Wybuch epidemii Covid-19 delta: Liczba zgonów wzrasta w Rumunii, gdzie tylko 37 procent populacji zostało zaszczepionych

Wariant delta jest wysoce zaraźliwym szczepem wirusa SARS-CoV-2. Wideo / Paul Slater

Śmiertelna czwarta fala w Europie sieje spustoszenie od tygodni, gdy władze przygotowują się na przerażające żniwo śmierci Covid-19 na całym kontynencie w nadchodzących miesiącach.

Jak dotąd szereg krajów, w tym Austria, Niemcy, Grecja i Holandia, podjęło drastyczne nowe środki w desperackiej próbie powstrzymania rozprzestrzeniania się.

A teraz kolejny kraj wydaje się być epicentrum Covid.

Rumunia jest również w uścisku czwartej fali ogarniającej kontynent, przy czym liczba przypadków wzrasta, a system opieki zdrowotnej upada pod presją.

Izolacja Covid jest zatłoczona w Uniwersyteckim Szpitalu Ratunkowym w Bukareszcie, Rumunia, 22 października 2021 r. Zdjęcie / AP
Izolacja Covid jest zatłoczona w Uniwersyteckim Szpitalu Ratunkowym w Bukareszcie, Rumunia, 22 października 2021 r. Zdjęcie / AP

Sytuacja, w jakiej znajduje się obecnie kraj wschodnioeuropejski, jest tak przerażająca, że ​​CNN poinformowało, że ciała zaczynają się „grabić”, a kostnice i szpitale są przepełnione chorymi i rannymi.

Kryzys został zaostrzony przez szokująco niski wskaźnik szczepień w Rumunii oraz rozprzestrzenianie się dezinformacji.

Skorumpowane kłamstwa zapuszczają korzenie

Populacja Rumunii wynosi około 19 milionów, ale według agencji Reuters tylko 37 procent szczepionek zostało w pełni zaszczepionych, mimo że szczepionki są dostępne od około roku.

Ta ponura liczba oznacza, że ​​Rumunia ma jeden z najniższych wskaźników szczepień w Europie, dzięki szczególnie wysokim poziomom niechęci do szczepień, dezinformacji i przesądom, a także silnym przekonaniom religijnym i nieufności do rządu.

Wielu prominentnych Rumunów, w tym przywódcy religijni, publicznie potępiło kampanię szczepień – wielu określa ją jako dzieło „diabła” – oraz kłamstwa i wypaczenia antyszczepionkowe rozpowszechniane w mediach społecznościowych.

Protestujący trzymają transparent z napisem
Demonstranci trzymają tablicę z napisem „Nie dla szczepień – nasze dzieci nie są twoimi królikami doświadczalnymi” w Bukareszcie w Rumunii 7 listopada. Zdjęcie / AP

Stwierdzono, że niechęć do szczepień jest szczególnie wysoka w byłych krajach komunistycznych w całej Europie Wschodniej, w tym w sąsiedniej Rumunii i Bułgarii, i uważa się, że jest to spowodowane historyczną nieufnością do władzy, jaką wytworzył reżim.

Wybitna krytyk szczepionek, Diana Sosoaka – rumuńska senatorka – próbowała niedawno zabronić członkom społeczeństwa wstępu do kliniki szczepień, a na jej stronie na Facebooku zamieszczono klip z wyczynem mówiącym: „Jeśli kochasz dzieci, przestań szczepić, nie nie zabijaj ich”.

READ  Koronawirus Covid 19: Siedem osób umiera dziennie z Covid, donosi Fidżi

Innym liderem antyszczepionkowym jest wpływowy biskup Ambrose z Giorgio, który w połowie października powiedział wierzącym, aby „nie spieszyli się ze szczepieniami”, co skłoniło policję do dochodzenia w sprawie jego nacisku na dezinformację.

trupy piętrzą się

Zespół CNN odwiedził niedawno kostnicę Szpitala Uniwersyteckiego w Bukareszcie w stolicy, ujawniając, że chociaż mógł pomieścić 15 ciał, otrzymał 41 ciał w dniu wizyty dziennikarzy.

W rezultacie ciała zostały umieszczone w korytarzach poza kostnicą, ponieważ personel placówki starał się sobie z tym poradzić, a pozostało tylko jedno łóżko intensywnej opieki, podczas gdy pacjenci z Covid przytłaczają system opieki zdrowotnej.

„Nigdy nie sądziłem, że może dojść do takiej katastrofy, że w końcu wyślemy całe rodziny do grobów” – powiedziała CNN pielęgniarka Claudio Ioneta.

Pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii Covid-19 w Narodowym Instytucie Płuc Marius Nasta w Bukareszcie, Rumunia, 23 września 2021 r. Zdjęcie/AP
Pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii Covid-19 w Narodowym Instytucie Płuc Marius Nasta w Bukareszcie, Rumunia, 23 września 2021 r. Zdjęcie/AP

Jest to sytuacja, która od tygodni stale się pogarsza, a BBC poinformowało w październiku, że niektórzy rumuńscy pacjenci z Covid są obecnie przenoszeni do szpitali w sąsiednich krajach.

„Czasami mam wrażenie, że cały kraj stał się oddziałem resuscytacji” – powiedział wtedy BBC Dorel Sandisk, szef oddziału intensywnej terapii w szpitalu Timisoara w zachodniej Rumunii.

Dr Sandisk skrytykował również zdumiewająco niski wskaźnik szczepień w Rumunii i dezinformację, która go napędzała.

„To krajowa porażka na wszystkich poziomach” – powiedział.

„Jesteśmy świadkami swoistej narodowej ślepoty wynikającej z braku wykształcenia i braku cywilizacji” – dodał.

Co pięć minut umiera człowiek

Na początku tego miesiąca liczba zgonów z powodu Covid rosła, a co pięć minut umierała jedna osoba w Rumunii.

Rumuńskie Ministerstwo Zdrowia ujawniło, że ponad 90 procent osób, które zmarły na Covid, nie otrzymało szczepionki, a osoby starsze były bardziej narażone na śmierć – ale także mniej narażone na szczepionkę.

Pracownik nosi drugą parę rękawiczek na oddziale Covid ICU w Narodowym Instytucie Płuc Marius Nasta w Bukareszcie, Rumunia, 23 września 2021 r. Zdjęcie/AP
Pracownik nosi drugą parę rękawiczek na oddziale Covid ICU w Narodowym Instytucie Płuc Marius Nasta w Bukareszcie, Rumunia, 23 września 2021 r. Zdjęcie/AP

Dr Anca Streinu-Cerce z Narodowego Instytutu Balsa w Bukareszcie porównała niedawno kryzys do wojny, mówiąc The New York Times, że lekarze są wyczerpani.

READ  Liczby są tam, co oznacza, że ​​nagroda Lotto Powerball z powrotem do 35 milionów dolarów

„Ta fala jest znacznie gorsza niż inne… Wchodzimy na nasze oddziały, ale nie wiemy, kiedy wychodzimy” – powiedział Strino-Chris, dodając, że najgorsze było to, że tragedii można było prawie całkowicie uniknąć .

„Jedynym prawdziwym powodem, dla którego ktokolwiek tu jest, jest to, że nie są szczepione” – powiedziała.

Koronawirus choroba

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top