Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „bez zwłoki”

Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „bez zwłoki”

Prezydent i premier Finlandii powiedział w czwartek (czasu lokalnego), że „bezzwłocznie” popierają szybki postęp na drodze do członkostwa w NATO, torując drogę do rozszerzenia sojuszu podczas wojny z Rosją na Ukrainie.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin ogłosili dramatyczny ruch. Oznacza to, że Finlandia prawie na pewno będzie starała się o członkostwo w NATO, choć do rozpoczęcia procesu aplikacyjnego pozostało jeszcze kilka kroków. Oczekuje się, że sąsiednia Szwecja podejmie w najbliższych dniach decyzję o przystąpieniu do NATO.

Finlandia ma 1340 km granicę lądową z Rosją. Kreml ostrzegł przed „reperkusjami wojskowymi i politycznymi”, jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się przystąpić do NATO. Jeśli złożą wniosek, będzie obowiązywał okres przejściowy od daty złożenia wniosku do jego ratyfikacji przez wszystkie 30 parlamentów państw członkowskich NATO.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii. „Jako członek NATO Finlandia będzie pracować nad wzmocnieniem całego sojuszu obronnego” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin. „Finlandia powinna bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że krajowe kroki, które są nadal niezbędne do podjęcia tej decyzji, zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni”.

Czytaj więcej:
* Ukraina zamyka rosyjski gazociąg, gdy urzędnik Kremla domaga się aneksji Chersoniu
* Wielka Brytania obiecuje pomoc dla Szwecji, jeśli kraj zostanie zaatakowany
* Władimir Putin „nie ma wyjścia”, więc jaki jest koniec wojny na Ukrainie?
* Inwazja na Ukrainę: krytyczne decyzje NATO spodziewane w Finlandii i Szwecji w tym tygodniu

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

W środę Wielka Brytania obiecała pomoc dla Szwecji i Finlandii, jeśli te dwa kraje skandynawskie zostaną zaatakowane.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Johnsonem i Niinisto w Helsinkach fiński szef państwa powiedział, że Moskwa może się obwiniać tylko wtedy, gdy jego liczący 5,5 mln ludzi kraj zostanie członkiem NATO.

READ  Poród przynosi szept wiosny
Dramatyczny ruch Finlandii został ogłoszony przez prezydenta Sauli Niinistö (na zdjęciu) i premier Sannę Marin.

Frank Augustin/AFP

Dramatyczny ruch Finlandii został ogłoszony przez prezydenta Sauli Niinistö (na zdjęciu) i premier Sannę Marin.

„Ty (Rosja) to spowodowałeś. Spójrz w lustro” – powiedział w środę Niinistö.

W 2017 r. Szwecja i Finlandia dołączyły do ​​kierowanych przez Brytyjczyków Połączonych Sił Ekspedycyjnych, które mają być bardziej elastyczne i szybciej reagować niż większy sojusz NATO. Wykorzystuje standardy i doktrynę NATO, dzięki czemu może współpracować z NATO, ONZ lub innymi wielonarodowymi sojuszami. Siły działają w pełni od 2018 roku i przeprowadziły szereg ćwiczeń samodzielnie i we współpracy z NATO.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego Finlandia i Szwecja zastanawiają się, czy powinny porzucić swoją kilkudziesięcioletnią neutralność historyczną i dołączyć do 30-członkowego NATO.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii.  We wspólnym oświadczeniu Niinisto i Marin (na zdjęciu) powiedzieli:

Frank Robichon/AFP

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii. „Jako członek NATO, Finlandia będzie pracować nad wzmocnieniem całego sojuszu obronnego” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin (na zdjęciu).

Przemawiając w czwartek do unijnych prawodawców z deklaracją Niinistö i Marina, fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że „wojna rozpoczęta przez Rosję zagraża bezpieczeństwu i stabilności całej Europy”.

Haavisto powiedział, że nieoczekiwane zachowanie Rosji jest poważnym problemem dla Finlandii, w szczególności gotowość Moskwy do rozpoczęcia „operacji wysokiego ryzyka”, które mogą doprowadzić do wielu ofiar, w tym wśród samych Rosjan.

Jeżeli Finlandia zostanie członkiem NATO, oznaczałoby to największą zmianę w polityce obronnej i bezpieczeństwa w krajach nordyckich od czasów II wojny światowej, kiedy toczyły one dwie przegrane wojny ze Związkiem Radzieckim. Poza Szwecją, Finlandia przystąpiła do Unii Europejskiej w 1995 roku i ma najdłuższą granicę z Rosją ze wszystkich 27 członków bloku.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde napisała na Twitterze, że oświadczenie Finlandii było „ważnym przesłaniem”, a duńska premier Mette Frederiksen powiedziała, że ​​były „silne wiadomości” od prezydenta i premiera Finlandii.

READ  Ardern optymistyczna gospodarka Nowej Zelandii może uniknąć recesji

Podczas zimnej wojny Finlandia odsunęła się od NATO, aby uniknąć prowokowania Związku Radzieckiego, zamiast tego zdecydowała się pozostać neutralnym buforem między Wschodem a Zachodem, utrzymując jednocześnie dobre stosunki z Moskwą, a także ze Stanami Zjednoczonymi.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz wojskowy przywita Finlandię i Szwecję – obie z silnym, nowoczesnym wojskiem – z otwartymi ramionami i oczekuje, że proces akcesyjny będzie szybki i płynny.

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

Frank Augustin/AFP

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

Przedstawiciele NATO twierdzą, że proces akcesyjny skandynawskiego duetu może nastąpić „w ciągu dwóch tygodni”. Najbardziej czasochłonna część procedury – ratyfikacja krajowego protokołu przez 30 państw członkowskich NATO – mogła zakończyć się w mniej niż cztery miesiące, do których dołączyły Niemcy Zachodnie, Turcja i Grecja w latach 50. 12 członków do ratyfikacji ich wniosków.

„To nie są normalne czasy” – powiedział w tym tygodniu urzędnik NATO, omawiając potencjalne aplikacje dla Finlandii i Szwecji. Urzędnik informował dziennikarzy o procesie akcesyjnym, pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ oba kraje nie złożyły żadnego wniosku.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *