Tex Edwards mówi, że ComCom powinien przeprowadzić nowe dochodzenie w sprawie „rabatów” na płytach Gib.

Tex Edwards mówi, że ComCom powinien przeprowadzić nowe dochodzenie w sprawie „rabatów” na płytach Gib.

Jeden z rzeczników konkurencji twierdzi, że Komisja ds. Handlu powinna przeanalizować swoje dochodzenia w sprawie potencjalnie antykonkurencyjnych „rabatów” handlowych oferowanych przez Fletcher Building na Gboard, nawet jeśli firma zrezygnuje z nich zgodnie z obietnicą.

Organ nadzorujący konkurencję sfinalizował we wtorek dziewięć zaleceń mających na celu poprawę konkurencji na rynku materiałów budowlanych.

Przewodniczący John Small powiedział, że zawarli „zalecenie dla siebie”, aby zwiększyć zgodność z prawem handlowym, zniechęcając do korzystania z „rabatów ilościowych”, które według komisji utrudniają nowym dostawcom wejście do łańcucha dostaw.

Krytycy twierdzą, że rabaty oparte na wolumenie są tak skonstruowane, aby dystrybutorom nie opłacało się odpowiednio magazynować materiałów budowlanych, z wyjątkiem dostawców dominujących.

Dzieje się tak, ponieważ może to zagrozić rabatom na duże ilości produktów, które już sprzedali.

Czytaj więcej:
* GIB i problemy konkurencyjne płyt gipsowych
* Comcom powiedział, że koszty budowy mieszkań są ponad trzykrotnie wyższe niż mogłyby być
* Wnętrza okienne, hydraulika — ComCom Homes w koncernie materiałów budowlanych
* Rząd zapowiada dochodzenie Komisji ds. Handlu w sprawie wymagań dotyczących budynków mieszkalnych

Small powiedział, że w zeszłym tygodniu komisja wszczęła dochodzenie w sprawie rabatów oferowanych przez Winstone Wallboards, spółkę zależną Fletcher Building.

Gib firmy Winstone to dominujący produkt na rynku płyt gipsowo-kartonowych.

Robert Kuchnia/Personel

Ministrowie Clark i Woods rozmawiają o przeglądzie Komisji Handlu.

Fletcher Building powiedziała w oświadczeniu, że była zaskoczona dochodzeniem komisji, które, jak powiedziała, będzie trzecim prowadzonym przez organ nadzorczy w tej samej sprawie, po tym, jak dwa poprzednie dochodzenia zakończyły się „nie było problemu”.

Powiedziała, że ​​takie cięcia były „bardzo powszechne, nie tylko w branży materiałów budowlanych, ale także w innych częściach gospodarki”.

Jednak Fletcher powiedział, że zdecydował się zaprzestać korzystania z tego rodzaju rabatów i przejdzie do „modelu płaskich cen opartych na wolumenie”, biorąc pod uwagę to, co nazywa preferencją prowizji.

READ  Epidemia COVID-19 Omicron: dodatkowy personel z Australii, aby pomóc w odliczaniu Nowej Zelandii

Small powiedział, że „naprawdę podobał mu się dźwięk” zmiany i nie wykluczył, że wystarczy przekonać komisję do przerwania śledztwa.

„Będziemy musieli z nimi porozmawiać o tym, co dokładnie to oznacza” – powiedział.

Ale rzecznik konkurencji Tex Edwards powiedział, że komisja powinna mimo wszystko zakończyć dochodzenie.

Uważał, że można ujawnić inne kwestie i zasugerował, że Fletcher Building mógłby zastąpić rabaty oparte na wolumenie innymi zachętami i gratisami dla klientów biznesowych, które mogłyby mieć podobny efekt.

Konkurencja na rynku materiałów budowlanych zawsze była przedmiotem troski rządu.

rzeczy

Konkurencja na rynku materiałów budowlanych zawsze była przedmiotem troski rządu.

wydanie Badanie rynku dla Urzędu W branży materiałów budowlanych we wtorek Small powiedział, że nie może ignorować faktu, że w branży potrzebne są zmiany.

Zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w projekcie raportu w sierpniu komisja zaleciła utworzenie krajowej bazy danych wymiany informacji o produktach budowlanych oraz uczynienie promowania konkurencji celem w przepisach budowlanych.

Pozostałe środki zaproponowane przez komisję mają głównie na celu ułatwienie wprowadzania różnorodnych produktów na rynek i ich akceptację przez klientów.

Small powiedział, że na rynku istnieje „samonapędzający się cykl”, który osłabia konkurencję, a komisja chce go przerwać.

„Chociaż istnieją pewne ogólne zalecenia, jest też kilka bardzo szczegółowych, które moim zdaniem mają znaczenie”.

Sekretarz handlu David Clarke z zadowoleniem przyjął raport komisji i powiedział, że odpowie ona na zalecenia w marcu.

Minister Budownictwa i Budownictwa Megan Woods powiedziała, że ​​materiały budowlane stanowią dużą część kosztów nowych mieszkań i że rząd podjął już reformy w sektorze budowlanym, w tym przegląd systemu zatwierdzania budynków.

Zalecenia zawarte w raporcie pokrywają się z działaniami, które podjęliśmy w celu rozwiązania krajowego niedoboru płyt gipsowo-kartonowych. Ale wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zapewnić konsumentom lepszą ofertę, a budowniczym materiały, których potrzebują do wykonywania swojej pracy”.

READ  Wakacyjna odprawa: Wypadek samochodowy w Chinach?

Powiedziała, że ​​ogłoszenie Winstona w dniu badania rynku przeprowadzonego przez Urząd w sprawie zmiany rabatu było oznaką skuteczności tych badań.

Andrew Bailey, rzecznik Narodowej Partii Budownictwa i Budownictwa, powiedział, że popiera zalecenia komisji, w tym takie, które ułatwiłyby iwi zatwierdzanie domów na ziemiach iwi.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *