Większość dysydentów zmarła w Rosji, na wygnaniu za granicą lub w więzieniach w kraju. co się teraz dzieje?

Większość dysydentów zmarła w Rosji, na wygnaniu za granicą lub w więzieniach w kraju.  co się teraz dzieje?

Protestujący niosą ze sobą zdjęcie Aleksieja Nawalnego podczas demonstracji przed ambasadą Rosji w Londynie. Zdjęcie/AP

Cztery lata temu Aleksieja Nawalnego zapytano, co powiedziałby Rosjanom, gdyby zginął za rzucanie wyzwania prezydentowi Władimirowi Putinowi.

„Nie wolno się poddawać” – powiedział reżyserowi filmów dokumentalnych. „Jeśli zdecydują się mnie zabić, będzie to oznaczać, że jesteśmy niesamowicie potężni i musimy wykorzystać tę moc”.

Rosyjska Agencja Więzienna ogłosiła, że ​​Nawalny zmarł w kolonii karnej w Arktyce, gdzie odsiadywał 19 lat więzienia pod zarzutem ekstremizmu. Jego śmierć wywołała oskarżenia na całym świecie, że został zamordowany.

Co teraz robi opozycja?

Kremlowscy krytycy polityczni, zbuntowani szpiedzy i dziennikarze śledczy byli zabijani lub atakowani na różne sposoby. Rosyjska opozycja straciła swą świecącą gwiazdę wraz z nagłą śmiercią Nawalnego. Pytanie, które teraz wszyscy sobie zadają, brzmi: co on teraz robi?

Protestujący niosą ze sobą zdjęcie Aleksieja Nawalnego podczas demonstracji przed ambasadą Rosji w Londynie. Zdjęcie/AP

Większość dysydentów w Rosji zmarła i została rozproszona na wygnaniu lub w więzieniach w kraju. Pozostałe ugrupowania opozycyjne i główni politycy mają odmienne wizje tego, czym powinna stać się Rosja i kto powinien nią przewodzić. Na kartach do głosowania nie ma nawet antywojennego kandydata, który mógłby rzucić Putinowi symboliczne wyzwanie w przyszłomiesięcznych wyborach na szóstą kadencję.

Koniec sporu?

Chociaż wdowa po Nawalnym, Julia Nawalna, obiecała kontynuować jego pracę, wielu zastanawia się, czy usunięcie go ze zdjęcia nie oznacza końca opozycji politycznej w Rosji.

„Aleksiej Nawalny był bardzo inteligentnym i charyzmatycznym przywódcą. „Miał talent do agitowania ludzi i przekonywania ich o potrzebie zmian” – powiedział Michaił Chodorkowski, były biznesmen, który spędził dziesięć lat w więzieniu w Rosji pod zarzutami powszechnie postrzeganymi jako polityczny odwet za zakwestionowanie rządów Putina na początku XXI wieku.

„To bardzo trudna strata dla rosyjskiej opozycji” – powiedział po śmierci Nawalnego.

Największym problemem nękającym rosyjską opozycję „jest to, że nie potrafi ona wyjść z kryzysu” – mówi Graeme Robertson, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill i autor książki o Putinie i współczesnej polityce rosyjskiej . Małe liberalne okręgi wyborcze, aby przyciągnąć poparcie szerszej populacji”.

READ  Arnold Schwarzenegger apeluje do narodu rosyjskiego o odrzucenie rządowej dezinformacji podczas inwazji na Ukrainę

Mieszkający w Londynie Chodorkowski jest jednym z kilku rosyjskich polityków opozycji próbujących zbudować sojusz z oddolnymi grupami antywojennymi na całym świecie i rosyjskimi działaczami opozycji na wygnaniu. Są wśród nich legenda rosyjskich szachów Garry Kasparow, były premier Rosji Michaił Kasjanow i Władimir Kara-Murza. Odsiadujący w Rosji 25 lat więzienia za zdradę stanu po krytyce wojny Rosji na Ukrainie.

Julia Nawalna zobowiązała się kontynuować pracę męża.  Zdjęcie/AP
Julia Nawalna zobowiązała się kontynuować pracę męża. Zdjęcie/AP

Jednak biorąc pod uwagę podział opozycji, ekipa Nawalnego i założona przez niego fundacja antykorupcyjna nie są jej częścią.

„Ciągle powtarzamy członkom Fundacji Antykorupcyjnej… że byłoby wspaniale, gdybyśmy wszyscy spotkali się nie tylko przed kamerami telewizyjnymi, ale zasiedli do stołu” – powiedział Chodorkowski w innym wywiadzie przed śmiercią Nawalnego. W styczniowej debacie telewizyjnej prowadzonej przez niezależny rosyjski kanał telewizyjny Dożd.

Chociaż Nawalny był pierwszym przywódcą, który zbudował rosyjską opozycję narodową, istniały inne frakcje opozycyjne, które nie lubiły jego ani jego organizacji.

Przed jego śmiercią w mediach społecznościowych toczyły się publiczne i gorące spory między członkami jego ekipy a innymi politykami na temat tego, jak rzucić wyzwanie Putinowi w nadchodzących marcowych wyborach.

Putin konsoliduje władzę

Tymczasem rosyjski przywódca w dalszym ciągu zacieśniał władzę, tłumiąc sprzeciw w kraju, wtrącając do więzień krytyków wojny na Ukrainie i uciszając niezależne media.

Nigel Gould-Davies, były ambasador Wielkiej Brytanii na Białorusi oraz starszy specjalista ds. Rosji i Eurazji w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych w Londynie, powiedział, że różnice między opozycją „nie pomagają”.

Ale nawet gdyby opozycja była zjednoczona, zastanawiał się, czy zrobiłoby to różnicę, przynajmniej na krótką metę, biorąc pod uwagę narzędzia przymusu, represji i zastraszania, jakimi dysponuje państwo rosyjskie?

Trzy dekady rządów Putina

Putin nie może się doczekać spędzenia na Kremlu co najmniej sześciu lat, co oznacza, że ​​będzie mógł skutecznie rządzić Rosją przez prawie trzy dekady.

Teraz pozostali przywódcy i działacze rosyjskiej opozycji, w większości przebywający poza granicami kraju, zmagają się z pytaniem, jak rzucić skuteczne wyzwanie Kremlowi. Oznacza to penetrację propagandy rządowej, aby dotrzeć do Rosjan wewnątrz kraju i zaoferować alternatywę dla kremlowskiej wizji przyszłości.

READ  Poradnik dla początkujących dotyczący miejskiego żerowania

To trudne zadanie, z którym borykał się nawet Nawalny po powrocie do Moskwy w lutym 2021 r. i grożąc mu aresztowaniem po rekonwalescencji w Niemczech po zatruciu środkiem paraliżującym, za które obwiniał Kreml.

Wkrótce po jego powrocie do więzienia jego zespół opublikował w mediach społecznościowych dochodzenie w sprawie korupcji, które wyświetlono miliony razy. Wywołało to serię protestów przeciwko łapówkom w całej Rosji, ale policja brutalnie stłumiła i aresztowała tysiące ludzi.

Grupa protestacyjna Pussy Riot przed ambasadą Rosji w Berlinie po śmierci Aleksieja Nawalnego.  Zdjęcie/AP
Grupa protestacyjna Pussy Riot przed ambasadą Rosji w Berlinie po śmierci Aleksieja Nawalnego. Zdjęcie/AP

Chociaż zespół Nawalnego w dalszym ciągu publikował udane raporty śledcze, ostatecznie zawiesił protesty i oznajmił, że zastosuje inną taktykę.

Chociaż Nawalny był na pulsie, a jego zespołowi udało się szeroko nagłośnić śledztwo, przesłanie antykorupcyjne ostatecznie nie doprowadziło do zmian politycznych w Rosji, stwierdził Robertson, ponieważ większość Rosjan „wie, że ich kraj jest źle rządzony i że ich elita” Skorumpowani, ale nie widzą tego inaczej.”

W ciągu trzech lat od uwięzienia Nawalnego władze rosyjskie przyjęły kolejne ustawy zaostrzające wolność słowa i więziące krytyków, z których większość to zwykli ludzie, czasami na dziesięciolecia.

Chodorkowski powiedział, że odpowiedzią na śmierć Nawalnego powinno być połączenie sił, kontynuacja pracy rozpoczętej przed jego śmiercią i próba nakłonienia zwykłych Rosjan do wszelkich możliwych protestów podczas marcowych wyborów prezydenckich.

Wezwał Rosjan do protestowania poprzez wpisanie nazwiska Nawalnego na karcie do głosowania podczas wyborów. Rosyjski Komitet Antywojenny, przy wsparciu Chodorkowskiego i innych polityków, również zwrócił się do Rosjan, aby w południe wystąpili przeciwko Putinowi, wzywając ludzi do zgromadzenia się w lokalach wyborczych w południe 17 marca na znak, że nie popierają Putina.

Nawalny poparł ten pomysł na początku lutego.

Opozycja na emigracji

Z drugiej strony rosyjską opozycję czeka przyszłość w dużej mierze na wygnaniu bez jednego z najzdolniejszych przywódców.

READ  Rząd ostrzegł przed 20-godzinnym wczesniejszym wychłodzeniem dwulatków

Będzie to bardzo trudne, ale rosyjscy politycy na wygnaniu mówią, że są zdeterminowani, aby nadzieja na demokrację w ich kraju nie umarła wraz ze śmiercią Nawalnego.

„Putin musi zrozumieć, że może zabić swojego przeciwnika politycznego, ale nie samą ideę opozycji demokratycznej” – powiedział Chodorkowski.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *