Wybuch epidemii Covid-19 delta: Dlaczego wakacje na Pacyfiku nadal będą oznaczać „Strzeż się podróżnika”

Dziennikarz Luke Kirkness z Bay of Plenty Times kieruje szczepionką przeciwko Covid-19 w Baypark Vaccination Center w Tauranga. Wideo: George Novak

Kraje wyspiarskie na Pacyfiku stawiają na szczepienia jako strategię wznowienia turystyki przed świętami Bożego Narodzenia i zapewnienia bardzo potrzebnej ulgi ich borykającym się z problemami gospodarkom.

Turystyka od dawna jest gęsią, która składa złote jaja na większości Pacyfiku. Ale pandemia podkreśliła kruchość i niestabilność turystyki. Zależy to od stabilnych warunków społeczno-ekonomicznych zarówno w miejscu docelowym, jak i źródle – w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce od początku 2020 roku.

Chociaż otwarcie granic zależne od wskaźników szczepień może wydawać się pochopne, niektórzy przywódcy Pacyfiku postrzegają to jako jedyną realną drogę naprzód dla gospodarek zdziesiątkowanych przez Covid.

Gdy zbliża się drugie lato pandemii na południowym Pacyfiku, pojawia się pytanie, jak zrównoważyć ryzyko większej liczby epidemii chorób i powrotu do turystyki z normalnym życiem gospodarczym.

wyścig szczepień

Na tle częstości występowania i dezinformacji wskaźniki szczepień w niektórych częściach Pacyfiku pobiły światowe rekordy. Niue i Wyspy Cooka zaszczepiły w tym roku prawie wszystkich kwalifikujących się obywateli.

Samoa zwiększa również swój program szczepień w nadziei, że dołączy do Cooks i Niue, jeśli i kiedy podróż zostanie wznowiona w zamkniętej bańce między Nową Zelandią a Pacyfikiem.

Ponieważ szczepienia nabierają tempa również na Wyspach Salomona, Vanuatu i Fidżi, urzędnicy ds. turystyki mają nadzieję, że w pełni zaszczepieni mieszkańcy pozwolą im na ponowne otwarcie granic, jednocześnie chroniąc zdrowie i bezpieczeństwo obywateli.

Z populacją około 278 000, Polinezja Francuska odnotowała ponad 40 000 przypadków COVID-19 i ponad 600 zgonów. Ponieważ tylko 54 procent populacji otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki, turystyka jest obecnie w dużej mierze wolna od kwarantanny dla w pełni zaszczepionych gości.

Na Fidżi, pomimo rozprzestrzeniania się wirusa na obszarach turystycznych, takich jak wyspy Yasawa, Bekaa i Kadavu, interesariusze branży turystycznej są optymistami, że kraj (który zaczął łagodzić lokalne ograniczenia) ponownie otworzy swoje międzynarodowe granice 1 listopada.

READ  Chińskie „pełzanie nadzoru”: jak monitorowanie dużych zbiorów danych Covid-19 może być wykorzystane do kontrolowania ludzi po epidemii

Ale niektóre kraje zależne od turystyki, które otworzyły się wcześniej, teraz walczą. Guam został zmuszony do zawieszenia swojego programu „zwolnij i przefaksuj” – który umożliwił międzynarodowym odwiedzającym otrzymanie dodatkowej dawki Covid w celu ożywienia turystyki – po tym, jak fala delta spowodowała masowe zgony i hospitalizacje.

Ostrożność kontra rozpacz

Drugą stroną medalu jest oczywiście to, jak chętni i chętni turyści planują wakacje na Pacyfiku – i jakie warunki są stawiane podczas ich podróży (takie jak obecne wymagania dotyczące kwarantanny w Nowej Zelandii dotyczące powrotu).

Po otwarciu w maju tego roku podróży bez kwarantanny z Nową Zelandią, a następnie ponownym zamknięciu granic z powodu wybuchu epidemii Covid w Auckland w sierpniu, Wyspy Cooka zdecydowały się na ostrożne podejście.

W przyszłości podróże krajowe będą dozwolone tylko dla osób, które zostały w pełni zaszczepione i tylko wtedy, gdy w Nowej Zelandii nie będzie transmisji ze społeczności. Biorąc pod uwagę uparty długi ogon obecnej epidemii w Oakland Delta, może to oznaczać dłuższe opóźnienia.

Podobnie Nowa Zelandia podjęła ostrożne podejście do Fidżi po tym, jak ogłosiła ją krajem wysokiego ryzyka i ograniczyła podróże w dającej się przewidzieć przyszłości. Ze swojej strony Fidżi polega na powszechnych szczepieniach i przestrzeganiu wytycznych Covid, w tym na ścisłym stosowaniu szczepień niektórych pracowników.

Koronawirus choroba

I pomimo niedawnej epidemii wyniszczającej choroby, rząd Fidżi twierdzi, że wykazuje regionalne przywództwo w zarządzaniu boomem turystycznym. Celem jest zapewnienie podróży bez kwarantanny odwiedzającym z krajów „zielonej listy” (Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Korea, Singapur i część Stanów Zjednoczonych), gdzie odwiedzający muszą być w pełni zaszczepieni i mieć negatywny wynik testu na Covid przez artykuł.

Ale pragnienie ponownego otwarcia nie jest podzielane przez wszystkich, w tym lidera opozycji w kraju, Billa Gavukę, który powiedział:

Nasze priorytety muszą być słuszne – zdrowie nad ekonomią. Myślę, że Fidżi nie jest gotowe.

READ  Człowiek, który dąży do stałego czasu letniego, obawia się „oddzielenia stref czasowych w całym kraju”, jeśli rząd nie wkroczy

Kto chce podróżować?

Ostatecznie, biorąc pod uwagę wiele z tych niepewności, los krajów Pacyfiku zależnych od turystyki będzie zależał nie tyle od deklaracji rządowych, ile od kalkulacji ryzyka samych turystów.

W innych miejscach na świecie ośrodki turystyczne próbowały uspokoić podróżnych, jednocześnie chroniąc ich mieszkańców. Na przykład Grecja przeprowadziła operację Blue Freedom, której celem jest zaszczepienie do końca lipca wszystkich dorosłych mieszkańców niektórych wysp, takich jak Korfu i Kreta. Jednak kolejne wzrosty w regionie Delty Nilu wykoleiły plany ponownego otwarcia.

Stany Pacyfiku mogą wdrożyć podobne zasady w wybranych lokalizacjach. Ale dopiero się okaże, jak duża część „paszportów” do szczepionek, promowanych obecnie jako warunek wstępny podróży międzynarodowych, będzie decydującym czynnikiem w rozwiązaniu problemu.

Ważna jest również możliwość śledzenia i śledzenia odwiedzających, ponieważ niektóre kraje chcą ścisłej kontroli tras turystów, podczas gdy inne mają nadzieję, że wystarczy dobrowolne korzystanie z aplikacji śledzących.

Istnieją jednak ograniczenia w korzystaniu z tych technologii na Pacyfiku, ponieważ zależy to od osób, które posiadają i noszą telefon komórkowy, mają wystarczającą ilość danych i zawsze włączony GPS. W niektórych miejscach zasięg sieci jest bardzo słaby, a telefony często nie dostarczają wystarczająco szczegółowych informacji o lokalizacji, aby określić narażenie na wirusy.

Niezależnie od zastosowanych środków, rządy Pacyfiku stoją przed poważnym wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę słabość ich systemów publicznej opieki zdrowotnej. Zakładając, że turystyka jest podstawą ich gospodarki, muszą teraz żyć w nadziei, że gęś turystyczna może powrócić do składania złotych jaj.

Apisalome MovonoStarszy Wykładowca Studiów Rozwojowych, Uniwersytet Massey
Regina ogolonaprofesor studiów rozwojowych, Uniwersytet Massey

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top