Talibowie ogłaszają zwycięstwo nad ostatnimi twierdzami, teraz „kontrolują cały Afganistan”

Talibowie ogłaszają zwycięstwo nad ostatnimi twierdzami, teraz „kontrolują cały Afganistan”

Jego syn, Abadullah Saleh, również zdementował pogłoski o upadku Pandższiru, gdzie pod przywództwem Hezbollahu zgromadziły się tysiące bojowników z regionalnych milicji i resztki dawnych sił rządowych. Ahmad Massoud, Ten Syn nieżyjącego przywódcy mudżahedinów Ahmada Shaha Massoud.

A sam Masoud napisał na Twitterze: „W mediach pakistańskich krążą wiadomości o podboju Pandższiru. To kłamstwo”.

Pojawiły się doniesienia o zacięta walka I ofiary w dolinie otoczonej górami z wyjątkiem wąskiego wejścia i oparły się okupacji sowieckiej, a także przeciwko poprzedniemu rządowi talibów, który został obalony w 2001 roku.

Talibowie przejęli kontrolę nad Kabulem 15 sierpnia po szybkim przejściu przez Afganistan.

nowy rząd

Wcześniej źródła talibskie podały, że mułła Abdul Ghani Baradar, współzałożyciel ruchu, poprowadzi nowy rząd afgański, który ma zostać wkrótce ogłoszony.

Jego bezpośrednim priorytetem może być uniknięcie upadku gospodarki zmagającej się z suszą i dewastacją 20-letniego konfliktu, który zabił około 240 000 Afgańczyków, zanim siły amerykańskie zakończą burzliwe wycofanie się 30 sierpnia.

Afganistan W obliczu nie tylko katastrofy humanitarnej Ale także zagrożenia dla jego bezpieczeństwa ze strony rywalizujących grup dżihadystycznych, w tym lokalnego oddziału Państwa Islamskiego.

Trzy źródła podały, że mułła Muhammad Yaqoub, syn zmarłego współzałożyciela talibów, mułły Omara, dołączy do Baradar i Sher Muhammad Abbas Stanikzai na wyższych stanowiskach.

„Wszyscy przywódcy wyższego szczebla przybyli do Kabulu, gdzie przygotowania do ogłoszenia nowego rządu są w końcowej fazie”, powiedział urzędnik talibski, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości.

Inne talibskie źródło powiedziało, że Haibatullah Akhundzadeh, najwyższy przywódca religijny talibów, skupi się na sprawach religijnych i zarządzaniu.

Podczas gdy urzędnicy talibscy mówili o swoim pragnieniu utworzenia rządu opartego na konsensusie, źródło zbliżone do ruchu powiedziało, że rząd tymczasowy będzie składał się wyłącznie z członków talibów.

Źródło dodało, że rada będzie obejmować 25 ministerstw z radą szury, w skład której wchodzi 12 uczonych muzułmańskich.

READ  USA zachęcają Ukrainę do „znaczących” sukcesów na polu bitwy o Lyman

Źródło podało, że za sześć do ośmiu miesięcy trwają również plany zwołania Loya Jirga, czyli wielkiego zgromadzenia, które zgromadziłoby przedstawicieli wszystkich części społeczeństwa afgańskiego w celu omówienia konstytucji i struktury przyszłego rządu.

Bez pomocy, która od lat wspiera kraj, talibom trudno będzie uniknąć załamania gospodarczego.

Mocarstwa zachodnie twierdzą, że są gotowe rozprawić się z talibami i wysłać pomoc humanitarną, ale oficjalne uznanie rządu i szersza pomoc gospodarcza będą zależeć od działań – nie tylko obietnic – w celu ochrony praw człowieka.

Kiedy byli u władzy w latach 1996-2001, talibowie nakładali brutalne kary i zabraniali starszym kobietom i dziewczętom chodzić do szkoły i pracy.

Tym razem ruch starał się zaprezentować światu bardziej pojednawcze oblicze, obiecując ochronę praw człowieka i unikanie odwetu, choć nie wyjaśnił jeszcze, jakie zasady społeczne będą obowiązywać.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje zakwestionowały jej twierdzenia.

Prawa kobiet

Dziesiątki kobiet demonstrowało w piątek w pobliżu pałacu prezydenckiego i zażądało od talibów poszanowania praw kobiet i ich znaczących osiągnięć w edukacji i sile roboczej w ciągu ostatnich dwóch dekad.

„Bez obecności kobiet żadne społeczeństwo nie będzie się rozwijać” – powiedziała Fatima Etemadi, jedna z protestujących.

Nagranie uzyskane przez Reutersa pokazało, że większość kobiet rozproszyła się po zbrojnej interwencji talibów.

Afganistan 250 sędziów płci żeńskiej Szczególnie boją się mężczyzn uwięzionych i wyzwolonych przez talibów.

Czterech czy pięciu członków talibów przyszło i zapytało ludzi w moim domu: Gdzie ta kobieta jest sędzią? „To byli ludzie, których umieściłem w więzieniu” – powiedział sędzia, który uciekł do Europy z nieujawnionego miejsca, prosząc o nieujawnianie tożsamości.

Reuters

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *