W tym tygodniu Aleksiej Nawalny zostanie pochowany, a jego żona obawia się, że może zostać aresztowany

W tym tygodniu Aleksiej Nawalny zostanie pochowany, a jego żona obawia się, że może zostać aresztowany

Żona rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego poinformowała, że ​​dziś, w piątek (czasu lokalnego), ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Moskwie, ale stwierdziła, że ​​nie jest pewna, czy ceremonia pochówku przebiegnie spokojnie i czy policja aresztuje obecnych.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz powiedziała, że ​​msza za Nawalnego zostanie odprawiona w piątkowe popołudnie w kościele Ikony Matki Bożej w moskiewskiej dzielnicy Maryino, gdzie mieszkał Nawalny.

Następnie Nawalny ma zostać pochowany na cmentarzu Borysowskim, położonym około 2,5 km dalej, po drugiej stronie rzeki Moskwy. W środę korespondent Reutersa widział trzy patrole policyjne na pokrytym śniegiem cmentarzu w pobliżu ruchliwej drogi. Sojusznicy Nawalnego oskarżyli Kreml o udaremnienie dzień wcześniej prób zorganizowania większej imprezy.

Kreml stwierdził, że nie ma to nic wspólnego z takimi ustaleniami.

Rosyjskim ceremoniom pogrzebowym przewodniczy zwykle ksiądz i towarzyszy im śpiew chóralny, a uczestnicy przechodzą obok otwartej trumny zmarłego, aby się pożegnać. Wybrana Rosyjska Cerkiew Prawosławna to imponujący biały budynek z pięcioma kopułami na południowo-wschodnich przedmieściach Moskwy.

Nie było od razu jasne, w jaki sposób władze zapewnią kontrolę nad tłumem.

Jednak sądząc po poprzednich zgromadzeniach zwolenników Nawalnego – których władze określiły jako wspieranych przez USA ekstremistów – prawdopodobnie będzie tam dużo policji, a władze rozpętają wszystko, co uznają za przypominające demonstrację polityczną zgodnie z przepisami dotyczącymi protestów.

Żona Nawalnego, Julia, powiedziała w przemówieniu przed Parlamentem Europejskim: „Pogrzeb odbędzie się pojutrze i nie jestem jeszcze pewna, czy będzie spokojny, czy też policja aresztuje tych, którzy przyszli pożegnać mojego męża .” w Strasburgu, gdzie otrzymała kilka owacji na stojąco.

Nawalny zmarł 16 lutego w kolonii karnej w Arktyce, lat 47. Jego sojusznicy zginęli Oskarżony Oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zabicie go, ponieważ przywódca nie mógł tolerować pomysłu uwolnienia Nawalnego w ramach potencjalnej wymiany więźniów.

READ  Boris Johnson mówi Francji „daj mi spokój” w sprawie umowy z okrętami podwodnymi AUKUS

Nie opublikowali żadnych dowodów na poparcie tego oskarżenia, ale obiecali wyjaśnić, w jaki sposób został zabity i przez kogo.

Kreml zaprzeczył udziałowi państwa w jego śmierci i stwierdził, że nie ma wiedzy o jakimkolwiek porozumieniu w sprawie uwolnienia Nawalnego przed jego śmiercią.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *