Japoński badacz Księżyca kończy swoją służbę po niespodziewanie długim pobycie

Japoński badacz Księżyca kończy swoją służbę po niespodziewanie długim pobycie

Oczekuje się, że japońska sonda księżycowa, która w styczniu wylądowała na Księżycu, zakończy służbę po nieudanych próbach nawiązania z nią kontaktu, poinformowała w czwartek japońska agencja kosmiczna.

„Jest mało prawdopodobne, że zareaguje w przyszłości” – stwierdziła Japońska Agencja Badań Kosmicznych na temat inteligentnego lądownika Lunar Exploration Intelligent Lander (SLIM), który służył dłużej niż oczekiwano i zaskakująco przetrwał trzy zimne księżycowe noce.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych poinformowała, że ​​próbowała wznowić kontakt z odkrywcą w zeszłym miesiącu i w ciągu ostatnich siedmiu dni, ale nie była w stanie potwierdzić odpowiedzi.

To zdjęcie w pliku przedstawia inteligentny lądownik Lunar Exploration Intelligence (SLIM) należący do Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej (SLIM) (u góry po prawej) na powierzchni Księżyca, uchwycony 20 stycznia 2024 r. przez mały łazik SORA-Q oddzielony od lądownika. (Prawa autorskie JAXA/Tomy/Sony Group Corp./Doshisha University) (Przycinanie nie jest dozwolone) (Kyodo)

Agencja stwierdziła również, że „nie są obecnie znane plany na przyszłość”, zaprzeczając jakiemukolwiek negatywnemu wpływowi na wynik misji, ponieważ „wszystkie dane, które mieliśmy zamiar zebrać, uzyskaliśmy przed pierwszą nocą pobytu”.

Początkowo oczekiwano, że system SLIM, który opracowano w celu zademonstrowania możliwości wylądowania pojazdu na powierzchni Księżyca z niespotykaną dotąd precyzją, będzie służył jedynie przez kilka dni po wylądowaniu.

Sonda przetrwała jednak trzy noce księżycowe, każda trwająca około dwóch tygodni, kiedy temperatura może spaść do minus 170 stopni Celsjusza.

Ponieważ jednak w ciągu dnia temperatura może wzrosnąć do 110°C, oczekuje się, że prawdopodobieństwo awarii będzie rosło z każdym cyklem snu i regeneracji.

Japonia wysłała odkrywcę 20 stycznia, stając się piątym krajem, któremu udało się tego dokonać, po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach. SLIM wylądował około 55 metrów od miejsca docelowego podczas pierwszego na świecie precyzyjnego lądowania na powierzchni Księżyca.

READ  Narzędzie Apple do wykrywania złośliwego oprogramowania jest „trywialne”, łatwe do obejścia

Pomimo początkowego niepowodzenia w wytwarzaniu energii, ponieważ panele słoneczne nie były skierowane odpowiednio w stronę słońca, SLIM był w stanie wznowić misję księżycową i zakończyć zaplanowane misje do 31 stycznia.


Powiązany zakres:

Japonia wybiera dwóch astronautów spośród 7 kandydatów do lądowania na Księżycu

Japoński badacz Księżyca wznawia kontakt po ciężkiej księżycowej nocy

Japoński badacz Księżyca ponownie rozpoczyna pracę i wznawia swoją misję


Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *