Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się po ataku na szpital dziecięcy w Kijowie

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się po ataku na szpital dziecięcy w Kijowie

przez Olena Harmasz I Maxa HunderaReutera

Personel ratunkowy wraz z ratownikami medycznymi i innymi osobami usuwa gruz zniszczonego budynku Szpitala Dziecięcego Umatdet po rosyjskim ataku rakietowym w stolicy Ukrainy, Kijowie, 8 lipca 2024 r.
zdjęcie: Agence France-Presse/Roman Bilipi

W poniedziałek w biały dzień Rosja wystrzeliła rakietę w kierunku głównego szpitala dziecięcego w Kijowie, a następnie zrzuciła rakiety na inne miasta na Ukrainie, zabijając co najmniej 36 cywilów w najbardziej śmiercionośnej fali nalotów od miesięcy.

Rodzice niosący swoje dzieci błąkali się po ulicy przed szpitalem, zrozpaczeni i płaczący po rzadkim ataku lotniczym w biały dzień. Wybijano okna, wyrywano deski, a przy usuwaniu gruzów pomagały setki mieszkańców Kijowa.

33-letnia Swietłana Krawczenko powiedziała agencji Reuters: „To było przerażające. Nie mogłam oddychać. Próbowałam okryć (moje dziecko). Próbowałam przykryć go tym kawałkiem materiału, żeby mógł oddychać”.

Wolontariusze, w tym ratownicy medyczni, pomagają personelowi ratunkowemu i ratowniczemu w usuwaniu gruzów zniszczonego budynku Szpitala Dziecięcego Umatdet po rosyjskim ataku rakietowym w stolicy Ukrainy, Kijowie, 8 lipca 2024 r. w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.  (Fot.: Roman Bilipi/AFP)

Wolontariusze, w tym ratownicy medyczni, pomagają personelowi ratunkowemu i ratowniczemu na terenie szpitala.
zdjęcie: AFP/Roman Belebi

Rząd ogłosił wtorek dniem żałoby po jednym z najgorszych ataków powietrznych tej wojny, co – jego zdaniem – pokazało, że Ukraina pilnie potrzebuje modernizacji swojej obrony powietrznej wobec zachodnich sojuszników.

Siły Powietrzne podały, że obrona powietrzna zestrzeliła 30 z 38 rakiet. Minister spraw wewnętrznych powiedział, że uszkodzonych zostało pięćdziesiąt budynków cywilnych, w tym domy, centrum biznesowe i dwie placówki medyczne w Kijowie, centralnych miastach Krzywym Rogu i Dnieprze oraz dwóch miastach na wschodzie.

Na nagraniu internetowym uzyskanym przez Reuters widać rakietę spadającą z nieba w kierunku szpitala dziecięcego, po której nastąpiła potężna eksplozja. Lokalizacja filmu została zweryfikowana na podstawie punktów orientacyjnych. Ukraińska Służba Bezpieczeństwa zidentyfikowała pocisk jako pocisk manewrujący Kh-101.

Władze podały, że w wyniku głównego ataku rakietowego i kolejnego ataku, który miał miejsce dwie godziny później, w Kijowie zginęły 22 osoby, w tym dwoje dzieci, a 82 inne zostały ranne.

Lokalne władze podały, że w obwodzie dniepropietrowskim zginęło 11 osób, a 64 inne zostały ranne. Gubernator miasta Pokrovsk powiedział, że we wschodnim mieście Pokrovsk, gdzie rakiety uderzyły w obiekt przemysłowy, zginęły trzy osoby.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina odpowie i wezwał zachodnich sojuszników Kijowa do zdecydowanej odpowiedzi na atak.

Przebywający z wizytą w Polsce Zełenski powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim premierem Donaldem Tuskiem: „Odpowiemy tym ludziom i z pewnością skierujemy zdecydowaną odpowiedź z naszej strony do Rosji. Pytanie do naszych partnerów brzmi : Czy mogą odpowiedzieć?”

Dyplomaci powiedzieli, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się we wtorek na wniosek Wielkiej Brytanii, Francji, Ekwadoru, Słowenii i Stanów Zjednoczonych.

Barbara Woodward, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ, napisała w poście na stronie internetowej „X”: „Potępimy tchórzliwy i skorumpowany rosyjski atak na szpital”.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że jego siły przeprowadziły ataki na cele przemysłu obronnego i bazy lotnicze na Ukrainie. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała, jakoby atakowała ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, mimo że od czasu rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 r. w jej atakach zginęło tysiące cywilów.

Ukraiński prokurator powiedział, że omawiał ataki z prokuratorem MTK Karimem Khanem i dodał, że jego biuro udostępni dowody MTK.

Obowiązki bezpieczeństwa

Atak następuje na dzień przed rozpoczęciem przez przywódców Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) trzydniowego szczytu sojuszu wojskowego, w którym ma uczestniczyć Zełenski, a jednym z jego głównych tematów będzie wojna na Ukrainie.

„Ta bezduszna agresja – całkowite lekceważenie życia ludzkiego, zagrażające bezpieczeństwu europejskiemu i transatlantyckiemu – jest powodem, dla którego przywódcy podejmują w tym tygodniu znaczące zobowiązania wobec Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa” – napisała ambasador USA w Kijowie Bridget Brink w X.

READ  Kyle MacDonald: Pandemia i nasz zbiorowy żal

Minister obrony Ukrainy Rustam Umarow powiedział, że Ukrainie nadal brakuje odpowiedniej obrony powietrznej i wezwał sojuszników Kijowa do natychmiastowego dostarczenia większej liczby systemów, które pomogą chronić miasta i infrastrukturę przed regularnymi rosyjskimi atakami powietrznymi. Przedstawiciel Sił Powietrznych, pułkownik Jurij Ignat, powiedział, że odpieranie rosyjskich ataków stało się trudniejsze, w miarę jak siły Moskwy w dalszym ciągu ulepszają taktykę bombardowań.

„Pociski wroga są wyposażone w dodatkowe środki, w tym radary i pułapki termiczne” – napisał Ignat na Facebooku.

Powiedział, że podczas poniedziałkowych ataków rakiety przeleciały na bardzo małych wysokościach. D-Tech, największy prywatny producent energii, powiedział, że w Kijowie uszkodzone zostały trzy podstacje i sieci elektroenergetyczne. System elektroenergetyczny poniósł już tak duże szkody w wyniku ukierunkowanych rosyjskich nalotów, które rozpoczęły się w marcu, że przerwy w dostawie prądu stały się powszechne.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że atak był jednym z największych od początku wojny, ponieważ zniszczenia odnotowano w siedmiu obszarach miasta. Minister Zdrowia poinformował, że uszkodzonych zostało pięć oddziałów szpitala dziecięcego, największego i najlepiej wyposażonego w kraju, a dzieci ewakuowano do innych placówek.

– Reutersa

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *