Skąd huragany mają swoje nazwy?

Skąd huragany mają swoje nazwy?

Gdy Pacyfik przygotowuje się na kolejny sezon huraganów, czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd biorą się nazwy burz tropikalnych?

Kto decyduje, jak nazwać każdego z nich? Jak wybierają imiona?

Dlaczego burze tropikalne o imionach żeńskich są często bardziej zabójcze niż te o imionach męskich?

Ale najpierw – czy to tornado, tornado czy tornado?

Najpierw zastanówmy się, dlaczego niektóre burze nazywane są huraganami, a inne tornadami lub tornadami.

Te trzy nazwy nadawane są silnym burzom upwellingowym z wiatrem o prędkości co najmniej 119 kilometrów na godzinę. To, jak się je nazywa, zależy od środowiska, w którym powstają.

Nazywa się je huraganami, gdy tworzą się nad Północnym Atlantykiem, środkowym Północnym Pacyfikiem i wschodnim Północnym Pacyfikiem, i nazywane są huraganami, gdy tworzą się na północno-zachodnim Pacyfiku, wpływając na Azję.

Jeśli uformują się nad południowym Pacyfikiem lub Oceanem Indyjskim, nazywane są cyklonami.

Dlaczego nadają ludziom imiona?

Większość ludzi nie jest dobra w zapamiętywaniu szerokości i długości geograficznej, dlatego tym silnym burzom nadano nazwy, aby ułatwić ich identyfikację i ostrzeganie przed nimi.

System nazewnictwa jest również przydatny, jeśli na świecie występuje więcej niż jeden huragan w tym samym czasie.

Australijski meteorolog znany jako Clement Wragg jest zwykle uznawany za pierwszą osobę, która w latach 90. XIX wieku nadała nazwy burzom. Legenda głosi, że lubił nazywać burze imionami kobiet, postaci mitycznych i polityków, których nie lubił.

System nazewnictwa został sformalizowany przez Narodową Służbę Meteorologiczną Stanów Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Alfabetyczny wykaz imion żeńskich dla burz na Atlantyku obowiązywał do 1979 r., kiedy to wskazano, że do listy należy dodać imiona męskie.

Jak wybierane są imiona?

dziś jest Światowa Organizacja Meteorologiczna Utrzymuje listy nazw używanych dla cyklonów tropikalnych w różnych częściach świata.

READ  Argentyna przeżyła oszałamiający finisz i zakwalifikowała się do półfinału mistrzostw świata

Listy te różnią się w zależności od regionu, podobnie jak zasady ich stosowania.

Na przykład cyklony tropikalne na Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Południowym Pacyfiku otrzymują nazwy w kolejności alfabetycznej, na przemian imiona męskie i żeńskie.

Niektóre obszary mają sześć list nazwisk, inne cztery lub pięć. Wykazy te są wykorzystywane rotacyjnie co roku. Jeśli więc na przykład w regionie stosuje się sześć różnych list, lista nazw używana w 2023 r. zostanie ponownie wykorzystana w 2029 r.

Powszechną zasadą, jak twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna, jest to, że lista nazw jest proponowana przez członków WMO w danym regionie, a następnie zatwierdzana na spotkaniach rocznych lub dwuletnich.

Stanowi również, że nazwy powinny być „krótkie, charakterystyczne i związane z regionami kulturowymi i geograficznymi, aby ludzie mogli je łatwo zapamiętać”.

Czy listy nazwisk się zmieniają?

Nazwa zostanie usunięta z listy, jeśli będzie powiązana ze szczególnie śmiercionośną lub niszczycielską burzą. Następnie zostaje ono zastąpione inną nazwą.

Niektóre przykłady nazwisk usuniętych z list to Irma, Haiyan, Sandy, Katrina i Mitch.

Czy to prawda, że ​​burze o imionach żeńskich są bardziej zabójcze?

Badanie z 2014 roku Proponowane huragany o imionach żeńskich są zwykle bardziej śmiercionośne, ponieważ ludzie zakładają, że burze o imionach żeńskich są mniej niebezpieczne i dlatego podejmują mniej środków ostrożności.

W raporcie stwierdzono, że zmiana nazwy huraganu z Charlie na Eloise może doprowadzić do trzykrotnego zwiększenia śmiertelności w wyniku tej burzy.

A co z ludźmi, których nazwisko łączy ze śmiercionośnym tornado?

Szczególnie niszczycielski cyklon tropikalny może mieć wpływ na to, jak ludzie zdecydują się nadawać imiona swoim dzieciom.

W 2017 roku amerykańska administracja zabezpieczenia społecznego stwierdziła, że ​​imiona Katrina, Sandy i Andrew natychmiast straciły na popularności, ponieważ kojarzono je ze śmiercionośnymi burzami.

READ  Prostota wycofania akcji z izraelskich banków, a nie „stanowisko polityczne”

Popularność imienia Katrina szczególnie spadła w Stanach Zjednoczonych po tym, jak w 2005 r. huragan Katrina zabił ponad 1800 osób i spowodował szkody o wartości miliardów dolarów. Liczba osób o imieniu Katrina spadła z 1327 osób w Stanach Zjednoczonych w tym samym roku do 190 dzieci o imieniu Katrina. Katrina Katrina w 2016 roku.

Psycholog Katrina Cochran powiedziała kiedyś NBC News, że po huraganie, który nawiedził ten obszar, musiała zmienić nazwisko ze względu na prezentacje na Florydzie i w regionie Gulf Coast.

Powiedziała, że ​​10 lat po huraganie ludzie w tych obszarach nadal są dotknięci skutkami huraganu.

„Do dziś, nawet 10 lat później” – powiedziała w 2015 roku. „Kiedy się przedstawiam, niemal natychmiast pojawia się reakcja”.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *