Sojusz AUKUS: Francja odwołuje ambasadorów w USA i Australii z powodu podpisania umowy

Globalizm

Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​nie spodziewa się, że Nowa Zelandia będzie musiała przystąpić do nowej umowy o bezpieczeństwie AUKUS. Wideo / Zbieranie

Francja podała pod koniec piątku (czasu lokalnego), że natychmiast odwołała swoich ambasadorów w Stanach Zjednoczonych i Australii po tym, jak Australia odwołała duży zakup konwencjonalnej francuskiej łodzi podwodnej na rzecz atomowych okrętów podwodnych zbudowanych przy użyciu amerykańskiej technologii.

Według francuskiego MSZ Francja po raz pierwszy odwołała swojego ambasadora w Stanach Zjednoczonych.

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w pisemnym oświadczeniu, że francuska decyzja, na wniosek prezydenta Emmanuela Macrona, była „uzasadniona wyjątkową powagą deklaracji” złożonych przez Australię i Stany Zjednoczone.

Powiedział Ogłoszenie środowe Umowa australijskiego okrętu podwodnego ze Stanami Zjednoczonymi to „niedopuszczalne zachowanie między sojusznikami i partnerami”.

Odwołanie ambasadorów jest bardzo niezwykłe wśród sprzymierzonych narodów. W 2019 roku Paryż odwołał swojego wysłannika do sąsiednich Włoch po tym, jak przywódcy tego kraju wygłosili publiczne oświadczenia krytykujące francuski rząd. W zeszłym roku Francja odwołała swojego ambasadora w Turcji po tym, jak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Macron potrzebuje psychoterapii.

Wcześniej w piątek wysoki rangą francuski dyplomata mówił o „kryzysie” w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

„Dla Paryża jest to strategiczne pytanie dotyczące charakteru stosunków między Europą a Stanami Zjednoczonymi w ramach strategii Indo-Pacyfiku” – powiedział dyplomata, przemawiając anonimowo, zgodnie ze zwyczajowymi praktykami rządowymi.

Nie będzie spekulował na temat wpływu tej sytuacji na stosunki Francji ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że „jest kryzys”.

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że francuska decyzja "Wyjątkowa powaga reklam jest uzasadniona".  zdjęcie / AP
Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że francuska decyzja jest „uzasadniona wyjątkową powagą deklaracji”. zdjęcie / AP

Macron nie skomentował tej kwestii od czasu, gdy prezydent USA Joe Biden ogłosił strategiczny sojusz Indo-Pacyfik z Australią i Wielką Brytanią, co skłoniło Francję do utraty prawie 100 miliardów dolarów na budowę okrętów podwodnych z silnikiem Diesla.

READ  TikToker dzieli się szokującym odkryciem 50 rodzeństwa, którego nigdy nie znałeś

Francja od kilku lat naciska na europejską strategię wzmocnienia więzi gospodarczych, politycznych i obronnych w regionie rozciągającym się od Indii i Chin po Japonię i Nową Zelandię. W tym tygodniu Unia Europejska przedstawiła swój plan dla regionu Indo-Pacyfiku.

Francuski dyplomata powiedział w piątek, że Macron otrzymał w środę rano list od premiera Australii Scotta Morrisona, w którym ogłoszono decyzję o anulowaniu umowy z okrętami podwodnymi.

Powiedział, że francuscy urzędnicy postanowili wtedy skontaktować się z administracją amerykańską „aby zapytać o to, co się dzieje”. Dodał, że rozmowy z Waszyngtonem miały miejsce zaledwie dwie do trzech godzin przed publicznym ogłoszeniem Bidena.

W czwartek Le Drian wyraził „całkowity brak zrozumienia” tego ruchu i skrytykował zarówno Australię, jak i Stany Zjednoczone.

„To był naprawdę cios w plecy”, powiedział. „Zbudowaliśmy relację zaufania z Australią i to zaufanie zostało zdradzone”. „Nie robi się tego między sojusznikami”. Porównał także ruch Bidena do działań jego poprzednika, Donalda Trumpa, zgodnie z doktryną Trumpa „America First”.

Dyplomata poinformował, że Paryż poruszył kwestię strategii Indo-Pacyfik podczas wizyty sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena 25 czerwca, wyrażając wagę programu okrętów podwodnych z Australią.

„Powiedzieliśmy, że jest to dla nas bardzo ważny i kluczowy element naszej strategii Indo-Pacyfiku” – powiedział. Blinken spotkał Macrona podczas wizyty.

Francuski dyplomata powiedział, że Australia nigdy nie wspomniała o Francji, zanim chciała przejść na okręty podwodne o napędzie atomowym, w tym podczas spotkania Macrona i Morrisona w Paryżu 15 czerwca.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top