Sonda Perseverance NASA zbiera pierwszą próbkę marsjańskich skał – „naprawdę historyczny moment”

Pierwsza próbka wytrzymałości marsjańskiej skały wwiercona w próbówkę: Pierwsza próbka wytrzymałości skały ziarnistej wewnątrz tytanowej probówki jest pokazana na tym zdjęciu zrobionym 6 września 2021 r. Kredyty: NASA/JPL-Caltech

Skalny rdzeń jest teraz zamknięty w hermetycznej tytanowej probówce i będzie dostępny do późniejszego wydobycia.

NASADzisiejszy Rydwan Wytrwałości zakończył zebranie pierwszej próbki marsjańskiej skały, rdzenia z krateru Jezero, nieco grubszego niż ołówek. Kontrolerzy misji w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (Laboratorium Napędów Odrzutowych) w południowej Kalifornii, które potwierdziły historyczny punkt orientacyjny.

Rdzeń jest teraz umieszczony w szczelnej tytanowej probówce, dzięki czemu jest dostępny do późniejszego pobrania. Przez Mars Kampania Zwrotu Próbek, NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planują serię przyszłych misji w celu zwrócenia probówek sondy na Ziemię w celu bliższego zbadania. Próbki te będą pierwszym zestawem naukowo zidentyfikowanych i wyselekcjonowanych materiałów, które zostaną sprowadzone na naszą planetę z innej planety.

„NASA ma historię wyznaczania, a następnie osiągania ambitnych celów, co odzwierciedla zaangażowanie naszego narodu w odkrywanie i innowacje” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „To bardzo ważne osiągnięcie i nie mogę się doczekać niesamowitych odkryć dokonanych przez wytrwałość i nasz zespół”.

Oprócz identyfikacji i zbierania próbek skały i regolitu (pękniętej skały i pyłu) podczas poszukiwania śladów starożytnego mikroskopijnego życia, misja wytrwałości obejmuje badanie regionu Jezero w celu zrozumienia starożytnej geologii i możliwości zamieszkania na tym obszarze, a także scharakteryzowania przeszłości . klimat.

„Dla całej nauki NASA jest to naprawdę historyczny moment” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora ds. nauki w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Tak jak misje Apollo Moon wykazały trwałą wartość naukową zwracania próbek z innych światów do analizy na naszej planecie, zrobimy to samo z próbkami zebranymi przez Perseverance w ramach programu Mars Sample Return Program. narzędzi na Ziemi, spodziewamy się niesamowitych odkryć w wielu dziedzinach nauki, w tym zbadania kwestii istnienia życia na Marsie.

Pieczęć w pierwszej próbce za wytrwałość

Na tym zdjęciu wykonanym przez kamerę systemu pobierania próbek i buforowania łazika (znaną również jako CacheCam) pierwsza wykopana próbka marsjańskiej skały z wytrwałości jest zamknięta w tytanowej tubie pojemnika. Źródło: NASA/JPL-Caltech

pierwsza próbka

Pobieranie próbek rozpoczęło się w środę, 1 września, kiedy obrotowa wiertarka udarowa na końcu ramienia robota wytrwałego została wwiercona w płaską skałę marsjańską o rozmiarach walizki, nazywaną „Rochette”.

READ  Naukowcy mogli zidentyfikować przyczynę porannych mdłości, dając nadzieję na potencjalne metody leczenia

Po zakończeniu procesu wiercenia ramię manewrowało rdzeniem, kawałkiem i próbówką, aż łazik został Mastkam-Z Aparat fotograficzny może sfotografować zawartość nieuszczelnionej tuby i przesłać wyniki z powrotem na ziemię. Gdy kontrolerzy misji potwierdzili obecność wywierconego kamienia w rurze, wysłali polecenie zakończenia przetwarzania próbki.

Dzisiaj, o godzinie 12:34 czasu wschodnioamerykańskiego, Perseverance przesłał próbkę numeru seryjnego 266 i jego marsjańskiego ładunku do łazika, aby zmierzyć i sfotografować skalisty rdzeń. Potem szczelnie zamknęła pojemnik, zrobiła kolejne zdjęcie i schowała tubkę.

„Dzięki ponad 3000 części system próbkowania i buforowania jest najbardziej złożonym mechanizmem, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos” – powiedział Larry D. James, tymczasowy dyrektor Jet Propulsion Laboratory. „Nasz zespół Perseverance jest podekscytowany i dumny, widząc, jak system działa dobrze na Marsie i robi pierwszy krok, aby zwrócić próbki na Ziemię. Zdajemy sobie również sprawę, że globalny zespół NASA, partnerów przemysłowych, środowisk akademickich i międzynarodowych agencji kosmicznych przyczynił się do w tym historycznym sukcesie”.

266. probówka wytrwałości

Perseverance Sample Tube 266: Próbnik nr 266 został użyty do pobrania pierwszej próbki marsjańskich skał przez łazik Perseverance NASA. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Pierwsza kampania naukowa

Perseverance bada obecnie skaliste wychodnie i głazy Artobe, dolną linię rozciągającą się na ponad pół mili (900 metrów) na granicy dwóch jednostek geologicznych, które, jak się uważa, zawierają najgłębsze i najstarsze odsłonięte ziemskie warstwy skalne w kraterze Jezero.

„Zdobycie pierwszej próbki za pasem to spore osiągnięcie” – powiedział Ken Farley, naukowiec projektu wytrwałości z California Institute of Technology. „Kiedy przywieziemy te próbki z powrotem na Ziemię, powiedzą nam wiele o niektórych z pierwszych rozdziałów ewolucji Marsa. Ale jakakolwiek może być geologicznie interesująca zawartość probówki 266, nie powie ona całej historii. miejsce. Do zbadania pozostało jeszcze dużo więcej krateru Jezero, a my będziemy kontynuować naszą podróż w nadchodzących miesiącach i latach.

READ  Geolodzy odkryli „zaginiony kontynent” w Argolandzie

Pierwsza kampania naukowa łazika, obejmująca setki dni na Marsie, zostanie zakończona, gdy Perseverance powróci na miejsce lądowania. W tym momencie Perseverance przebyła odległość od 2,5 do 5 kilometrów i mogła napełnić do ośmiu z 43 probówek.

Następnie Perseverance ruszy na północ, a potem na zachód, w kierunku miejsca swojej drugiej ekspedycji naukowej: Delty Krateru Jezero. Delta jest pozostałością w kształcie wachlarza z miejsca, w którym starożytna rzeka spotkała się z jeziorem w kraterze. Obszar może być szczególnie bogaty w minerały ilaste. Na Ziemi takie minerały mogą zachować skamieniałe ślady starożytnego mikroskopijnego życia i są często związane z procesami biologicznymi.

Więcej o wytrwałości

Głównym celem misji Wytrwaj na Marsie jest: astrobiologiaW tym poszukiwanie śladów dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety i będzie pierwszą misją, która zbiera i przechowuje marsjańskie skały i regolit.

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, wyślą statek kosmiczny na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Księżyca na Marsa, które obejmuje Artemida Misje na Księżyc pomogą przygotować się do ludzkiej eksploracji czerwonej planety.

Laboratorium napędu odrzutowego, obsługiwane przez administrowany przez NASA Kalifornijski Instytut Technologiczny w Pasadenie w Kalifornii, zbudowało i zarządzało operacjami łazika.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *