Silne trzęsienia ziemi zabijają tysiące ludzi w Afganistanie

Silne trzęsienia ziemi zabijają tysiące ludzi w Afganistanie

Rzecznik rządu talibów powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi, które nawiedziły zachodni Afganistan, wzrosła do 2000 osób i jest to jedno z najbardziej śmiercionośnych trzęsień ziemi, jakie nawiedziło ten kraj od dwóch dekad.

Krajowy organ ds. zarządzania klęskami żywiołowymi podał, że w sobotę (czasu lokalnego) w zachodnim Afganistanie dziesiątki osób zginęło w wyniku silnego trzęsienia ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, po którym nastąpiły silne wstrząsy wtórne.

Rzecznik Ministerstwa Informacji i Kultury Abdul Wahid Rayan powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Heracie jest wyższa niż pierwotnie podawano. Dodał, że zniszczeniu uległo około sześciu wiosek, a pod gruzami pochowano setki cywilów, wzywając do pilnej pomocy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podała wstępną liczbę 320 zabitych, ale później podała, że ​​liczba ta jest nadal weryfikowana. Według tej samej aktualizacji Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej władze lokalne oszacowały, że zginęło 100 osób, a 500 zostało rannych.

W aktualizacji stwierdzono również, że 465 domów zostało zniszczonych, a kolejnych 135 uszkodzonych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła: „Partnerzy i władze lokalne spodziewają się wzrostu liczby ofiar w miarę kontynuowania akcji poszukiwawczo-ratowniczych na podstawie doniesień o tym, że niektóre osoby mogą zostać uwięzione pod zawalonymi budynkami”.

Rzecznik Urzędu ds. Katastrof Muhammad Abdullah Jan powiedział, że cztery wioski w dystrykcie Zinda Jan w prowincji Herat ucierpiały najbardziej w wyniku trzęsienia ziemi i wstrząsów wtórnych.

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych podała, że ​​epicentrum trzęsienia znajdowało się około 40 kilometrów na północny zachód od miasta Herat. Po nim nastąpiły trzy bardzo silne wstrząsy wtórne o sile 6,3, 5,9 i 5,5, a także mniejsze wstrząsy.

Abdul Shakur Samadi, mieszkaniec Heratu, powiedział, że w południe miasto nawiedziło co najmniej pięć silnych trzęsień ziemi.

„Wszyscy ludzie opuścili swoje domy” – powiedziała Samadi. „Domy, biura i sklepy są puste i istnieje obawa, że ​​mogą nastąpić kolejne trzęsienia ziemi. Moja rodzina i ja byliśmy w domu i poczułem trzęsienie ziemi. „Jego rodzina zaczęła krzyczeć i wybiegła na zewnątrz w obawie, że nie wróci do środka.

READ  Unikaj fast foodów i kupuj używane, właściciel domu o niskich dochodach mówi

Światowa Organizacja Zdrowia w Afganistanie podała, że ​​wysłała do Zindy Jan 12 karetek pogotowia, aby ewakuować rannych do szpitali.

„W miarę napływających raportów o ofiarach śmiertelnych i obrażeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w szpitalach przebywają zespoły, które mają pomóc w leczeniu rannych i ocenie dodatkowych potrzeb” – powiedział N na X, znanym wcześniej jako Twitter. Ambulanse wspierane przez Światową Organizację Zdrowia transportują poszkodowanych, z których większość to kobiety i dzieci.

W Heracie przerwano łączność telefoniczną, co utrudnia uzyskanie szczegółowych informacji z dotkniętych obszarów. Filmy rozpowszechniane w mediach społecznościowych pokazywały setki ludzi na ulicach przed swoimi domami i biurami w mieście Herat.

Prowincja Herat położona jest na granicy z Iranem. Lokalne media podają, że trzęsienie ziemi odczuli także mieszkańcy pobliskich afgańskich prowincji Farah i Badghis.

Abdul Ghani Baradar, mianowany przez talibów wicepremier ds. gospodarczych, złożył kondolencje zmarłym i rannym w Heracie i Badghis.

Talibowie wezwali lokalne organizacje, aby jak najszybciej dotarły na tereny dotknięte trzęsieniem ziemi, aby pomóc w transporcie rannych do szpitali, zapewnieniu schronienia bezdomnym i dostarczeniu żywności ocalałym. Powiedzieli, że służby bezpieczeństwa muszą wykorzystać wszystkie swoje zasoby i udogodnienia, aby ratować ludzi uwięzionych pod gruzami.

„Prosimy naszych bogatych obywateli, aby zapewnili wszelką możliwą współpracę i pomoc naszym cierpiącym braciom” – powiedzieli talibowie w Channel X.

Ambasador Japonii w Afganistanie Takashi Okada złożył kondolencje na platformie mediów społecznościowych

W czerwcu 2022 r. potężne trzęsienie ziemi nawiedziło nierówny, górzysty region we wschodnim Afganistanie, zrównując domy z kamienia i cegły mułowej. W trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 1000 osób, a około 1500 zostało rannych.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *