Rocket Lab pozyskuje amerykańskie fundusze wojskowe na nowy pocisk

Jedna z obecnych rakiet Electron w Rocket Lab wystrzeliła w lipcu z Mahii satelitę Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Załączone zdjęcie

Firma Rocket Lab otrzymała 24,35 miliona dolarów (34 miliony dolarów) od New Aerospace Division USA na opracowanie górnego stopnia swojej rakiety neutronowej, jak podało wiele amerykańskich serwisów informacyjnych. Raporty.

Kiwi-American nie można było od razu uzyskać komentarza, a od czasu prasy nie wydano żadnego oświadczenia.

Załogowy Neutron, który będzie w stanie podnieść 8-tonowy ładunek na orbitę, ma wystartować w 2024 roku.

Finansowanie w wysokości 24,35 mln USD ujawnione w ciągu nocy jest częścią szerszej rundy 87,5 mln USD na wsparcie programów rozwoju nowych technologii przez prywatnych operatorów kosmicznych.

Space Force przyznało również 24,35 miliona dolarów firmie Blue Origin, należącej do Jeffa Bezosa, na opracowanie nowej rakiety do podnoszenia ciężkich ładunków New Glenn.

Ta sama kwota trafiła do United Launch Alliance, spółki joint venture Boeinga i Lockheed Martin, za ciężki pocisk podwieszany Vulcan Centaur.

SpaceX Elona Muska otrzymał 14,47 miliona dolarów na opracowanie planowanej „niezwykle ciężkiej” rakiety Starship.

Według Space News dotacje zostały przyznane w wyniku procesu przetargowego zainicjowanego przez Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych, które w maju zostało przemianowane na Dowództwo Systemów Kosmicznych.

Założyciel Rocket Lab Peter Beck z makietą stożka nosowego znacznie większej rakiety neutronowej przeznaczonej dla załogi dla jego firmy, której start zaplanowano na 2024 rok.
Założyciel Rocket Lab Peter Beck z makietą stożka nosowego znacznie większej rakiety neutronowej przeznaczonej dla załogi dla jego firmy, której start zaplanowano na 2024 rok.

Przetarg był zarządzany przez Konsorcjum Firm Kosmicznych Sił Powietrznych USA, które według Space News zostało „utworzone przez Siły Powietrzne w 2017 roku, aby przyciągnąć start-upy i firmy komercyjne z przemysłu kosmicznego do składania ofert na projekty wojskowe”.

Runda finansowania o wartości 87,5 miliona dolarów ma na celu pomoc w budowaniu zdolności, które pozwolą odbiorcom ubiegać się o kontrakty na usługi National Security Launch Service.

Pieniądze zostaną przyznane w 2022 roku, pod warunkiem uzyskania zgody Kongresu Rocket Lab, Blue Origin i UAL (SpaceX uzyskał aprobatę we wcześniejszym procesie).

READ  Dane banku rezerwowego pokazują duży skok zysków banków

Długie relacje, bliskie relacje

Rocket Lab, które wygrało duży kontrakt badawczo-rozwojowy z Departamentem Obrony USA Darpa (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony) w znaczącym okresie swojego młodego życia, od dawna ma bliskie związki z armią amerykańską, która wraz z NASA być. Jego dwóch największych klientów.

W prezentacji dla inwestorów przed jej notowaniem na Nasdaq, Rocket powiedział, że wydatki Departamentu Obrony na systemy kosmiczne reprezentują „[US]Możliwość 968 milionów dolarów w ciągu 10 lat”.

Odnosząc się do nowego kompleksu drugiego startu Rocket Laboratory w obiekcie NASA na Wallops Island w Wirginii, firma powiedziała: „Bezpieczny obiekt zostanie ukończony w tym roku, aby wesprzeć tajną pracę Departamentu Obrony i Wywiadu”.

W prezentacji powiedziano również, że start konstelacji neutronowej jest przeznaczony do celów komercyjnych i obronnych.

Jego ostatnia misja zlecona przez wojsko amerykańskie miała miejsce w lipcu, kiedy satelita Space Force został wystrzelony z Mahia.

Zielony poseł Teanau Tuiono opracował specjalną ustawę poselską „aby zabronić wystrzeliwania sprzętu wojskowego w kosmos z Aotearoa”.

Gdzie Beck wyznacza granicę

W niedawnym wywiadzie Herald Business Hub z Peterem Beck powtarzać Że jego firma wystrzeliwuje tylko satelity badawcze lub „okazjonalne” wojskowe i wyznacza granicę wojskowych satelitów operacyjnych. Dyrektor generalny powtórzył również swój argument, że ludzie skorzystali z technologii podwójnego zastosowania pierwotnie opracowanych dla wojska, w tym GPS, Internetu i satelitów meteorologicznych.

Minister przestrzeni kosmicznej Stuart Nash, od którego wymaga się podpisania każdego ładunku z laboratorium rakietowego, mówi, że daje to zielone światło dopiero po tym, jak MBIE i inne agencje oceniły zgodność z naszym ustawodawstwem antynuklearnym, traktatami międzynarodowymi i przepisami dotyczącymi ochrony środowiska (Nowa Zelandia Agencja Kosmiczna, który znajduje się w MBIE, wydanych dokumentach i korespondencji związanej z wydaniem na początku tego roku kontrowersyjnego „Gunsmoke-J” do Herolda na wniosek Urzędu Audytu Wewnętrznego. Tutaj).

READ  Czas pokaże, czy światowe rynki zachowają spokój w obliczu Evergrande, amerykańskiego zadłużenia

W każdym razie neutron zostanie wystrzelony dopiero z drugiego kompleksu startowego w Rocket Lab w Wirginii.

Uprawa rurociągu

Akcje Rocket Lab zamknęły się w piątek na 14,05 USD z kapitalizacją rynkową w wysokości 6,2 mld USD.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na pierwszą połowę Kiwi-American kalendarz, do Nasdaq 9 września.

Rocket Lab odnotowało większą stratę w ciągu sześciu miesięcy do 30 czerwca – 32,5 mln USD w porównaniu z 23,5 mln USD w tym samym okresie w 2020 r., gdy pandemia doprowadziła do startów.

ale to również Pokazałem Znacznie większy potok, teraz oszczędzając 141 milionów dolarów na rezerwacjach spedycji w porównaniu do 58 milionów dolarów rok temu.

Artystyczne wrażenie satelity Capstone NASA, który zostanie przeniesiony na orbitę księżycową przez sondę Rocket Lab Photon jeszcze w tym roku.  Załączone zdjęcie
Artystyczne wrażenie satelity Capstone NASA, który zostanie przeniesiony na orbitę księżycową przez sondę Rocket Lab Photon jeszcze w tym roku. Załączone zdjęcie

Rurociąg Rocket Lab obejmuje kontrakt o wartości 9,95 miliona dolarów (14 milionów dolarów) na przeniesienie satelity NASA na orbitę księżycową do końca roku.

Firma musi jeszcze zawrzeć szereg kontraktów, w tym serię pięciu misji dla satelitów obserwacyjnych BlackSky Earth; umowa ze start-upem kosmicznym Varda Space Industries na produkcję trzech statków kosmicznych Foton, które zostaną zintegrowane z Varda Space Factories; umowa na pięć startów, 25 satelitów z francuską firmą Kinéis, która buduje Internet Rzeczy (IoT); kontrakt na zaprojektowanie i budowę dwóch satelitów fotonicznych, które zostaną umieszczone na orbicie wokół Marsa w 2024 roku; W zeszłym tygodniu ogłoszono kontrakt z japońską firmą Astroscale na uruchomienie programu demonstracyjnego usuwania kosmicznych śmieci w 2023 roku.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top