Zełenski każe Zachodowi „przestać bawić się” z Rosją, zakończyć wojnę

  • Prezydent Ukrainy, który krytykuje UE, domaga się zaostrzenia sankcji
  • Zełenski „przestań bawić się” z Rosją, zakończ „bezsensowną wojnę”
  • Szczyt UE może być podzielony w związku z sankcjami
  • Dowódca ukraińskich sił zbrojnych apeluje o więcej broni
  • Rosja ostrzega Zachód przed dawaniem broni dalekiego zasięgu

Kijów (Reuters) – Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Zachód do zaprzestania gry z Rosją i nałożenia na nią ostrzejszych sankcji w celu zakończenia „głupiej wojny” na Ukrainie, dodając, że jego kraj pozostanie niezależny, pozostaje tylko pytanie: co? Cena £.

Krytyka Zełenskiego wobec Zachodu nasiliła się w ostatnich dniach, gdy Unia Europejska powoli zbliża się do możliwego rosyjskiego embarga na ropę i gdy tysiące rosyjskich żołnierzy próbują otoczyć wschodnie miasta Siewierodonieck i Łyczańsk.

Trzy miesiące po inwazji na Ukrainę Rosja porzuciła atak na stolicę Kijów i próbuje umocnić swoją kontrolę nad wschodnim przemysłowym regionem Donbasu, gdzie od 2014 roku wspiera separatystyczną rebelię.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zachodni analitycy wojskowi postrzegają bitwę pod Siewierodonieckiem i Łysiczańsk jako potencjalny punkt zwrotny w wojnie po tym, jak po kapitulacji ukraińskiego garnizonu w Mariupolu w zeszłym tygodniu nastąpiła zmiana tempa na Rosję.

„Ukraina pozostanie niepodległym państwem i nie zostanie złamana. Jedyne pytanie brzmi, jaką cenę zapłaci nasz naród za swoją wolność i jaką cenę zapłaci Rosja za tę bezsensowną wojnę z nami” – powiedział Zełenski w oświadczeniu. Przemówienie jest późnym wieczorem w czwartek.

„Rozwijające się katastrofalne wydarzenia mogłyby zostać powstrzymane, gdyby świat traktował sytuację na Ukrainie tak, jakby stanął w obliczu takiej samej sytuacji, gdyby siły, które grały z Rosją, nie manipulowałyby, ale wywierały presję, aby zakończyć wojnę”.

Zełenski skarżył się na nieporozumienia w Unii Europejskiej dotyczące kolejnych sankcji wobec Rosji i kwestionował, dlaczego niektórym krajom pozwolono zablokować plan.

READ  Queenstown Greatest Place to Walk the Earth w 2022 roku Lista najlepszych miejsc w Queenstown

Unia Europejska omawia szóstą rundę środków karnych, w tym zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej. Wymaga konsensusu, ale Węgry sprzeciwiają się temu pomysłowi, argumentując, że ich gospodarka bardzo ucierpi. Czytaj więcej

Jeden z czołowych doradców Węgier powiedział, że Węgry potrzebują od 3 do 1/2 do 4 lat, aby przestawić się z rosyjskiej ropy i poczynić ogromne inwestycje w celu dostosowania swojej gospodarki i dopóki nie zostanie osiągnięte porozumienie we wszystkich kwestiach, nie mogą poprzeć embarga Unii Europejskiej na ropę.

Zełenski powiedział, że Rosja otrzymuje 1 miliard euro dziennie z 27-narodowego bloku energetycznego.

„Ile tygodni UE będzie próbowała uzgodnić szósty pakiet?” Spytał.

„Naciski na Rosję to dosłownie kwestia ratowania życia. Każdego dnia zwlekanie, słabość, różne nieporozumienia czy propozycje „pacyfikacji” agresora kosztem ofiary oznaczają tylko, że ginie więcej Ukraińców”.

W komentarzach Zełenskiego drugi dzień z rzędu zaostrzył on swoją krytykę podejścia świata do wojny.

W środę skrytykował sugestie, że Kijów idzie na ustępstwa na rzecz pokoju, mówiąc, że pomysł był zszokowany próbami uspokojenia nazistowskich Niemiec w 1938 roku. Więcej

Na szczycie UE 30-31 maja widać było podziały między członkami, którzy chcą stawić czoła Rosji, a tymi, którzy wzywają do zawieszenia broni. Czytaj więcej

Rosjanie awansują

Ukraińskie wojsko poinformowało, że w czwartek siły rosyjskie zaatakowały z trzech stron, próbując otoczyć siły ukraińskie w Siewierodoniecku i Łyszczańsku. Gdyby oba miasta po obu stronach Dońca Siewierskiego upadły, to prawie cała Donbasska dzielnica Ługańska znalazłaby się pod kontrolą Rosji.

Natarcie rosyjskiego Donbasu było wsparte intensywnym ostrzałem artyleryjskim. Ukraińskie wojsko poinformowało, że w czwartek zbombardowano 50 miast w obwodzie donieckim i ługańskim.

Gubernator Ługańska Serhij Gajdai powiedział, że w ciągu 24 godzin w Siewierodoniecku zginęło pięciu cywilów.

Powiedział, że w czwartek około 150 osób zostało pochowanych w masowym grobie w jednym z łysiczańskich obwodów, gdzie zbieranie ciał i chowanie ich pojedynczo było zbyt niebezpieczne dla rodzin. Rosja twierdzi, że nie bierze na cel cywilów.

READ  Wyjaśnienie zmiennych Omicron: czym one są i co wiemy

A dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walery Zalogny wezwał Telegram do dostarczenia większej ilości broni zachodniej, w szczególności „broni, która pozwoli nam uderzyć wroga z dystansu”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł później, że wszelkie dostawy broni, które mogłyby dotrzeć na terytorium Rosji, będą „poważnym krokiem w kierunku niedopuszczalnej eskalacji”.

ryzyko eskalacji

Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, dostarczyły Ukrainie broń dalekiego zasięgu, w tym haubice M777 i pociski przeciwokrętowe Harpoon z Danii.

Urzędnicy i dyplomaci amerykańscy powiedzieli agencji Reuters, że Waszyngton rozważa nawet udostępnienie Kijowowi systemu rakietowego o zasięgu setek kilometrów i prowadzi rozmowy z Kijowem na temat ryzyka eskalacji, jeśli uderzy on głęboko w Rosję. Czytaj więcej

„Mamy obawy związane z eskalacją i nadal nie chcemy stawiać granic geograficznych ani zbytnio wiązać rąk z rzeczami, które im dajemy” – powiedział urzędnik USA, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości.

Rosja opisuje swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że faszystowskie zarzuty są bezpodstawne, a wojna jest nieuzasadnionym aktem agresji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja oczekuje, że Ukraina zaakceptuje jej żądania we wszelkich rozmowach pokojowych. Chce, by Ukraina uznała rosyjską suwerenność nad Krymem, zdobytym przez Moskwę w 2014 roku, oraz niepodległość terytorium, do którego domagają się separatyści. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. pisanie przez Michaela Berry; Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana, Roberta Persil

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top