Zachód walczy o projekcję władzy na Ukrainie

Podziały wewnętrzne zbijają z tropu wysiłki Zachodu, by pokazać siłę w obliczu militarnego pościgu Rosji za Ukrainą.

Amerykańscy dyplomaci i oficerowie wywiadu poinformowali dyplomatów z Unii Europejskiej o najnowszych obawach dotyczących bezpieczeństwa związanych z niedawnymi podróżami do Brukseli.

  • BERLIN: SPD ma historię poglądów przyjaznych Rosji (fot. Amire Appel)

Źródło UE poinformowało w środę (24 listopada), że „wymiana informacji i współpraca między USA a UE jest już aktywna”.

Inne źródło z Unii Europejskiej zauważyło, że „Stany Zjednoczone biły na alarm i to dobrze, bo nawet najwyższe szczeble instytucji unijnych są teraz świadome, że coś się dzieje na Ukrainie”.

Zabrali głos po tym, jak Rosja po raz trzeci w tym roku wzmocniła swoje siły na granicy z Ukrainą i zaostrzyła agresywną retorykę.

Również w środę ambasada USA w Kijowie ostrzegła w informacji turystycznej, że „obywatele USA są informowani o doniesieniach o nietypowej rosyjskiej aktywności wojskowej”.

„Myślę, że [an attack] „To byłby ogromny błąd Rosji” – powiedziała Reuterowi tego samego dnia brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

A Zachód powinien zagrozić ostrymi sankcjami, aby odstraszyć Rosję, według trzech byłych ambasadorów USA – Daniela Frieda (Warszawa), Johna E. Herbsta (Kijów) i Alexandra Vershbowa (Moskwa).

Koszty [of an invasion] Powinno to obejmować znaczną eskalację zachodnich sankcji, zakończenie gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami oraz zamrożenie zagranicznych udziałów finansowych [Russian president Vladimir] Putin i jego współpracownicy „w tym tygodniu piszą dla Atlantic Council, amerykańskiego think-tanku.

Służba Zagraniczna UE ze swojej strony opracowała dokument dotyczący opcji sankcji w kwietniu, podały źródła, kiedy Rosja po raz pierwszy wyglądała, jakby miała zaatakować.

Gazeta nigdy nie była dystrybuowana do stolic Unii Europejskiej, ponieważ Putin nagle odzyskał swoich ludzi.

Jednak poprzednie wybory UE, kiedy Rosja po raz pierwszy najechała Ukrainę w 2014 roku, obejmowały kreatywne, takie jak zalecenie „zawieszenia udziału Rosji w międzynarodowych, kulturalnych, gospodarczych lub sportowych wydarzeniach wysokiego szczebla (wyścigi Formuły 1, rozgrywki piłkarskie UEFA… .”).

READ  Polski olimpijczyk ubiegał się o srebrny medal, aby zebrać pieniądze na ośmiomiesięczne dziecko wymagające operacji serca

Mówili również o „zakazie importu gazu”, jeśli Rosja rozpocznie „intensywną” wojnę.

Według niektórych obserwatorów Zachód nie powinien czekać na kolejny atak Rosji z nałożeniem nowych środków.

Rosja faktycznie spiskowała w celu wywołania kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-polskiej i kryzysu dostaw gazu w Europie, oprócz ukraińskiego manewru wojskowego, powiedział EUobserver Konstantin Jelisiejew, były ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej.

„Nie trzeba czekać na najgorsze… Nie bójcie się zaskoczenia Putina” – powiedział Jelisiejew, który obecnie kieruje think-tankiem Centrum Nowych Rozwiązań w Kijowie.

Ale dla jednego unijnego dyplomaty, Putina, który był teraz o krok do przodu psychologicznie.

„Skumulując swoje siły na granicy z Ukrainą już w kwietniu, a następnie po raz drugi podczas ćwiczeń wojskowych Zapad 21 we wrześniu, Rosja złagodziła nasze poczucie czujności” – powiedział dyplomata.

Dodał, że niektórzy „wysocy rangą” ludzie w kręgach unijnych „na oślep powtarzają rosyjską narrację – że nie ma to nic wspólnego z kryzysem gazowym, a kryzys gazowy nie ma nic wspólnego z Ukrainą”.

Francja i Niemcy również wezwały Putina do rezygnacji ze swoich sił w inwazji.

lobby gazowe

Ale jednocześnie Niemcy nadal lobbowały na rzecz rosyjskiego gazu.

„Niemcy byli w mieście [Washington] W zeszłym tygodniu były urzędnik Kongresu USA powiedział, że nadal twierdzi, że Rosja „nie używa broni w energetyce”, odnosząc się do niedawnej wizyty ambasadora Niemiec ds. transformacji energetycznej Michaela Clore’a Berchtolda i jej dyrektora generalnego ds. polityki energetycznej Thorstena Herdena.

„Zarówno Demokraci, jak i Republikanie w Kongresie są przerażeni, Niemcy skupiają się na ochronie Nord Stream 2 w czasie, gdy Rosja ma zaatakować Ukrainę i uzbroić imigrantów [in Belarus] zdestabilizować kontynent”.

W środę odsłonięto nowy rząd niemiecki, kierowany przez centrolewicową partię SPD, która ma w swojej historii poglądy przyjazne Rosji.

Dyplomata unijny zauważył, że jest mało prawdopodobne, aby wiele krajów UE, które są uzależnione od gazu, poparło sankcje energetyczne zimą.

READ  Erin Rotliff awansuje do trzeciej rundy US Open po zwycięstwie Naomi Osaka

Tymczasem, jeśli Niemcy pokazują podzieloną twarz w Unii Europejskiej, amerykański establishment również kłóci się z Rosją.

Były urzędnik Kongresu USA powiedział, że wyżsi urzędnicy Białego Domu byli również „na Kapitolu, aby chronić Nord Stream 2” przed ujawnieniem działań USA.

Obecny przedstawiciel Kongresu USA dodał: „Kongres jest jedyną szansą dla Ukrainy, jeśli chodzi o nałożenie surowych sankcji energetycznych”.

Biały Dom pochyla się do tyłu, by potem naprawić stosunki z Berlinem [former US president Donald] Trump prawie ich zniszczył. „Żyjemy ze spuścizną ery Trumpa” – powiedział unijny dyplomata.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top