G7 planuje wsparcie windykacji Ukrainy aktywami rosyjskimi

G7 planuje wsparcie windykacji Ukrainy aktywami rosyjskimi

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Zachodnie rządy planują emisję długu, aby pomóc w finansowaniu Ukrainy, wykorzystując rosyjskie aktywa jako zabezpieczenie spłaty, co zmusiłoby Moskwę do rozpoczęcia płacenia za swoją inwazję.

W ramach tych planów sojusznicy Kijowa mogliby zaciągnąć dług, aby sfinansować rozdarty wojną kraj. Koalicja wspierająca Ukrainę będzie żądać od Rosji spłaty długów, a jeśli tego nie zrobi, przejmie zamrożone rosyjskie aktywa suwerenne – twierdzą zaznajomieni z dyskusjami urzędnicy.

Rząd belgijski rozesłał plany do krajów G7, poinformowało „Financial Times” kilku urzędników zaznajomionych z propozycjami. Urzędnicy z dwóch krajów G7 stwierdzili, że jest to obecnie kluczowa opcja uwolnienia Ukrainy zamrożonych środków.

Takie ustrukturyzowanie wsparcia umożliwiłoby koalicji pozyskiwanie środków dla Ukrainy bez konieczności natychmiastowego rozwiązywania kwestii prawnych związanych z powodami przejmowania przez inne państwa rosyjskich aktywów suwerennych.

„Jedną z rzeczy, które mogłyby to zrobić, byłoby odroczenie kwestii, co stanie się z rosyjskimi aktywami państwowymi, nawet jeśli zostaną one wykorzystane jako zabezpieczenie” – powiedziała „Financial Times” osoba zaznajomiona z negocjacjami.

Powiedzieli, że plan zapewni Ukraińcom „niewielką płynność w oparciu o obietnicę złożoną już przez koalicję, że Rosja zapłaci”, odnosząc się do zobowiązania G7 z zeszłego roku w Hiroszimie, że „Rosja musi zakończyć swoją nielegalną wojnę”. Agresja i zapłata za wyrządzone szkody.”

Waszyngton naciska na swoich sojuszników, aby znaleźli sposób na przejęcie 260 miliardów euro aktywów rosyjskiego banku centralnego, które zostały zamrożone za granicą w odpowiedzi na zakrojoną na szeroką skalę inwazję Władimira Putina na Ukrainę w 2022 roku. Około 191 miliardów euro aktywów Moskwy jest przechowywanych w Euroclear, międzynarodowym banku instytucja finansowa. Depozyt papierów wartościowych z siedzibą w Brukseli.

READ  Jak sprawić, by system Windows 11 był bardziej podobny do systemu Windows 10

Jednak Paryż i Berlin wyraziły szczególną ostrożność, ponieważ obawiają się legalności, stabilności finansowej i możliwych represji.

Niemiecki rząd oświadczył, że popiera wykorzystanie wpływów wygenerowanych z rosyjskich aktywów przechowywanych w Euroclear, które w zeszłym roku wyniosły 4,4 miliarda euro. Berlin sprzeciwiał się jednak zajęciu niezbędnego majątku. Wraz z Francją i Europejskim Bankiem Centralnym wyrazili obawy, że może to mieć konsekwencje dla stabilności finansowej.

Urzędnik zaangażowany w rozmowy transatlantyckie powiedział „Financial Times”, że Belgia promuje pomysł łączenia długów w zamian za aktywa, próbując zbudować pozycję ugodową.

„Wykorzystywanie aktywów jako zabezpieczenia w celu zaciągnięcia zadłużenia to próba znalezienia kompromisu między różnymi punktami widzenia przy stole, zarówno w UE, jak i poza nią… powiedział urzędnik G7”.

Premier Belgii Alexander De Croo powiedział w zeszłym miesiącu, że kraje zachodnie „muszą popracować nad mechanizmem”, aby wykorzystać aktywa. „Można je na przykład wykorzystać jako zabezpieczenie w celu gromadzenia środków dla Ukrainy” – dodał.

Administracja Bidena wyraziła już wcześniej swoje poparcie dla prezentowanego obecnie w Kongresie projektu ustawy, który pozwoliłby jej „przejąć rosyjskie suwerenne aktywa na rzecz Ukrainy”.

W zeszłym roku w dokumencie do dyskusji rozesłanym wśród członków G7 stwierdzono, że sojusznicy Ukrainy mogą „przejąć rosyjskie aktywa suwerenne jako środek zaradczy, aby nakłonić Rosję do zaprzestania agresji”.

David Cameron, brytyjski minister spraw zagranicznych, powiedział w grudniu ubiegłego roku, że ma pewność, że można znaleźć legalną drogę przejęcia rosyjskiego majątku państwowego.

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *