Shackleton: Słynny statek odkrywców Endurance otrzymuje dodatkową ochronę

Shackleton: Słynny statek odkrywców Endurance otrzymuje dodatkową ochronę

przez Jonathana AmosaKorespondent naukowy BBC

zdjęcie: Fundusz Dziedzictwa Morskiego Falklandów/National Geographic

Wokół wyznaczono obwód ochronny znosićjeden z największych wraków na świecie, jest powiększany z promienia 500 metrów do 1500 metrów.

Poszerzona strefa ograniczy działalność w pobliżu statku, który zatonął w 1915 roku podczas nieudanej wyprawy na Antarktydę prowadzonej przez słynnego polarnika Sir Ernesta Shackletona.

Działanie to jest częścią nowo opublikowanego planu zarządzania ochroną.

Rzeczywiście, nikt nie powinien podnosić ani nawet dotykać przedmiotów znajdujących się na obszarze chronionym.

Wszystko należy pozostawić na swoim miejscu.

Aktualizacja oceanu jest potwierdzeniem, że szczątki pochodzą z znosić – Łącznie z dobytkiem załogi – mogą być rozrzucone na większym obszarze dna oceanu, niż wcześniej sądzono. Statek znajduje się na głębokości 3000 metrów na Morzu Weddella.

znosić „Region Antarktyki jest tam, gdzie jest obecnie, bardzo dobrze chroniony, biorąc pod uwagę jego odległe położenie, głębokość i niemal stałą pokrywę lodową morską” – wyjaśnia Camilla Nicholl, dyrektor naczelna brytyjskiej fundacji Antarctica Heritage Foundation, która wspólnie przygotowała plan zarządzania Antarktyką z Historyczną Anglią.

Powiedziała BBC News: „Istnieje znaczne potencjalne ryzyko i wymaga międzynarodowego wysiłku, aby zapewnić, że te gruzy pozostaną nietknięte, aby można było je utrzymać na długo w przyszłości”.

znosić Jest to jeden z najważniejszych symboli tzw. Heroicznej Epoki eksploracji Antarktyki.

Jej historia od dziesięcioleci przyciąga uwagę świata.

Statek zatonął w głębinach, gdy uwięziła go gruba warstwa lodu morskiego Antarktyki. Sposób, w jaki Shackletonowi udało się uratować wszystkich swoich ludzi, przeszedł do legendy.

Wyprawa na Antarktydę Ernesta Shackletona (1874-1922), brytyjskiego żeglarza i odkrywcy.

Łódź „Endurance” na lodzie Morza Weddella w 1915 roku.
zdjęcie: AFP/Kolekcja Rogera Violette/Roger Violette

Odkrycie znosić Dotarcie do dna oceanu w marcu 2022 r. było prawdziwą sensacją.

READ  COVID-19 Omicron: Oficjalna wizyta starszej marynarki USA w puszkach po tym, jak załoga została zainfekowana wirusem

Uważa się, że jest to prawdopodobnie najtrudniejszy wrak, jaki można znaleźć na Ziemi.

Bardzo niewiele osób ma doświadczenie, aby odwiedzić to miejsce znosić dzisiaj, ale jest mało prawdopodobne, że tak będzie zawsze.

W miarę jak świat się ociepla, a lodowce Antarktyki będą się cofać, dostęp do wraku będzie się zwiększał.

Techniki głębokiego nurkowania z pewnością staną się bardziej skuteczne, stwarzając niepokojące możliwości grabieży lub szkód spowodowanych przez nieprzemyślane operacje łodzi podwodnych. Połowy z pewnością staną się coraz bardziej powszechne na Morzu Weddella, a dodatkowym problemem jest ryzyko zaplątania się wyrzuconych narzędzi połowowych w gruz.

Plan działań w sprawie Antarktyki, jednomyślnie zatwierdzony na niedawnym spotkaniu państw będących stronami Układu Antarktycznego, analizuje sposoby złagodzenia tych zagrożeń.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie zgody właścicieli statków wycieczkowych na nie zbliżanie się do strefy tolerancji.

Następnym krokiem będzie zwiększenie stopnia ochrony przed zanieczyszczeniami.

Obecnie jest klasyfikowany jako miejsce i pomnik historyczny (HSM). Nadaje mu to status „nie dotykaj”, ale nie uniemożliwia to nikomu zbliżenia się do statku.

Jeśli znosić Ale nawet jeśli stanie się to Antarktyczny Obszar Specjalnie Chroniony (ASPA), plany każdej wizyty zostaną poddane rygorystycznej ocenie ekspertów ds. dziedzictwa kulturowego i technicznego oraz będą wymagały specjalnego pozwolenia.

Wytrzymałość Ernesta Shackletona – dziób na prawej burcie.

zdjęcie: Fundusz Dziedzictwa Morskiego Falklandów/National Geographic

Państwa będące stronami Układu Antarktycznego omawiały nazwę azjatyckiej strefy prostowników na swoim ostatnim spotkaniu, a formalny wniosek ma zostać złożony w 2025 r.

„To będzie wyjątkowe. Takie wydarzenie nigdy wcześniej nie miało miejsca” – powiedziała Nicol.

„I oczywiście na Antarktydzie jest wiele innych wraków, do których można łatwiej dotrzeć znosić„Może to więc stanowić precedens”.

Kiedy statek Shackletona w końcu znalazł się na dnie morskim, był w zadziwiająco dobrym stanie. Jego drewno było w doskonałym stanie, a podstawowa konstrukcja była solidna.

READ  Ucieczka przed nazistami, a następnie znalezienie życia – i miłości – w Nowej Zelandii

Wrak pokryty był fascynującą grupą zwierząt filtrujących – gąbkami, ukwiałami, liliami morskimi i rozgwiazdami.

Biolodzy morscy będą domagać się głębszego zbadania tego ekosystemu. W rzeczywistości jest to sztuczna rafa koralowa.

Plan działań w zakresie zarządzania danymi określa wytyczne dla przyszłych badań, kładąc nacisk na to, aby wszystkie dane były publicznie dostępne.

Plan zarządzania identyfikuje ogromny potencjał utrzymania i rozwoju koncernu znosić Historia poprzez technologie cyfrowe.

Jeszcze w tym roku telewizja National Geographic Channel planuje wyemitować film o odkryciu wraku. Filmowi towarzyszyć będzie skan 3D statku.

„Zainteresowanie jest ogromne znosić „Nasz plan zarządzania zakłada, że ​​jakakolwiek działalność na miejscu wraku leży w najlepszym interesie statku” – powiedziała Heaven Meara, archeolog morski w Historic England.

„Opracowując ten plan i przedstawiając go sygnatariuszom traktatu, umożliwiamy wszystkim pracę nad wspólnymi ramami i wspólnym zrozumieniem. Na tym etapie nie możemy pozwolić, aby ludzie mieli odmienne poglądy i robili zupełnie inne rzeczy”.

plan lekcji

Grudzień 1914:Endurance opuszcza Gruzję na południe

Luty 1915:Statek jest całkowicie uwięziony w lodzie

Październik 1915Deski statku zaczęły pękać

Listopad 1915Wytrzymałość znika pod lodem

Kwiecień 1916: Zbiegła załoga przybywa na Wyspę Słoni

Maj 1916Shackleton udaje się po pomoc do Georgii Południowej

sierpień 1916: Statek pomocy przybywa na Wyspę Słoni

BBC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *