Według raportu o korupcji, jedna trzecia mieszkańców Pacyfiku zapłaciła łapówkę w ciągu ostatniego roku | Wyspy Pacyfiku

Jak wynika z raportu Transparency International, jedna na trzy osoby w regionie Pacyfiku zapłaciła łapówkę korzystając z usług publicznych w zeszłym roku, podczas gdy jedna czwarta otrzymała łapówkę za głos w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ustalenia grupy monitorującej opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 6000 osób w 10 krajach i regionach, która jest najbardziej kompleksowym badaniem dotyczącym korupcji, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w regionie.

kiribati, Papua Nowa Gwinea, Federalne Stany Mikronezji (FSM) znajdują się na szczycie listy zarówno pod względem odsetka osób, które wręczyły łapówkę, jak i odsetka osób, którym zaproponowano łapówkę za głos. Raport zauważa, że ​​15% ankietowanych przyznało, że otrzymało również groźby odwetu, jeśli nie zagłosowali w określony sposób.

„Obecnie widzimy, że przekupstwo na Pacyfiku jest gorsze niż w jakimkolwiek innym regionie na świecie” – powiedziała Maryam Mathew, regionalna liderka Pacyfiku w Transparency International. „To zdecydowanie bardzo niepokojące”.

Najczęściej opłacanymi usługami publicznymi były opieka zdrowotna i edukacja. Inne to urzędy państwowe, które wydają dokumenty, dostawcy wody, kanalizacji lub elektryczności, policja i sądy.

Raport zauważa również, że ponad 40% respondentów uważa, że ​​szantaż seksualny występuje co najmniej od czasu do czasu, a 38% w całym regionie twierdzi, że oni sami lub ktoś, kogo znają, byli szantażowani seksualnie – czynność polegająca na zabieganiu o przysługi seksualne w zamian za formalne usługi – na koniec. pięć lat.

Podczas Nowa Kaledonia A Polinezja Francuska, oba francuskie terytoria zamorskie, radziła sobie lepiej, jeśli chodzi o to, czy ludzie zapłacili lub otrzymali łapówkę za swój głos, plasując się gorzej w innych kwestiach, zwłaszcza w przypadku przestępstw seksualnych.

Najwyższy wskaźnik wymuszenia seksualnego odnotowano w Polinezji Francuskiej, gdzie 92% respondentów stwierdziło, że albo sami doświadczyli tej formy korupcji, albo znali kogoś, a następnie Nowa Kaledonia (76%) i Papua Nowa Gwinea (51%).

Najgorzej wypadła również Polinezja Francuska, jeśli chodzi o nepotyzm, gdzie 84% respondentów uważa, że ​​urzędnicy państwowi na ogół wpływają na decyzję o zatrudnieniu w swoich departamentach, aby preferować przyjaciela lub członka rodziny. Ponad połowa ankietowanych w Nowej Kaledonii stwierdziła, że ​​w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystała z osobistych relacji w służbie publicznej.

Dr Henry Evaratore, ekspert ds. korupcji z Papui Nowej Gwinei i wykładowca na Australijskim Uniwersytecie Narodowym na Pacyfiku, powiedział, że wyniki raportu nie są zaskakujące.

„Drobna korupcja, taka jak płacenie urzędnikom publicznym za usługi, jest bardzo powszechna, jeśli chcesz uniknąć kary lub szybko przetworzyć paszport, zezwolenie policyjne lub tytuł własności” – powiedział.

w Wyspy Salomona i Papua Nowa Gwinea, odpowiednio 97% i 96%, uważają, że korupcja w rządzie jest głównym problemem.

Raport zauważa, że ​​ludzie postrzegają firmy jako dużą część problemu, a kontrakty rządowe są gorącym punktem korupcji. Prawie połowa ankietowanych uważa, że ​​firmy zajmujące się wydobyciem zasobów naturalnych, z których wiele jest własnością zagraniczną, mają niewielką kontrolę.

Widzieliśmy wiele zarzutów zawierania niejasnych umów. „Wiele z tych firm to zagraniczne firmy wydobywcze, więc zadaliśmy w ankiecie pytanie, czy firmy miały wpływ na podejmowanie decyzji przez rząd, a odpowiedź była bardzo wysoka” – powiedział Matthew.

„Wyspy Salomona były powtarzalnym najgorszym wynikiem w wielu kwestiach związanych z biznesem, takich jak uzyskiwanie kontraktów rządowych, gdzie ponad 90% respondentów ankiety stwierdziło, że firmy przynajmniej czasami polegają na kontaktach lub zapewniają pieniądze w celu uzyskania tych kontraktów”.

Matthew powiedział, że region Pacyfiku jest jednym z najmniej zbadanych regionów na świecie pod względem korupcji, a Matthew powiedział, że ten raport daje możliwość ulepszenia środków ochrony przed korupcją, dodając, że postawy ludzi odzwierciedlają chęć zrobienia tego.

„Ludzie uważają, że rządy dobrze sobie radzą z korupcją, co na początku może wydawać się dziwne” – powiedziała. „Ale kiedy przyjrzysz się uważnie, rządy mogły już zacząć przeprowadzać reformy. Istnieje duży potencjał, aby wykorzystać ten pozytywny impet”.

W 2020 r. szef KiribatiPremierzy Samoa i Wysp Cooka oraz ministrowie i urzędnicy ds. walki z korupcją z innych krajów Pacyfiku wzięli udział w pierwszej Regionalnej Konferencji Antykorupcyjnej Pacyfiku, która odbyła się w Kiribati, gdzie uzgodnili wizję walki z korupcją.

READ  Wyjaśnienie klimatu: Ile energii na świecie pochodzi z paliw kopalnych i czy możemy ją zastąpić odnawialnymi?

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top