.

Potwierdził to podczas swojego wystąpienia na Forum Ministerialnym Unii Europejskiej dla regionu Indo-Pacyfiku w Brukseli.

Rabuka stwierdził, że jest to zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz wartościami multilateralizmu i działań zbiorowych.

Artykuł kontynuowany po reklamie

Kierując się strategią Błękitny Pacyfik 2050, premier twierdzi, że region chce współpracować z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku i Unii Europejskiej, aby chronić swój rozległy obszar oceaniczny.

Podkreślił także trwające kryzysy i wyzwania geopolityczne, którymi należy się zająć.

Według Rabuki region znajduje się na rozdrożu, w obliczu świata złożonych, wzajemnie powiązanych kryzysów i napięć geopolitycznych.

Mówi, że nasz wspólny dobrobyt zależy od naszej zdolności do wytyczenia nowej ścieżki w kierunku bardziej zrównoważonej, sprawiedliwej i pokojowej przyszłości.

Dodaje, że Unia Europejska jest kluczowym partnerem w dążeniu regionu do osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa w regionie Pacyfiku.

Premier wyraził optymizm, że zaangażowanie UE w promowanie wolnego i uczciwego handlu, zrównoważonych łańcuchów dostaw i innowacji cyfrowych będzie inspirować wzrost gospodarczy w regionie Pacyfiku, zwalczać ubóstwo i wspierać kluczowe polityki gospodarcze.

Rabuka wezwała także przywódców, aby potwierdzili swoje zaangażowanie w kształtowanie przyszłości pełnej pokoju, dobrobytu i ochrony środowiska.

Zauważył także potrzebę postrzegania regionu Indo-Pacyfiku jako latarni morskiej pokoju, raju dla różnorodności biologicznej i przykładu zrównoważonego rozwoju dla wszystkich.

Coroczne forum służy jako platforma promująca konstruktywny dialog i współpracę między Europą a rozległym regionem Indo-Pacyfiku w kierunku kształtowania odpornej przyszłości.

Konferencja gromadzi ministrów spraw zagranicznych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej i 43 krajów regionu Indo-Pacyfiku oraz przedstawicieli instytucji europejskich.

READ  Zjadliwy billboard stoi przed elitarną szkołą w Sydney po tym, jak była uczennica twojej kobiety uniknęła skazania

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *