Wybuch epidemii Covid-19 delta: premier Australii ogłasza przyspieszony plan ponownego otwarcia granic międzynarodowych

Premier Australii Scott Morrison ogłosił to w wiadomości wideo opublikowanej w mediach społecznościowych dziś po południu. Zdjęcia/Getty Images

Międzynarodowe granice Australii mogą ponownie otworzyć się dla zaszczepionych podróżnych z NSW już 1 listopada w ramach przyspieszonego programu ogłoszonego dziś przez premiera Scotta Morrisona, „aby umożliwić nam odzyskanie życia”.

Propozycja nakreślona przez Morrisona jest wynikiem rozmów z nowym premierem Nowej Południowej Walii Dominic Perrottet na temat szybkiego rozpoczęcia kwarantanny domowej.

Odejście od 14-dniowej hotelowej kwarantanny dla zaszczepionych podróżnych jest kluczowym krokiem, zanim podróże międzynarodowe zaczną rosnąć do poziomu sprzed pandemii. Próby są obecnie odległe w kilku australijskich stanach.

News.com.au rozumie, że rozważana data ponownego otwarcia granic międzynarodowych w ramach formularza kwarantanny domowej to 1 listopada.

„Premier Nowej Południowej Walii i ja dyskutowaliśmy, jak możemy przyspieszyć nasz plan otwarcia podróży międzynarodowych, gdy dostępna jest kwarantanna w domu” – powiedział dziś Morrison.

„Wiem, że rząd NSW szuka sposobów na przyspieszenie procedur kwarantanny w domu w listopadzie, a jeśli tak się stanie, będziemy w stanie szybciej ułatwić otwarcie granic międzynarodowych dla NSW.

„Teraz oznacza to kwarantannę domową dla zaszczepionych Australijczyków, którzy chcą wrócić do domu przez Sydney, a zaszczepionym Australijczykom możliwość wyjazdu i powrotu za granicę”.

Mieszkańcy NSW mogą wyjechać za granicę w ciągu kilku tygodni.  Zdjęcie/NCA NewsWire
Mieszkańcy NSW mogą wyjechać za granicę w ciągu kilku tygodni. Zdjęcie/NCA NewsWire

Oczekuje się, że umożliwienie podróżnym samodzielnej kwarantanny w domu zwiększy popyt na loty, umożliwiając Qantas i innym przewoźnikom znaczne zwiększenie liczby oferowanych tras.

Morrison ogłosił na początku tego miesiąca, że ​​zamknięcia granic, które obowiązywały od marca 2020 r., zostaną zniesione, ale od poszczególnych stanów będzie zależeć cofnięcie ograniczeń dotyczących międzynarodowych przyjazdów i zezwolenie na kwarantannę domową.

W rezultacie stany, w tym Waszyngton i Queensland, mogą wstrzymać loty międzynarodowe na nadchodzące miesiące, ale mieszkańcy będą mogli podróżować za granicę przez NSW.

READ  Premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian rezygnuje w związku z dochodzeniem w sprawie korupcji

W niedzielnym adresie wideo do narodu zamieszczonym na Facebooku Morrison pochwalił Australijczyków za poświęcenie, jakie ponieśli podczas pandemii.

„W trakcie tej pandemii Australijczycy ciężko pracowali i poświęcili tak wiele, aby współpracować i ratować życie i środki do życia” – powiedział.

„Masowa reakcja Australijczyków na pójście i zaszczepienie, ponieważ obserwujemy wzrost liczby szczepień w całym kraju, oznacza, że ​​teraz nadszedł czas, aby Australijczycy odzyskali swoje życie.

„Pokonujemy Covida i oddajemy swoje życie”.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił to w wiadomości wideo opublikowanej w mediach społecznościowych dziś po południu.  Zdjęcia/Getty Images
Premier Australii Scott Morrison ogłosił to w wiadomości wideo opublikowanej w mediach społecznościowych dziś po południu. Zdjęcia/Getty Images

To zdumiewające osiągnięcie, powiedział Morrison, że ponad połowa dorosłej populacji została zaszczepiona.

„Niezależnie od tego, czy jesteś w zamkniętym Melbourne, masz zamiar ponownie otworzyć się w Sydney, czy prowadzisz półnormalne życie w Perth, wszyscy mamy dziś powód do świętowania” – powiedział.

„Dostarczyliśmy już ponad 30 milionów szczepionek w całym kraju.

„Odpowiada to 82,2 procent kwalifikujących się osób w wieku powyżej 16 lat, które przyjęły pierwszą dawkę, i 61,9 procent w przypadku obu dawek.

„W rzeczywistości z całej populacji ponad połowa Australijczyków jest zaszczepiona”.

Morrison powiedział, że wskaźnik pierwszej dawki szczepienia w Australii był wyższy niż w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

„Rozumiem w Victorii, jak trudne są liczby spraw z dnia dzisiejszego i ostatnich kilku dni” – powiedział.

„Jednak na końcu tunelu jest światło, jakie widzimy w Nowej Południowej Walii, ponieważ wiktorianie nadal zaszczepiają je w rekordowych ilościach i dziękuję za to.

„Nie możemy popadać w samozadowolenie. Nadal musimy bezpiecznie robić krok po kroku i upewnić się, że stawiamy ten cel bezpieczeństwa na pierwszym miejscu, gdy ponownie otwieramy nasz kraj”.

Stolica kraju, Canberra, osiągnęła dzisiaj ponad 95 procent pierwszej dawki i 72,8 procent pełnych szczepień.

„NSW i ACT faktycznie, gdyby były dwoma krajami, znalazłyby się w pierwszej dziesiątce krajów OECD pod względem pierwszych dawek szczepionek – niesamowite osiągnięcie” – powiedział Morrison.

READ  Epidemia Covid-19 Delta: australijski polityk pokazuje, jak nie przyjąć ciosu w łokieć

„Victoria nie pozostaje daleko w tyle, 85,5% osób powyżej 16 roku życia otrzymuje pierwszą dawkę, a 58,6% jest w pełni zaszczepionych.

„Wskaźnik pierwszej dawki szczepionki Victorii jest teraz wyższy niż wskaźnik w Wielkiej Brytanii”.

„Tasmania – mimo że praktycznie nie ma Covid w społeczności – nadal odnotowuje wzrost poziomu szczepień każdego dnia i wynosi nieco poniżej 80 procent pierwszej dawki.

„Australia Zachodnia i Queensland wkrótce przekroczą 70-procentowy znak pierwszej dawki, osiągając jednocześnie ponad 50-procentowy poziom podwójnego szczepienia”.

„Proszę, idź po raz drugi. I sprawdź z przyjaciółmi i rodziną, czy mają zastrzyk”.

Na początku tego miesiąca Morrison ogłosił nowe ramy, które państwa będą musiały spełnić, zanim będą mogły zgodzić się na ponowne otwarcie podróży międzynarodowych.

Powiedział, że Australia zmierza w kierunku Fazy C swojego planu ponownego otwarcia i osiągnie ten cel w przyszłym miesiącu, kiedy 80 procent populacji otrzyma podwójne szczepienia.

Jednak wiele przeszkód musi zostać usuniętych, zanim loty międzynarodowe będą mogły zostać wznowione.

Morrison powiedział, że Australia pracuje również nad „całkowicie niepodlegającymi kwarantannie podróżami do niektórych krajów, takich jak Nowa Zelandia, kiedy jest to bezpieczne”.

Po raz pierwszy ogłosił zamknięcie granic Australii 20 marca 2020 r. dla wszystkich cudzoziemców i nierezydentów.

Nawet obywatele Australii, stali mieszkańcy i ich najbliższe rodziny musieli po przyjeździe złożyć wniosek o zwolnienie z podróży i 14-dniową kwarantannę hotelową, której koszt przekraczał 3000 USD.

Nowe przepisy umożliwią podróżnym z zagranicy podróżowanie do Australijczyków, którzy przeszli podwójne szczepienia i wymagają testów na Covid przed lotem.

Zakaz granic międzynarodowych obowiązywał początkowo do 17 grudnia, ale teraz zostanie zniesiony miesiąc wcześniej niż planowano.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top