Projekt 90%: Pozytywne przypadki i hospitalizacje są w dużej mierze nieszczepione, według danych Ministerstwa Zdrowia

Projekt 90% to inicjatywa NZ Herald, która ma na celu dotarcie do wszystkich Nowozelandczyków, aby głośno mówili o szczepieniach, abyśmy mogli ratować życie i przywracać wolności. Wideo / NZ Herald

Tylko jedna w pełni zaszczepiona osoba wymagała opieki szpitalnej po zachorowaniu na Covid 19 podczas obecnej epidemii w kraju – liczba, która pokazuje, że szczepionka działa, według ekspertów.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ​​na dzień 9 rano w poniedziałek tylko 37 z 1177 przypadków COVID-19 zarejestrowanych w całej społeczności zostało zaszczepionych dwa lub więcej tygodni przed badaniem, a tylko jedna z tych osób wymagała opieki szpitalnej.

Kolejne 17 osób otrzymało dwie dawki szczepionki firmy Pfizer w ciągu dwóch tygodni przed pozytywnym wynikiem testu, co oznacza, że ​​szczepionka nie była jeszcze w pełni skuteczna. Wśród tej grupy była też tylko jedna osoba w szpitalu.

Kontrastuje to wyraźnie z 93 przyjęciami do szpitala pacjentów z Covid, którzy nie byli zaszczepieni i 17 hospitalizowanych wśród tych, którzy otrzymali tylko jedną dawkę.

Doktor szczepionek Helen Petosis-Harris powiedziała, że ​​liczby były zgodne z oczekiwaniami.

„Jest bardzo jasne, że szczepionka okazuje się być bardzo skuteczna w ochronie ludzi przed Covid. Można by się spodziewać, że w pełnej szczepionce będą pewne przypadki, które poważnie zachorowały, ale jest to zdecydowanie mniejszość, a te dane w pełni to popiera”.

Spośród 1177 przypadków COVID zgłoszonych od 17 sierpnia 974 osób (83 procent) nigdy nie było zaszczepionych, gdy zaraziły się wirusem, a 260 z tych osób miało mniej niż 12 lat i nie kwalifikowało się do zaszczepienia.

Kolejne 149 osób (12,6 procent) otrzymało pojedynczą dawkę, gdy wynik testu był pozytywny.

Petosis-Harris powiedział, że dane odzwierciedlają to, co zaobserwowano w innych krajach na całym świecie, gdzie zdecydowana większość przyjęć do szpitala z powodu Covid 19 dotyczyła osób nieszczepionych.

READ  Modernizacja Forda Fiesty ST z większą mocą i lepszą technologią

„Zawsze fajnie jest mieć takie lokalne doświadczenie”, powiedziała. „Nie różnimy się od innych, i tutaj też działa to pięknie”.

„To naprawdę pomocne, aby jakoś nam przypomnieć i utrzymać ten pęd. To jest nasze wyjście. Szczerze mówiąc, nie widzę innego wyjścia”.

Doradca medyczny Centrum Doradczego ds. Szczepień i profesora Uniwersytetu Otago Peter McIntyre zgodził się, że dane wykazały, że szczepionka działa bardzo dobrze.

Ostrzegł jednak, że potrzebna jest bardziej szczegółowa analiza liczb, aby określić prawdziwy wpływ, biorąc pod uwagę ogromną różnicę w liczbie szczepień między grupami wiekowymi oraz szybkość wprowadzania i przyjmowania szczepionek w ciągu ostatnich siedmiu tygodni.

Mimo to, powiedział, dane Ministerstwa Zdrowia wykazały, że szczepionki działają dobrze.

„Jeśli przyjrzymy się temu bardziej szczegółowo, prawdopodobnie okaże się, że szczepionki działały lepiej niż to. W pewnym sensie możemy powiedzieć, że trzy razy bardziej prawdopodobne jest, że nie zostaniesz zaszczepiony, jeśli byłeś przypadkiem, a cztery razy większe prawdopodobieństwo, że nie zostaniesz zaszczepiony, jeśli przebywałeś w szpitalu. [compared with the national average of 22 per cent of the eligible population unvaccinated]. „

Tym razem, powiedział McIntyre, szczepionka niewątpliwie przyczyniła się do mniejszej liczby zgonów i hospitalizacji.

Wynika to w dużej mierze z tego, że wskaźnik przyjmowania szczepionek wśród osób w wieku powyżej 65 lat jest wysoki, przy czym około 80 procent jest w pełni zaszczepionych, a ponad 90 procent otrzymuje pojedynczą dawkę, powiedział.

„Wiadomość dotarła do zagrożonej starszej grupy wiekowej. Gdyby nie to i to samo stało się z Deltą w nieszczepionej populacji w Auckland, zobaczylibyśmy wiele zgonów i hospitalizacji, ponieważ ta starsza grupa wiekowa wypełniłyby szpitale”.

Gdzie się zaszczepić w Auckland – bez rezerwacji

Różnica w stosunku do Delty, powiedział McIntyre, polega na tym, że jest bardziej zaraźliwa i bardziej niebezpieczna dla osób nieszczepionych.

READ  Foxconn, firma produkująca iPhone'y, ogłasza projekt sprzedaży samochodów elektrycznych

„W każdym przypadku szanse wylądowania na oddziale intensywnej terapii lub szpitalu z Deltą, jeśli nie zostaniesz zaszczepiony, są większe niż w 2020 roku. Ale z drugiej strony szczepionka nie wydaje się słabiej radzić sobie z Deltą”.

Oznacza to, że zaszczepiona populacja prawdopodobnie nie zachoruje poważnie, nawet jeśli zostanie zarażona wirusem, powiedział.

„To dobra wiadomość i jest to również zachęta dla osób nieszczepiących się, aby powiedzieć: „Hej, korzyści ze szczepień znacznie wzrosły, ponieważ jeśli pozostanę nieszczepiony i pojawi się Delta, co w końcu nastąpi, jestem w linia ognia ”- powiedział McIntyre.

„Kluczowym punktem jest to, że sprawy wyglądają gorzej, jeśli nie jesteś zaszczepiony Delta.

„Nawet jeśli jesteś młody i zdrowy, możesz być pewien, że nadal nie będziesz miał większego problemu, ale szanse na to trochę wzrosły. Więc nie oszukuj się, że wszystko będzie dobrze, jeśli po prostu pójdziesz do i przejść na dietę. Makrobiotyk. To nie zrobi tego za ciebie”.

Patrząc w przyszłość, Petosis Harris powiedział, że liczba przypadków wśród zaszczepionej populacji może zacząć rosnąć, ponieważ większość populacji należy do tej kategorii, jednak liczba ta pozostanie niewielka w ujęciu procentowym.

Jest również prawdopodobne, że potrzeba zastrzyków przypominających stanie się bardziej wyraźna w miarę wzrostu liczby poważnych przypadków wśród w pełni zaszczepionych osób starszych i populacji wysokiego ryzyka, powiedziała.

„Nie ma dowodów na to, że szczepionka nie działa dobrze przeciwko Delcie, ale to, co obserwujemy, to zmniejszona ochrona u osób zaszczepionych wcześniej i w starszych grupach wiekowych”.

Podobnie jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka przypominająca wywołałaby znacznie silniejszą odpowiedź immunologiczną niż pierwsze dawki zapewniłyby szerszą i trwalszą ochronę.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top