Rafael Nadal wygrywa Australian Open, zdobywając rekordowy 21. tytuł singli mężczyzn

Rafael Nadal osiągnął 21. miejsce, bijąc rekord mężczyzn w większości singli Grand Slam i robiąc to na własnej skórze, wracając z dwóch setów, aby pokonać Daniila Miedwiediewa w trwającym prawie 5,5 godziny finale Australian Open.

Nadal został złamany, gdy zaserwował mistrzostwo po raz pierwszy przy 5-4 w piątym secie, ale nie pomylił się dwa razy później, zaserwował asa, aby zdobyć trzy punkty mistrzowskie i zamienił je w pierwszej próbie.

35-letni Hiszpan ma teraz jeszcze jeden ważny tytuł niż Roger Federer i Novak Djokovic, jego długoletni rywale w tak zwanej Wielkiej Trójce.

Zwycięstwo 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5, które rozpoczęło się w niedzielę wieczorem, zostało opóźnione w 84-minutowym drugim secie, gdy protestujący wskoczył na kort, a następnie zakończył W poniedziałek wczesnym rankiem Nadal stał się również czwartym człowiekiem w historii, który przynajmniej dwukrotnie zdobył wszystkie cztery najważniejsze tytuły w sporcie.

„Dobry wieczór. Nie, dzień dobry!” Nadal, patrząc na zegarek, powiedział tłumowi na Rod Laver Arena, kiedy w końcu wstał na przemówienie powitalne o 1.30.

W tle Rod Laver, starzejący się australijski mistrz tenisa, był na trybunach, trzymając smartfon, aby uchwycić sceny. Kobieta w pobliżu trzymała tabliczkę z napisem: „Rafa to KOZA”.

Na razie, przynajmniej pod względem głównych tytułów męskich, Nadal jest najlepszym wszech czasów.

Nadal powiedział, że był to „jeden z najbardziej emocjonujących meczów w mojej tenisowej karierze” i pochwalił Miedwiediewa za rolę, jaką odegrał w 5-godzinnym i 24-minutowym finale. Był to drugi najdłuższy finał Australian Open w historii, po przegranej Nadala z Djokoviciem w decydującym meczu 2012, który trwał 5:53.

READ  Wayne Barnes odchodzi na emeryturę i twierdzi, że znęcanie się i groźby są „zbyt częste”

Jego zwycięstwo było jeszcze bardziej niezwykłe, biorąc pod uwagę, że Nadal poleciał do Australii z zaledwie dwoma meczami za pasem w drugiej połowie 2021 roku, ponieważ został odsunięty na bok z przewlekłą kontuzją stopy, którą można leczyć, ale nie wyleczyć. Pokonał także walkę z Covid-19.

„Dla mnie to po prostu niesamowite. Szczerze mówiąc, półtora miesiąca temu nie wiedziałem, czy będę mógł ponownie zagrać w trasie” – powiedział Nadal. „Bez wątpienia (to jest) prawdopodobnie jeden z najbardziej emocjonalnych miesięcy w mojej karierze tenisowej.

„Ogromne wsparcie, które otrzymałem przez ostatnie trzy tygodnie i pozostanie w moim sercu do końca życia”.

Daniil Miedwiediew z Rosji (po lewej) i Rafael Nadal z Hiszpanii.

Obrazy Getty

W mediach społecznościowych szybko napłynęły gratulacje dla Hiszpana.

„Co za mecz! Mojemu przyjacielowi i wielkiemu rywalowi, Rafaelowi Nadalowi. Serdeczne gratulacje z okazji zostania pierwszym człowiekiem, który wygrał 21 tytułów singlowych Grand Slam” – powiedział 20-krotny mistrz Grand Slam Federer.

„Twoja niesamowita etyka pracy, poświęcenie i duch walki są inspiracją dla mnie i niezliczonych innych osób na całym świecie.”

Nadal wygrał swój pierwszy tytuł Australian Open w 2009 roku i przegrał cztery inne finały na Melbourne Park przed dramatycznym zwycięstwem nad mistrzem US Open Miedwiediewem. Jego współczynnik konwersji w głównych finałach wynosi teraz 21 z 29. Federer i Djokovic mają po 20 głównych turniejów z 31 występów w finałach.

Miedwiediew, który chciał być pierwszym człowiekiem w erze Open, który wygra swój drugi tytuł wielkoszlemowy na najbliższej turnieju, był bardzo bliski zepsucia kolejnego 21. świętowania.

Miedwiediew dołącza teraz do Andy'ego Murraya wśród tych, którzy przegrali finał kolejnego dużego turnieju po przełomie w karierze na najwyższym poziomie.

Andy Brązowodzioby/AP

Miedwiediew dołącza teraz do Andy’ego Murraya wśród tych, którzy przegrali finał kolejnego dużego turnieju po przełomie w karierze na najwyższym poziomie.

Djokovic gonił ten sam rekord podczas US Open w zeszłym roku i Wielkiego Szlema w roku kalendarzowym, kiedy w finale Miedwiediew pokonał go w setach z rzędu.

READ  Tablica liderów PGA Championship 2023: Relacja na żywo, dzisiejsze wyniki golfa, aktualizacje 3. rundy Rory'ego McIlroya

Federer również miał swoją szansę w wieku 21 lat, ale Djokovic zatrzymał ją, oszczędzając punkty meczowe przed zwycięstwem w finale Wimbledonu 2019.

Miedwiediew dołącza teraz do Andy’ego Murraya wśród tych, którzy przegrali finał następnego dużego turnieju po przełomie w karierze na najwyższym poziomie.

To był dopiero czwarty raz, gdy Nadal zebrał się od dwóch setów, aby wygrać mecz do najlepszego z pięciu setów, i pierwszy od zwycięstwa w czwartej rundzie w 2007 roku na Wimbledonie nad Michaiłem Youżnym.

Jest pierwszym mistrzem Australian Open, który powrócił, aby wygrać po porzuceniu dwóch pierwszych setów w finale od czasu Roya Emersona w 1965 roku.

Policja i ochrona usuwają protestującego, który wskoczył na arenę podczas meczu Rafaela Nadala i Daniila Miedwiediewa.

Simon Baker/AP

Miedwiediew kontynuował swoją miłość i nienawiść z australijskimi tłumami, po kłopotach z wcześniejszymi zwycięstwami nad Nickiem Kyrgiosem i Stefanosem Tsitsipasem. Zachował spokój przez pierwsze dwa sety, zanim zaczął narzekać na krzyki i hałas między pierwszym a drugim serwem.

Po tym, jak Nadal złamał go w trzecim meczu czwartego seta, po podwójnym błędzie, Miedwiediew podszedł do zmiany, pokazując kibicom ironiczne kciuki w górę.

Nastąpiła wymiana przerw, ale Nadal zdobył przewagę po długiej grze, kiedy zamienił swój siódmy punkt przerwania ze zwycięzcą z bekhendu pod kątem.

Miedwiediew wezwał sędziego przewodniczącego Johna Bloma, aby uciszył tłum.

„Step up Man, to finał Wielkiego Szlema. Proszę, to za mało – powiedział. – To idioci. Z idiotami, proszę, nie działa.

Po tym, jak Miedwiediew zaliczył podwójny błąd, otwierając piątego seta, Blom zaalarmował tłum, że każdy, kto krzyczy między pierwszym a drugim podaniem, może zostać wyrzucony przez ochronę.

Miedwiediewowi udało się utrzymać, a piąty poszedł z podaniem, dopóki Nadal nie przegrał w piątym gemie, a następnie, co najważniejsze, utrzymał prowadzenie 4-2 po 13-minutowej grze, która przegrała sześć razy.

READ  Polska wycofuje rosyjskie repo z planów mundialu | Katar wiadomości z Mistrzostw Świata 2022

Nie byłby to jednak koniec dramatu, ponieważ Nadal przegrał w 10. meczu, gdy służył w meczu, ale szybko odpowiedział kolejną przerwą w serwisie, aby uzyskać drugą szansę.

Nadal jako jedyny z Wielkiej Trójki miał szansę pobić rekord solo w Australii.

Federer wciąż dochodzi do siebie po operacji kolana, a Djokovic został sensacyjnie deportowany z Australii w przeddzień turnieju po dramatycznej 11-dniowej sadze dotyczącej jego statusu wizowego, ponieważ nie spełnił rygorystycznych krajowych przepisów dotyczących szczepień przeciwko Covid-19.

Miedwiediew odzyskał spokój po przemówieniu po meczu, chwaląc Nadala za jego niesamowitą wytrzymałość.

„Trudno mówić o (5,5) godzinach i przegranej. Chcę pogratulować Rafie” – powiedział 25-letni Rosjanin. „To, co dzisiaj zrobił, było niesamowite. Jesteś niesamowitym mistrzem”.