Tajwan twierdzi, że chińskie ćwiczenia wojskowe wydają się symulować atak

Tajwan poinformował w sobotę, że chińskie ćwiczenia wojskowe wydawały się symulować atak na autonomiczną wyspę po tym, jak kilka chińskich okrętów wojennych i samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej. Po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, która rozzłościła Pekin.

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu poinformowało na Twitterze, że siły zbrojne Tajwanu ogłosiły alarm, wysłały patrole powietrzne i morskie na całą wyspę i uruchomiły lądowe systemy rakietowe w odpowiedzi na chińskie ćwiczenia.

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem po wizycie Pelosi na Tajwanie na początku tego tygodnia, mówiąc, że naruszyły swoją politykę „jednych Chin”.

Chiny uważają wyspę za separatystyczną prowincję, którą w razie potrzeby należy zaanektować siłą, a wizyty zagranicznych urzędników na Tajwanie są uważane za uznanie ich suwerenności.

Czytaj więcej:
* „Precz z Pelosi!”, krzyknął motłoch z Pekinu.
* Chiny zawieszają współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach klimatycznych i wojskowych z powodu wizyty Pelosi na Tajwanie
* Chiny rozpoczynają „uderzenia precyzyjnych rakiet” w Cieśninę Tajwańską
* Dlaczego Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu?

Tajwańskie wojsko poinformowało również, że zauważyło cztery drony lecące w pobliżu prefektury morskiej Kinmen w piątek wieczorem, podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna.

Według tajwańskiego dowództwa obrony Kinmen, cztery drony, które Tajwan uważa za chińskie, zostały zauważone nad wodami wokół grupy wysp Kinmen, wyspy Liu i pobliskiej Baiding Island.

W odpowiedzi armia tajwańska wystrzeliła bomby ostrzegawcze.

Na tym zdjęciu dostarczonym przez chińską agencję informacyjną Xinhua, członek Armii Ludowo-Wyzwoleńczej patrzy przez lornetkę podczas ćwiczeń wojskowych, na których widać tajwańską fregatę Lan Yang.

Lin Jian/AFP

Na tym zdjęciu dostarczonym przez chińską agencję informacyjną Xinhua, członek Armii Ludowo-Wyzwoleńczej patrzy przez lornetkę podczas ćwiczeń wojskowych, na których widać tajwańską fregatę Lan Yang.

Kinmen, znana również jako Quemoy, to grupa wysp zaledwie 10 kilometrów na wschód od chińskiego miasta portowego Xiamen w prowincji Fujian w Cieśninie Tajwańskiej, która dzieli dwie strony, które zostały podzielone podczas wojny domowej w 1949 roku.

„Nasz rząd i wojsko ściśle monitorują chińskie ćwiczenia wojskowe i operacje wojny informacyjnej i są gotowi zareagować w razie potrzeby” – powiedział w tweecie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.

„Wzywam społeczność międzynarodową do wspierania demokratycznego Tajwanu i powstrzymania eskalacji regionalnej sytuacji bezpieczeństwa” – dodała.

chińskie ćwiczenia wojskowe Zaczęło się w czwartek i ma potrwać do niedzieli.

Chiński myśliwiec wojskowy J-11 przelatuje nad Cieśniną Tajwańską.

Ng Han Gwan / AFP

Chiński myśliwiec wojskowy J-11 przelatuje nad Cieśniną Tajwańską.

Do tej pory ćwiczenia obejmowały ataki rakietowe na cele na morzach na północ i południe od wyspy w powtórzeniu ostatnich dużych ćwiczeń wojskowych Chin w latach 1995 i 1996, mających na celu zastraszenie przywódców i wyborców Tajwanu.

Tajwan postawił swoją armię w stan pogotowia i przeprowadził ćwiczenia obrony cywilnej, podczas gdy Stany Zjednoczone rozmieściły na tym obszarze kilka jednostek marynarki wojennej.

Administracje Bidena i Pelosi powiedziały, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w politykę „jednych Chin”, która uznaje Pekin za chiński rząd, ale pozwala na nieformalne i obronne więzi z Tajpej.

Administracja zniechęciła Pelosiego, ale go nie powstrzymała.

W odpowiedzi na wizytę Chiny zerwały także rozmowy w sprawie obrony ze Stanami Zjednoczonymi i nałożyły sankcje na Pelosi.

Pelosi powiedziała w piątek, w Tokio, ostatnim etapie jej azjatyckiej trasy, że Chiny nie będą w stanie odizolować Tajwanu, uniemożliwiając amerykańskim urzędnikom podróżowanie tam.

Pelosi od dawna jest orędownikiem praw człowieka w Chinach.

Ona i inni prawodawcy odwiedzili plac Tiananmen w Pekinie w 1991 roku, aby wspierać demokrację, dwa lata po krwawej militarnej rozprawie z protestującymi na placu.

READ  Epidemia Covid 19 Omicron: 5 296 przypadków dzisiaj, ponieważ eksperci spodziewają się, że liczba dziennych przypadków spadnie do kilku tysięcy

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top