Talibowie mówią, że licealiści mogą wznowić zajęcia, ale nie wspominają o dziewczynach

Dziewczyny studiujące w Afganistanie.

Getty / Alison Wright

Dziewczyny studiujące w Afganistanie.

podejrzenie zbliżać się Studentki w Afganistanie.

W ciągu kilku tygodni, odkąd talibowie przejęli kontrolę nad stolicą kraju, wiele szkół w okolicy pozostawało zamkniętych z powodu obaw o bezpieczeństwo.

Al Jazeera informuje, że kobiety uniwersyteckie, a także dziewczęta ze szkół podstawowych i średnich I stopnia mogły uczęszczać na zajęcia w placówkach, które pozostały otwarte; Jednak wiele szkół średnich w Kabulu nie zostało jeszcze ponownie otwartych.

W piątek (czasu lokalnego) talibowie ogłosili wznowienie zajęć dla chłopców, ale nie podali żadnych szczegółów, kiedy uczennice powrócą na zajęcia: „Wszyscy nauczyciele i uczniowie muszą uczęszczać do swoich placówek edukacyjnych” – głosi komunikat.

Czytaj więcej:
* Afgańscy tłumacze twierdzą, że członkowie rodziny „uciekają” przed talibami
* Feminizm to odznaka, o którą prosiłam moją córkę z dumą
* Talibowie nazywają tymczasowy rząd afgański wraz z eskalacją protestów
* Nauczycielka z Auckland z Afganistanu obawia się o dzieci, które stoją w obliczu niepewnej przyszłości

Wiadomość ta pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak minister szkolnictwa wyższego talibów, Abdul Baqi Haqqani, potwierdził, że talibowie nie będą przeszkadzać kobietom i dziewczętom w zdobywaniu wykształcenia i nalegał, aby mogły kontynuować naukę tak długo, jak będą to robić w klasa z segregacją płci. Urzędnicy nakazali również wszystkim studentkom przestrzeganie surowego kodeksu ubioru, który obejmuje obowiązkową chustę na głowę.

„Nie mamy problemów z zakończeniem systemu koedukacyjnego” – powiedział Haqqani. Czas hinduskis.

„Ludzie są muzułmanami i zaakceptują to… Dzięki Bogu mamy dużą liczbę nauczycielek. Nie będziemy mieć z tym żadnych problemów. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć nauczycielki i zapewnić im je.”

Zanim talibowie odzyskali kontrolę nad Afganistanem, kobiety i dziewczęta mogły uczyć się razem z mężczyznami i nie podlegały islamskiemu kodeksowi ubioru.

Chociaż Talibowie twierdzą, że nie mają zamiaru uniemożliwiać kobietom i dziewczętom edukacji, niektórzy eksperci uważają, że nowo ogłoszone przepisy stanowią skuteczny zakaz. Kate Clark, współdyrektor Afghan Analysts Network, powiedziała, że ​​talibowie stosowali ten rodzaj taktyki w latach 90. XX wieku.

READ  Covid-19: W Nowej Zelandii nie ma nowych przypadków, dwóch mieszkańców Kiwi odwiedziło ważne miejsce w Melbourne

Edukacja i umiejętność czytania i pisania są tak wysoko cenione w islamie, że talibowie nie mogli zakazać szkół dla dziewcząt na podstawie islamu, więc zawsze mówili, że otworzą je, gdy poprawi się sytuacja bezpieczeństwa. ty nie. Clark powiedział, jak wspomniałem wcześniej Stróż.

„Zawsze istniała obawa, że ​​zostaną natychmiast zamknięte. Albo że nauczyciele zostaną pobici lub aresztowani. Tak się stało. Uczenie dziewczynek było ryzykowne, to był odważny akt oporu, ale nie niemożliwy.”

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top