Wojna rosyjsko-ukraińska: USA przygotowują się na wypadek rosyjskiego uderzenia nuklearnego

Wojna rosyjsko-ukraińska: USA przygotowują się na wypadek rosyjskiego uderzenia nuklearnego

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu wysłała 28 lutego wewnętrzną notatkę do agencji, aby utworzyć grupę strategiczną do zbadania głównych zmian geopolitycznych zachodzących w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, poinformowali urzędnicy. Druga grupa, znana wewnętrznie jako „Team Tiger”, przygląda się, jak będą wyglądać następne trzy miesiące.

Jeden z amerykańskich urzędników powiedział, że grupa strategiczna pracuje nad „monitorowaniem i łagodzeniem ryzyka, jednocześnie badając, jak rozwijać i bronić amerykańskich interesów”.

Zespoły opracowują plany awaryjne dla różnych scenariuszy, w tym potencjalnego użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej; Celowanie w amerykańskie konwoje bezpieczeństwa. zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw żywności; Urzędnik powiedział, że trwa reakcja na narastający kryzys uchodźczy.

Urzędnik powiedział, że zespoły badają również możliwość użycia przez Rosję broni jądrowej.

Urzędnik nie spekulował, jak Stany Zjednoczone zareagują, gdyby Rosja użyła broni masowego rażenia, ale jasno dał do zrozumienia, że ​​nastąpi reakcja.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział CNN, że Stany Zjednoczone powinny rozważyć sytuacje awaryjne.

„Nie widzieliśmy żadnych oznak, że Rosjanie są skłonni użyć broni masowego rażenia na Ukrainie. Jeśli tak się stanie, nastąpi masowa reakcja” zarówno ze strony Stanów Zjednoczonych, jak i społeczności międzynarodowej, powiedział Kirby.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w Brukseli, że wciąż istnieją obawy, że Rosja może próbować stworzyć pretekst dla swoich działań, oskarżając Ukrainę i jej sojuszników o użycie broni chemicznej. Wtórując urzędnikom USA, powiedział, że oskarżenia są pretekstem dla Rosji, by zrobiła to samo.

Doradca Białego Domu ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jake Sullivan powiedział dziennikarzom we wtorek, że prezydent Joe Biden w Brukseli na pilne rozmowy z przywódcami NATO i Europy będzie omawiał możliwość użycia przez Rosję broni jądrowej.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział dziennikarzom w środę, że Biden będzie również omawiał z sojusznikami broń chemiczną i biologiczną.

READ  Victoria zgłasza 1750 nowych przypadków COVID-19 i dziewięć zgonów. NSW ma 332 przypadki, 2 zgony

„Staraliśmy się jasno określić niebezpieczeństwo użycia którejkolwiek z tych broni chemicznych”, powiedział. „Są to środki, których nigdy nie należy używać, a już na pewno nie na polu bitwy, ponieważ obawiamy się, że może to zrobić Rosja”.

Reuters

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *