Zaginiona miniatura X-winga z Gwiezdnych Wojen ustanawia rekord aukcji

Zaginiona miniatura X-winga z Gwiezdnych Wojen ustanawia rekord aukcji

Dawno zaginiony model, który zagrał w oryginalnym filmie Gwiezdne Wojny, został sprzedany na aukcji za rekordową kwotę 5,3 miliona dolarów nowozelandzkich.

Rekwizyt to 50-centymetrowy model myśliwca X-wing używanego przez Sojusz Rebeliantów w bitwie o zniszczenie Gwiazdy Śmierci w filmie Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja z 1977 roku.

Dzieło to przez dziesięciolecia uznawano za zaginione, zanim odnaleziono je w kartonowym pudełku w garażu nominowanego do Oscara modela Grega Ginna, który zmarł w maju ubiegłego roku w wieku 76 lat.

W niedzielę (czasu lokalnego) firma Heritage Auctions zorganizowała aukcję tego modelu, czyniąc go „najdroższym fragmentem ekranu z Gwiezdnych Wojen, jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji”.

Wiceprezes wykonawczy Joe Maddalena powiedział, że światowy odzew na kolekcje Grega Ginna jest znakomity.

„Prawdziwy testament Grega i wszystkiego, czego dokonał jako artysta i kolekcjoner efektów wizualnych”.

Na aukcji wystawiono inne pamiątki filmowe, w tym kostium imperialnego szturmowca, również z „Nowej nadziei”, kombinezon astronauty z „2001: Odysei kosmicznej” oraz serię miniatur z programu telewizyjnego „Battlestar Galactica”.

George Lucas stworzył podstawowe projekty zarówno myśliwców Rebel X-Wing, jak i myśliwców TIE Imperium, używając różnych kształtów, aby natychmiast pokazać widzom, kto jest „dobrym facetem”, a kto „złym”.

Zaprojektowana przez Industrial Light & Magic, ta miniatura jest jednym z zaledwie czterech modeli „bohaterów” stworzonych na potrzeby opery kosmicznej.

Przedstawione są szczegóły, takie jak blizny bojowe, działające światła i skrzydła otwierające się na „miejsce ataku”.

Modelka wcieliła się w słynnego Czerwonego Przywódcę, Czerwoną Dwójkę i Czerwoną Piątkę – na czele z Luke’iem Skywalkerem.

READ  Książę William, Kate Middleton wysyłają swoje wsparcie dla męża Zary Tindall, Mike'a Tindalla?

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *