Największy na świecie szkielet triceratopsa wystawiony na sprzedaż, wiadomości naukowe

Szkielet Big Johna, największego triceratopsa na świecie, jest wystawiony na aukcję w Paryżu i może kosztować 1,5 miliona euro (1,8 miliona dolarów).

Ta licząca 66 milionów lat skamielina przemierzała ziemie współczesnej Dakoty Południowej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dinozaurów ze względu na trzy rogi na jej głowie.

Geolog Walter W. Stein Bell odkrył pierwszy kawałek kości dinozaura w 2014 roku i przeprowadził jego odbudowę z zespołem paleontologów w Trieście we Włoszech.

Unikalny okaz ma szkielet, który jest kompletny w ponad 60 procentach, w tym 75 procent czaszki.

Wyprzedaż odbywa się pośród ciągłego entuzjazmu dla szkieletów dinozaurów, a ceny często osiągają rekordowe poziomy, co sprawia, że ​​publiczne muzea i ośrodki badawcze nie są w stanie przebić prywatnych nabywców.

Kiedyś sprzedawane głównie do muzeów, szczątki dinozaurów coraz częściej przyciągały prywatnych nabywców, chociaż ich liczba jest wciąż niewielka.

Czaszka Big Johna, nazwanego na cześć właściciela ziemi, w której znaleziono ponad 200 kości dinozaurów, ma 2,62 metra długości, prawie jedną trzecią jego całkowitej długości ciała i dwa metry szerokości.

Nazwa Triceratops oznacza „trójrożną twarz”. Według paleontologa Iacopo Briano w skamieniałych szczątkach jego kostnej falbanki znajduje się duża luka, blizna bojowa spowodowana przez mniejszego konkurenta.

Rzadki szkielet dinozaura, jeden z najstarszych, został sprzedany w Paryżu w październiku anonimowemu oferentowi za ponad trzy miliony euro, co stanowi dwukrotność jego szacunków.

Kilka tygodni temu szkielet T-Rexa sprzed 67 milionów lat został sprzedany w Nowym Jorku za 31,8 miliona dolarów, bijąc rekordy dla dinozaura i znacznie przekraczając szacunkowo 6-8 milionów dolarów.

(z wkładem agencji)

READ  Gra Zelda: Tears of the Kingdom Nintendo Direct: Obejrzyj tutaj

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *