McLaren F1 sprzedaje się za 20,5 miliona dolarów, najdroższy samochód, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji w tym roku

1995 McLaren F1

Zdjęcie: Mike Mays | Gooding i spółka

McLaren F1 został wystawiony na aukcję w piątek wieczorem w Pebble Beach za 20,5 miliona dolarów, co pokazuje ciągłą siłę rynku klasycznych samochodów.

Gooding & Co sprzedał na aukcji rzadkiego McLarena F1 entuzjastycznej publiczności, pokonując szacunki na co najmniej 15 milionów dolarów. Samochód F1, jeden z najbardziej cenionych samochodów kolekcjonerskich ze względu na swoją rzadkość i pozycję w historii motoryzacji, stał się najdroższym samochodem, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji w tym roku i najdroższym sprzedanym McLarenem F1.

Sprzedaż była dowodem na to, że po przerwie w aukcjach drogich samochodów w okresie Koronawirus pandemiaSzczególnie silna pozostaje sprzedaż samochodów siedmiocyfrowych i ośmiocyfrowych.

1995 McLaren F1

Zdjęcie: Mike Mays | Gooding i spółka

„Ten sam entuzjazm w niższych segmentach cenowych wydaje się być również na wyższych poziomach”, powiedział Haggerty, połączony ubezpieczyciel samochodowy.

Jak podaje Hagerty, dotychczasowa sprzedaż podczas Monterey Car Week w Kalifornii – która obejmuje wiele aukcji, pokazów i nagród, a także Concours d’Elegance – wzrosła o 34% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., przekraczając 210 milionów dolarów.

McLaren F1 był niekwestionowaną gwiazdą tygodnia, a kolekcjonerzy i domy aukcyjne bacznie obserwowali jego cenę sprzedaży jako punkt odniesienia dla rynku. F1 jest uważany za jeden z pierwszych nowoczesnych supersamochodów i przypisuje się mu ożywienie marki samochodów wyścigowych i McLarena. McLaren zbudował tylko około 100 samochodów Formuły 1, więc rzadko są one wystawiane na aukcjach, a kolekcjonerzy na całym świecie z niecierpliwością czekają na ich sprzedaż.

Dzięki masywnemu 6-litrowemu silnikowi V-12 o mocy ponad 600 koni mechanicznych osiągał prędkość maksymalną 240 km/h i był reklamowany jako „pierwszy samochód drogowy Formuły 1”.

Cena naklejki McLarena F1s, gdy została wprowadzona na rynek w połowie lat 90., wynosiła zwykle od 800 000 do 1 miliona dolarów. Podczas gdy wielu wyśmiewało się w tym czasie z wysokiej ceny, wysoka wartość F1 czyni go jednym z najlepszych samochodów w historii, jeśli chodzi o ceny. Jay Leno opisał kiedyś swój samochód F1 jako „najlepszą inwestycję, jaką kiedykolwiek dokonałem”.

Samochód Formuły 1, który Gooding sprzedał w piątek, był szczególnie cenny, ponieważ miał tylko 241 mil, co czyni go „kapsułą czasu”. Został również ukończony w rzadkiej grze „Creton Brown”. McLaren z 1994 roku – LM Racing Spec – został sprzedany w RM Sotheby za 19,8 miliona dolarów w 2019 roku.

Nie jest jasne, kto złożył zwycięską ofertę.

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *