Wąchanie bakterii: nowe podejście do szybkiej identyfikacji gatunków bakterii

Wąchanie bakterii: nowe podejście do szybkiej identyfikacji gatunków bakterii


Rejestr Posłuchaj tego artykułu za darmo

Dziękuję. Posłuchaj tego artykułu, korzystając z odtwarzacza powyżej.

Chcesz posłuchać tego artykułu za darmo?

Wypełnij poniższy formularz, aby odblokować dostęp do wszystkich artykułów audio.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób badacze rozpoznają infekcje bakteryjne? Tradycyjnie pobierają próbki z zakażonego miejsca, hodują bakterie w laboratorium i analizują je za pomocą metody zwanej MALDI-ToF-MS. Chociaż ta metoda jest dokładna, jest czasochłonna, ponieważ proces wykrywania trwa od jednego do trzech dni.

Zespół badawczy z Instytutów Nauk Fizycznych Hefei Chińskiej Akademii Nauk zaproponował szybsze rozwiązanie i opublikował tę metodę w analityk Również na okładce przedniej.

Opracowali metodę wykorzystującą spektrometrię masową z reakcją przeniesienia protonu (PTR-MS) i szybką chromatografię gazową ze spektrometrią mas z reakcją przeniesienia protonu (FGC-PTR-MS) do wykrywania lotnych związków organicznych (LZO) emitowanych przez 6 gatunków bakterii. .

Chcesz więcej najświeższych wiadomości?

udział w Sieci technologiczneCodzienny biuletyn dostarczający najświeższe informacje naukowe bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Subskrybuj za darmo

Profesor Shen Qingyin, który kierował zespołem, powiedział: „Odkryliśmy, że każdy rodzaj bakterii ma swój własny, niepowtarzalny zapach, który można wykorzystać do szybkiej identyfikacji gatunków bakterii”.

W tym badaniu naukowcy skupili się na pospolitych bakteriach chorobotwórczych u pacjentów z zapaleniem płuc związanym z respiratorem (VAP), typową infekcją dróg oddechowych. Bakterie szybko wykryto po hodowli za pomocą PTR-MS, a charakterystyczne jony analizowano jakościowo za pomocą FGC-PTR-MS.

Wyniki eksperymentów wskazują, że po 3 godzinach hodowli ilościowej LZO uwolnione przez 6 bakterii mogą się różnicować, a zastosowanie tych zróżnicowanych LZO umożliwia znaczne różnicowanie szczepów bakteryjnych. Badanie to pokazuje wykonalność szybkiej identyfikacji szczepów bakteryjnych na podstawie bakteryjnych LZO.

„Mamy nadzieję, że powiązane technologie pomogą lekarzom szybko opracować plany leczenia i zwiększyć przeżywalność pacjentów”. powiedział dr Xu Wei, pierwszy autor artykułu.

READ  „Bayonetta 3” wreszcie dostała zwiastun rozgrywki i okno wydania 2022

odniesienie: Xu W, Zhou X, Ding Y i in. Szybkie jakościowe i ilościowe wykrywanie LZO uwalnianych w różny sposób przez bakterie związane z VAP przy użyciu PTR-MS i FGC-PTR-MS. analityk. 2024;149(5):1447-1454. doi: 10.1039/D3AN02011H

Ten artykuł został ponownie opublikowany od dołu Materiał. Uwaga: Materiał mógł zostać zmieniony pod względem długości i treści. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze wspomnianym źródłem.

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *