Mikronezja zobowiązuje się nie wycofywać się z Forum Pacyfiku, leczy wielki rozłam

Poważny rozłam został rozwiązany między narodami Pacyfiku, a narody Mikronezji zobowiązały się, że nie wycofają się z Forum Wysp Pacyfiku.

W tym tygodniu stany Mikronezji podpisały porozumienie o pozostaniu w 17-osobowym forum, grożąc, że odejdą z powodu mianowania Henriego Bony, sekretarza generalnego rady.

Rezolucja, podpisana przez niektórych przywódców Pacyfiku po spotkaniu na Fidżi we wtorek, przywróciła jedność na Pacyfiku po intensywnym okresie dyplomacji i wśród rosnących obaw przed narastającą geopolityczną walką o władzę w regionie.

„Na pewno uważam, że to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, naciski geopolityczne i intensywne zainteresowanie Pacyfikiem, pobudziły solidarność regionalną” – powiedziała dr Anna Bowles, ekspert ds. bezpieczeństwa Pacyfiku i starszy wykładowca na Uniwersytecie Massey.

Czytaj więcej:
* Wysocy urzędnicy amerykańscy ostrzegają Wyspy Salomona przed „odpowiedzią” USA na przerażającą chińską bazę wojskową
* Premier Wysp Salomona upomina Nową Zelandię i Australię z powodu budzącego obawy paktu bezpieczeństwa z Chinami
* Minister spraw zagranicznych Nananya Mahuta powiedział, że pakt bezpieczeństwa między Chinami a Wyspami Salomona nie przyniesie korzyści Nowej Zelandii ani sąsiednim krajom Pacyfiku

Pięć stanów Mikronezji – Nauru, Kiribati, Palau, Wyspy Marshalla i Sfederowane Stany Mikronezji – ogłosiło, że wycofa się z forum. W lutym 2021Po tym, jak Buna, były premier Wysp Cooka, został powołany na stanowisko sekretarza generalnego organu regionalnego w tajnym głosowaniu.

Liderzy Pacyfiku uczestniczący w 50. spotkaniu Forum Wysp Pacyfiku w 2019 r.

dostarczony

Liderzy Pacyfiku uczestniczący w 50. spotkaniu Forum Wysp Pacyfiku w 2019 r.

Nominacja Buny rozwścieczyła kraje Mikronezji, ponieważ uważały, że zgodnie z „dżentelmeńską umową” przyszła kolej na ich subregion, aby uzyskać kandydata na to stanowisko.

Na mocy „pakietu reform” zwanego Porozumieniem Suva Buna zachowałby swoje stanowisko, państwom Mikronezji obiecano następnego sekretarza generalnego w 2024 r., a rotacja subregionalna została sformalizowana.

Utworzone zostaną dwa nowe stanowiska zastępców generalnych, z których każde zostanie obsadzone przez podregiony niereprezentowane na wyższym stanowisku.

Z biurem w Mikronezji zostanie ustanowiona osobna rola komisarza ds. Pacyfiku. Pierwszy komisarz będzie pochodził z podokręgu.

Nie jest jeszcze jasne, czy Kiribati, które nie jest reprezentowane na spotkaniu na Fidżi, zaakceptuje porozumienie. Oświadczenie wydane przez prezydenta FSM Davida Panuelo mówi, że inne państwa Mikronezji próbują skontaktować się z Kiribati w celu uzyskania wsparcia.

„Czarna chmura zniknęła z Oceanu Spokojnego o wschodzie słońca, po tym, jak na jej miejsce spadł nowy deszcz”, powiedział Panuelo w oświadczeniu.

Liderzy Pacyfiku zatrzymują się

Rząd Fidżi / Facebook

Przywódcy Pacyfiku przerywają „Porozumienie Sufa”, które przywróci jedność między narodami Forum Wysp Pacyfiku. Od lewej: specjalny wysłannik do Republiki Wysp Marshalla John Silk, premier Samoa Fiami Matava, prezydent Sfederowanych Stanów Mikronezji David Panuelo, premier Fidżi Frank Bainimarama, prezydent Palau Surangel Whips i premier Cooka Wyspy Mark Brown.

Porozumienie osiągnięto przed długo oczekiwanym spotkaniem liderów Forum Wysp Pacyfiku, zaplanowanym na Fidżi w połowie lipca.

Forum stało się ostatnio centralnym punktem dyskusji o konflikcie geopolitycznym w regionie, po tym, jak Chiny rozpoczęły ambitną próbę zawarcia ogólnoregionalnego porozumienia z 10 krajami Pacyfiku.

Proponowana umowa została odrzucona przez kraje, a niektórzy przywódcy Pacyfiku ją zaproponowali Trzeba omówić na Forum Wysp Pacyfiku.

Podpisanie zaniepokojenia umową bezpieczeństwa Przez Wyspy Salomona i Chiny również miały być głównym tematem następnego spotkania Forum.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta, który weźmie udział w forum w lipcu, powiedział, że Nowa Zelandia poparła wynik.

„Utrzymaliśmy naszą wiarę i zaangażowanie w regionalizm Pacyfiku oraz rozwiązanie znalezione w celu zapewnienia, że ​​narody Mikronezji pozostaną na forum” – powiedziała w oświadczeniu.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że Nowa Zelandia popiera porozumienie (zdjęcie pliku).

Robert Kuchnia / Rzeczy

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że Nowa Zelandia popiera porozumienie (zdjęcie pliku).

To dobry wynik, który wzmocni forum – powiedział Bowles.

„Nie było to łatwe, ponieważ piątka Mikronezyjczyków położyła wszystkie swoje karty na stole i od samego początku postawiła ultimatum, które nie dało nikomu zbyt wiele miejsca na ruch.

„To był długi i trudny proces przepracowania tego, jak wyglądałaby akceptowalna decyzja”.

Bowles powiedział, że Nowa Zelandia była „głęboko” zaangażowana w wysiłki dyplomatyczne mające na celu rozwiązanie sporu.

Bowles powiedział, że dzięki uzdrowieniu szczeliny forum może teraz wrócić do pracy: zmiany klimatu, ożywienie gospodarcze Covid-19 i strategia regionalna na rok 2050.

READ  Stres i napięcie podczas kontraktów studentów Covid-19

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top