Projektantka Scarlett Yang przekształca biomateriały w sztukę i modę

Projektantka Scarlett Yang przekształca biomateriały w sztukę i modę

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Scarlett Yang trzyma delikatny szklany przedmiot, którym może być liść, pióro lub muszla ostrygi. Jest jasna i przejrzysta, podwinięta i wzorzysta na brzegach, a w środku wypełniona kolorami: popielatoszarym i kałużowozielonym. „Jest ich teraz około 200 w drodze do Hongkongu” – mówi Yang, niewielka postać w miękkiej szarej kurtce i czapce z daszkiem w kolorze piaskowym. „Ułożę je płasko na stole, archiwalnie, kawałek po kawałku. Chcę, żeby tworzyły pejzaż.”

Praca Yanga, którą nazywa „Nieważką radością” – będzie częścią wystawy w Chat Center for Heritage, Arts and Textiles, które zostało otwarte pięć lat temu w nieczynnych fabrykach tekstylnych w dzielnicy Tsuen Wan w Hongkongu. Fabryka jutra Zbada rolę, jaką tekstylia odegrały w przeszłości Hongkongu, a także spojrzy w przyszłość. Praca Yanga z pewnością stanowi część drugiej połowy historii.

Yang nazywa siebie projektantką materiałów lub projektantką cyklu życia, która łączy świat cyfrowy i fizyczny, aby odkrywać nowe rodzaje materii. Najpierw użyła kombinacji alg i białka z jedwabnych kokonów (tradycyjnie będących produktem odpadowym), aby stworzyć odzież z włókien szklanych, które twardnieją lub stają się bardziej miękkie w zależności od wilgotności otoczenia. Ostatnio jednak eksperymentowano z różnymi związkami bioaktywnymi. „Nie potrafię wskazać wielu szczegółów, ale przypomina to hydrożel wykonany w laboratorium” – mówi ostrożnie. Jest nietoksyczny, nie wykorzystuje żadnych zasobów naturalnych, a po skrystalizowaniu jest całkowicie stabilny.

Yang zabierze „Weightless Joy” na wystawę w Hongkongu © Dzięki uprzejmości Scarlett Yang Studio

Na razie Yang może robić liście – korzystając z robotyki, druku 3D z wykorzystaniem biomateriałów i symulacji komputerowych – ale nie tylko dla samego dobra. Biomateriały, które opanujesz w komputerze i poza nim, mają przyczyniać się do zrównoważonej przyszłości. Mając zaledwie 28 lat, pracowała dla takich marek jak perfumy Paco Rabanne, gdzie stworzyła cyfrową reprezentację zapachu, ekran pełen kolorowych fal, a także została zaproszona do udziału w badaniach i rozwoju takich firm jak Rolls-Royce. „Biomateriały mają duży potencjał i będzie można je zastosować w samochodach, modzie i architekturze. W tej chwili jest więcej pytań niż odpowiedzi”.

READ  Nowa zawartość rajdowa trafi do Call of Duty: Modern Warfare 2 w przyszłym tygodniu

Chociaż nie jest sama na rozległym i zatłoczonym polu złożonego rozwoju, Yang jest interesująca ze względu na sposób, w jaki porusza się pomiędzy praktyką realistycznego projektowania a bardziej pobłażliwą pogonią za sztuką, jedno karmiąc się drugim. Jej szkliste liście wydają się delikatne, ale są mocne i solidne. („Daje to użyteczny rezultat”). Z powodzeniem przekształciła ten sam związek w duży element ścienny o wymiarach trzy metry na dwa metry, który będzie również prezentowany w Hongkongu – trójwymiarowa plątanina półprzezroczystych włókien, mieniąca się kolory, które… Z naturalnych pigmentów z alg.

Przezroczysta niebieska elastyczna siatka
Yang opracowuje biomateriały. . .
Więcej z sieci
. . . Które mogą pełnić zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne © Dzięki uprzejmości Scarlett Yang Studio (2)

Yang przyjechała do Londynu z Hongkongu 10 lat temu w wieku 18 lat, a następnie studiowała modę w Central Saint Martins. „Wiedziałam już, że moją pasją są technologie cyfrowe i innowacje” – mówi. Ale szkoła powiedziała: To nie jest sztuka. Musisz rysować ręcznie i musisz szyć. Nie wiem, czy było to pomocne, ale nauczyło mnie krytycznego myślenia i obrony swoich pomysłów.

Kreatywność Yang została już pobudzona przez cyfrowy świat. „Byłam bardzo zainteresowana anime i grami” – mówi. „Moi przyjaciele przebierali się w kostiumy, zakładali peruki i takie tam, a ja ich fotografowałem, a potem tworzyłem cały świat 3D”. [on her computer] I włóż je do środka. Budowałem nowe światy i nowe tożsamości. Kiedy rozpoczęła pracę w CSM, zaczęła dostrzegać potrzebę biotechnologii w modzie. „Studenci po prostu kupowali tkaninę – nie pytali, jak niezrównoważona jest ani nawet z czego jest wykonana – i pomyślałem, dlaczego nie zmienimy całkowicie tego modelu. Dlaczego nie zaczniemy wytwarzać rzeczywistych materiałów w znacznie lepszym sposób?”

Opracowała nowy system materiałów, tworząc elastyczne tekstylia z naturalnych, biodegradowalnych komponentów, twórczo zaprojektowane przy użyciu technik 3D. Później uzyskała wspólny tytuł magistra w Royal College of Art i Imperial College London, łącząc sztukę i naukę. „Naukowcom i inżynierom może być trudno zrozumieć wartość estetyki lub powody, dla których podejmujemy decyzje projektowe” – mówi.

READ  Prezentacja rozgrywki w Dragon's Dogma 2 martwi mnie z jednego frustrującego powodu
Dłoń trzymająca małą niebieską gumową siatkę
Yang optymistycznie podchodzi do wykorzystania biomateriałów w przemyśle © Toby Coulson/FT

Niedawno w Christie’s w Londynie pokazano pracę Lianga zatytułowaną „Ephemeral Materiality” – ekranową pracę, w której plamy materiału cyfrowego, niczym niebiesko-zielone plamy oleju na wodzie, pulsują i przekształcają się w miarę zbliżania się osoby. „Jest wyposażony w czujniki, na które wpływa obecność osób w pomieszczeniu, ich temperatura, kolory, które masz na sobie i tekstura” – mówi. Uformowały się niewyraźne sylwetki ludzkie i owinęły się wokół nich materiałem, cyfrowo demonstrując, jak zareagowałyby w rzeczywistości.

Na czacie twórczość Yanga będzie widoczna w jej fizycznej formie, przepełnionej tym samym optymizmem. „Postrzegam całą sprawę jako przesłanie pozytywnego przesłania” – mówi. „Wytwórzmy materiały pochodzenia biologicznego do prawdziwego użytku. Nie ma ograniczeń czasowych, ale spójrz, zaczynamy. „

„Fabryka Jutra” potrwa do 14 lipca mill6chat.org

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *