Rząd oskarżony o zaniedbywanie partnerstw na Pacyfiku, gdy Chiny zwiększają wpływy

Polityka

Scott Morrison mówi, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między Wyspami Salomona a Chinami miało miejsce, ponieważ Chiny „dążą do ingerencji” na Pacyfiku. Wideo / Sky News

autor: Katie Scotcher z RNZ

Rząd jest krytykowany za to, że pozwala na wypaczenie swoich relacji z wyspami Pacyfiku, podczas gdy Chiny starają się wzmocnić swoje wpływy w regionie.

Ujawnione dokumenty ujawniają, że Pekin proponuje porozumienie obejmujące cały region z prawie tuzinem krajów Pacyfiku.

Oferta Pekinu obejmuje szkolenia policyjne, dane biometryczne, takie jak odciski palców, nowe ustalenia biznesowe i stypendia.

Rzecznik spraw zagranicznych Partii Narodowej, Jerry Brownlee, powiedział, że umowa, o ile zostanie podpisana, może być katastrofą w stosunkach dla Nowej Zelandii i naszych najbliższych sąsiadów.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, drugi od lewej, spotkał się z ministrami rządu Wysp Salomona po ich przybyciu do Honiara na Wyspach Salomona.  Zdjęcie / AP
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, drugi od lewej, spotkał się z ministrami rządu Wysp Salomona po ich przybyciu do Honiara na Wyspach Salomona. Zdjęcie / AP

Powiedział, że związek zmienił się w ostatnich latach.

„Myślę, że ma to związek z tym, jak bardzo kraje Pacyfiku są szanowane przez swoich nowozelandzkich odpowiedników.

„Przez jakiś czas byłem sekretarzem stanu, ale pierwsza podróż, którą odbyłem z Nowej Zelandii, odbyła się na Pacyfiku, ponieważ naprawdę uważam, że jest to ważny związek lub seria relacji, które powinniśmy być w czołówce w utrzymaniu, i Myślę, że część z nich spadła w ciągu ostatnich kilku lat”.

Były sekretarz stanu Winston Peters zgodził się, że rząd pozwolił, by sprawy uległy zmianie.

„Nie możesz pozwolić, aby powstała pustka, ponieważ pustka wkrótce zostanie wypełniona i jest wypełniana teraz. Płacimy cenę za brak troski… Wiem, że dobroczynność zaczyna się w domu, ale naszym domem jest Ocean Spokojny. zawsze był krytyczny”.

Doniesienia o najnowszej propozycji Chin w sprawie Pacyfiku pojawiają się zaledwie kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone utworzyły sojusz gospodarczy kilkunastu krajów w regionie Azji i Pacyfiku w celu przeciwdziałania hegemonii Pekinu w regionie.

READ  Covid-19: Pracownicy szpitala na pierwszej linii ostrzegają, że pacjenci umrą bez zwiększania liczby personelu

W tak krytycznym momencie Brownlee powiedziała, że ​​minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta musi wyjaśnić, w jaki sposób poprawi stosunki Nowej Zelandii na Pacyfiku.

„W przeciwnym razie patrzyłaby, jak odwraca się od naszej części świata, po drugiej stronie Pacyfiku Północno-Zachodniego, do Chin pod jej nadzorem”.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi przybył wczoraj na Wyspy Salomona, gdzie ma podpisać porozumienie w sprawie bezpieczeństwa.

Nowa australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong przybyła wczoraj na Fidżi.

Australijska minister spraw zagranicznych, senator Penny Wong, przemawia w Sekretariacie Forum Wysp Pacyfiku na Fidżi.  Zdjęcie/Leon Lord, Fidżi Sun przez AP
Australijska minister spraw zagranicznych, senator Penny Wong, przemawia w Sekretariacie Forum Wysp Pacyfiku na Fidżi. Zdjęcie/Leon Lord, Fidżi Sun przez AP

Mahuta odbyła jedną podróż na Pacyfik podczas swojej kadencji jako minister spraw zagranicznych, odwiedzając Fidżi na początku tego roku.

Podróżowanie było trudne ze względu na surowe kontrole Covid-19 na granicach w wielu krajach wyspiarskich.

To nie jest teraz żadna wymówka, powiedziała rzeczniczka Act do spraw zagranicznych Brooke Van Velden.

„Ludzie już opalają się w Rarotonga, powinieneś tam być. Powinna odwołać swoje plany w przyszłym miesiącu i udać się na Pacyfik, aby pokazać, że nadal jesteśmy przyjaciółmi, zanim pomyślą, że Chiny są lepsze od nas”.

Rząd powołał się na Forum Wysp Pacyfiku jako miejsce do dyskusji o rosnących wpływach Chin i proponowanej umowie dla regionu.

Ale nie ustalono jeszcze daty tego kluczowego spotkania.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top