„Kwestia czasu”: minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii ostrzega, że ​​„burza” w Chinach może nadejść Nowa Zelandia

Minister spraw zagranicznych Nana Mahota ostrzegła, że ​​Nowa Zelandia może znaleźć się w centrum „burzy” gniewu na Chiny, mówiąc, że eksporterzy muszą się zdywersyfikować, aby zapewnić sobie przetrwanie pogarszających się stosunków z Pekinem.

Komentarze Mahuty pojawiają się, gdy rząd Nowej Zelandii staje w obliczu rosnącej presji, aby zająć ostrzejsze stanowisko w sprawie łamania praw człowieka i represji ze strony ChinyTo podkreśla potencjalne reperkusje dla krajów, które irytują Pekin.

Sąsiednia Australia jest pogrążona w głębokiej wojnie handlowej z Chinami, którą Mahota przyrównał do burzy – burzy, która może z łatwością ogarnąć Nową Zelandię.

Nie możemy oczywiście ignorować tego, co dzieje się w Australii w związku z ich stosunkami z Chinami. A jeśli są blisko oka burzy lub oka burzy, to musimy słusznie zadać sobie pytanie – może to być tylko kwestia czasu, zanim burza się do nas zbliży.

Jedna z najbardziej szczerych dyskusji ministra dotyczyła słabej zależności handlowej Nowej Zelandii od Chin – oraz jasnej dyrektywy dla krajowych eksporterów, że powinni dążyć do redystrybucji części tych jaj do koszyków w innych miejscach.

„Sygnał, który wysyłam eksporterom, jest taki, że muszą pomyśleć o dywersyfikacji w tym kontekście – Covid-19, rozszerzanie powiązań w naszym regionie, aspekty buforowania, jeśli coś ważnego stanie się z Chinami. Czy będą w stanie wytrzymać wpływ ?” Zapytała.. Chiny Ponad 33 miliardy dolarów Prawie 30% całkowitego handlu Nowej Zelandii stanowi eksport.

Nowa Zelandia próbuje przejść trudną balans z Chinami: utrzymać silne stosunki handlowe, jednocześnie stwarzając przestrzeń do krytyki łamania praw człowieka lub prawa międzynarodowego. W ciągu ostatniego roku utrzymanie tej pozycji stało się trudniejsze.

Uważa się, że w obozach koncentracyjnych w Xinjiangu przetrzymywanych jest nawet milion Ujgurów.
Uważa się, że w obozach koncentracyjnych w Xinjiangu przetrzymywanych jest nawet milion Ujgurów. Zdjęcie: Greg Baker / AFP / Getty Images

Kraj znajduje się pod presją, by zająć bardziej moralne stanowisko w kwestiach praw człowieka w Chinach i wokół nich. Opis grup praw człowieka Masowe naruszenia praw człowieka w Xinjiangu, W tym uwięzienie ponad miliona ludzi w obozach koncentracyjnych i rehabilitacyjnych, praca przymusowa, masowa sterylizacja kobiet oraz ograniczenia religii, kultury i języka jako kulturowe ludobójstwo.

READ  Sprawa Cleo Smith: Wewnątrz szczęśliwego łamacza danych telefonu, który pomógł policji zgubić dziewczynę

Prześladowanie działaczy prodemokratycznych w Hongkongu trwa: Aresztowanie kilkudziesięciu polityków i działaczy prodemokratycznych w marcu Oznacza to, że wiele głównych głosów sprzeciwu znajduje się obecnie w areszcie lub więzieniu. Wcześniej w tym miesiącu premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​różnice między Nową Zelandią a Chinami stały się „trudniejsze do pogodzenia”.

Nowa Zelandia wydała oświadczenia wyrażające „poważne zaniepokojenie” działaniami Chin zarówno w Xinjiangu, jak i HongkongAle te stwierdzenia wydają się być łagodniejsze niż wypowiedzi jej długoletnich sojuszników z sieci Five Eyes – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Jacinda Ardern mówi, że różnice w stosunku do Chin stały się
Jacinda Ardern mówi, że różnice z Chinami stały się „trudniejsze do pogodzenia” – wideo

Nowa Zelandia i Australia przyjęły to z zadowoleniem Skoordynowane kary Jednak ogłoszone przez Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Kanadę w związku z naruszeniami Ujgurów Nie nałożono żadnych własnych kar. W maju w Nowej Zelandii Unikaj używania słowa „ludobójstwo” We wniosku w sprawie Sinciangu, który został jednogłośnie omówiony i przyjęty przez Parlament – zamiast tego zdecydowano się na użycie bardziej ogólnego i rozwodnionego języka w odniesieniu do „łamania praw człowieka”. Mahota mówi, że Nowa Zelandia „nie posunęła się tak daleko, by nazwać to ludobójstwem ze względu na międzynarodowy próg prawny”.

na czasMinister handlu Damian O’Connor powiedział, że użycie ludobójczego języka zaszkodzi powiązaniom biznesowym Nowej Zelandii. „Chińskiemu rządowi najwyraźniej coś takiego by się nie spodobało… Nie wątpię, że przyniesie to jakiś efekt [on trade]. O’Connor powiedział: „To nie jest fizyka jądrowa.

Lider opozycji Judith Collins powiedziała, że ​​relacje biznesowe Nowej Zelandii z Chinami były „słoniem w pokoju” w dyskusji. „W tej chwili jest jasne, że tak jest [beholden to China] Pod względem handlowym Rzeczy powiedział.

Mahota był wcześniej krytykowany za komentarze, że Nowa Zelandia jest „niekomfortowa z rozszerzaniem jurysdykcji Five Eyes”, uwaga, którą niektórzy postrzegali jako odejście od tradycyjnych sojuszników. W Chinach, Stanowe media ogłosiły te komentarze „Nowa Zelandia jest bezpieczna[ing] Jej interesem jest zdystansowanie się od kliki kierowanej przez Stany Zjednoczone ”.

READ  „To musi się skończyć” – Palestyńczycy i Izraelczycy w Nowej Zelandii szukają pokojowego rozwiązania

„W ostrym przeciwieństwie do Australii, która przyłączyła się do okrętu wojennego Stanów Zjednoczonych, Nowa Zelandia zachowała stosunkowo niezależne podejście do polityki zagranicznej, torując krajowi drogę do prowadzenia polityki korzystnej dla jej gospodarki” – napisał Global Times.

„Żeby było jasne, Nowa Zelandia ceni sobie związek Five Eyes” – powiedział Mahota The Guardian. Jest to ramy bezpieczeństwa i wywiadu, w ramach których możemy współpracować z niezawodnymi sojusznikami w tych konkretnych kwestiach. Ale społeczność praw człowieka jest znacznie szersza. … Nie potrzebujemy Five Eyes, aby wyjaśnić nasze stanowisko w kwestiach praw człowieka ”.

Australia oferuje wizję tego, jak mogłoby wyglądać zerwanie relacji biznesowych. Plik Awantura dyplomatyczna Nasiliło się, gdy Australia wezwała do zbadania pochodzenia Covid-19 w Chinach. Od tego czasu tylko się nasilił.

Chiny zareagowały, nakładając cła, ograniczenia importowe i ostrzegając swoich obywateli, aby nie podróżowali do Australii. Analiza ostatniego roku Okazało się, że zadeklarowane i nieujawnione chińskie sankcje kosztowały Australię w zeszłym roku około 47,7 miliarda dolarów australijskich (26,5 miliarda funtów). Jak dotąd wpływ tej wojny handlowej został złagodzony przez dalsze uzależnienie Chin od australijskiej rudy żelaza. Ale Chiny badają, jak skierować swoje zasoby do kopalń w Brazylii i Gwinei – jeśli to się powiedzie, Australia może ucierpieć bardziej.

W relacjach biznesowych z Chinami nie ma monopolu równoważnego zasobom Nowej Zelandii. „Cokolwiek można dostać z Nowej Zelandii, można to dostać gdzie indziej” – powiedział profesor prawa międzynarodowego Alexander Gillespie.

Chiny poznają naszą słabość w tym regionie. I myślę, że sposób, w jaki pozycjonujemy się na podstawie naszych danych, pokazuje, że jesteśmy również świadomi tej luki ”- powiedział.

Jeśli tak się stanie, odwet handlowy ze strony Chin może uderzyć w Nową Zelandię w wielu branżach. Pod koniec 2020 r. Wartość samego eksportu do Chin Przewyższyła łącznie czterech największych partnerów handlowych Nowej Zelandii – Australię, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Japonię.

READ  Donald Trump mówi, że agenci FBI dokonali nalotu na jego dom na Florydzie: „Włamali się do mojego sejfu”

Handluj z Chinami Stanowi 28% całkowitego eksportu Nowej Zelandii, w tym jedną czwartą eksportu produktów mleczarskich, ponad 60% produktów leśnych i prawie 50% mięsa. Kraj ten jest drugim co do wielkości źródłem turystyki w Nowej Zelandii, po samej Australii – przed Covid-19 chińscy turyści co roku wydawali w Nowej Zelandii około 1,7 miliarda dolarów. Edukacja międzynarodowa to przemysł o wartości 5 miliardów dolarów, a chińscy studenci stanowią około 47% studentów zagranicznych na nowozelandzkich uniwersytetach.

„W tej chwili Chiny będą z nas zadowolone, ponieważ uznają nas za słabe ogniwo w Five Eyes” – powiedział Gillespie. „Aby kraj taki jak Nowa Zelandia uciec od takich słów jak ludobójstwo, kiedy inne narody używają ich symbolicznie, jest to ważne”.

Zapytana o różnice między podejściem Nowej Zelandii i Australii do Chin, Mahuta odpowiedziała, że ​​„nie chce dać się wciągnąć w komentowanie podejścia innego kraju do ich stosunków dwustronnych”. Ale powiedziała, że ​​stosunki Nowej Zelandii z Chinami zmieniły się i dojrzewały w czasie.

„Relacje z Chinami przekroczyły stosunki pierwszych użytkowników – jako pierwsi zawarliśmy umowę o wolnym handlu z Chinami – do dojrzałych stosunków … w których możemy okazywać szacunek, konsekwentnie i przewidywalnie w kwestiach, które są dla nas ważne, ale także w kwestiach, które oddzielają i odróżniają nasz światopogląd od Chin ”.

Mahota chętnie przedstawił swoje przesłanie eksporterom w ramach szerszej ekspansji połączeń Nowej Zelandii w regionie Azji i Pacyfiku. Powiedziała: „Powiedzieliśmy, że to„ Chiny ”, a nie„ Chiny ”.

Powiedziała, że ​​Nowa Zelandia będzie musiała wzmocnić swoje więzi w regionie w nadchodzących latach. „Handel – choć jest ważny, tak samo jak pokój i stabilność w regionie”.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *