Niedrogie bioniczne kończyny i najszybszy na świecie robot rozświetlają GITEX

Niedrogie bioniczne kończyny i najszybszy na świecie robot rozświetlają GITEX

Bioniczne ramiona za ułamek kosztów najnowocześniejszej protetyki znalazły się wśród innowacji na konferencji startupów Expand North Star na marginesie GITEX w Dubaju.

Podczas tej konferencji przedsiębiorcy i start-upy po raz pierwszy otrzymali własną przestrzeń w porcie Dubai Port, aby zaprezentować innowacje w celu przyciągnięcia finansowania regionalnego i wprowadzenia nowych produktów.

Południowokoreańska firma zajmująca się robotyką Mand.ro obiecuje zrewolucjonizować dziedzinę protetyki, oferując urządzenia drukowane 3D, którymi można sterować za pomocą czujników, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania drogich implantów chirurgicznych.

Celem jest, aby do roku 2050 zespół robotów grał w piłkę nożną z ludzkimi mistrzami Pucharu Świata i wygrywał

Dennis Hong, profesor na UCLA i dyrektor RoMeLa

Czujniki ultradźwiękowe z opaski noszonej na przedramieniu w sposób ciągły wysyłają impulsy dźwiękowe do tkanki mięśniowej, która następnie przekazuje polecenia do protetycznej dłoni w celu stymulacji ruchu w czasie rzeczywistym.

„Zazwyczaj, jeśli ktoś straci rękę, ale nadal ma tam mięśnie, możemy przymocować do niego czujniki, aby kontrolować protezę” – powiedział Sango Yi, założyciel i dyrektor generalny Mand.ro.

„Z łatwością odbiera sygnał EMG i mięśnie kurczą się”.

Yee powiedział, że firma produkuje kończyny za pomocą druku 3D i dostosowuje kończyny elektroniczne za pomocą mikroskanowania i modelowania.

„Nie ma żadnego przeszczepu chirurgicznego” – powiedział.

Z urządzenia korzysta obecnie w Korei Południowej ponad 600 osób, a w klinice w Jordanii elektroniczną rękę otrzymało kolejnych 100 pacjentów.

Jednym z nich jest Raphael, kenijski policjant, który podczas próby aresztowania stracił rękę, gdy został zaatakowany maczetą.

Od czasu zainstalowania ręki mioelektrycznej może powrócić do czynnej służby.

Niedrogi zamiennik

Mand.ro może stworzyć wykonaną na zamówienie rękę zastępczą za jedyne 4000 dolarów, w porównaniu do typowych kosztów protezy robota sięgających 100 000 dolarów.

Może stanowić rozwiązanie dla obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi lub konfliktami, gdzie częste są urazy spowodowane zmiażdżeniem.

READ  Oferty Razer z okazji Czarnego Piątku na rok 2023 obejmują aż do 70 procent zniżki na myszy, klawiatury i kamery internetowe do gier

„Mieliśmy biuro w Jordanii, więc ludzie z Syrii, Iraku i Palestyny ​​mogli odwiedzać nas w Ammanie, abyśmy mogli wyposażyć ich w protezy” – powiedział Yee.

„Niestety z powodu Covida musieliśmy zamknąć.

„Chcielibyśmy rozszerzyć naszą działalność na Bliskim Wschodzie i w innych krajach, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu protezy.”

Rozwijająca się Northstar gości wystawców z całego świata i wprowadza mnóstwo nowych zastosowań dla najnowszych technologii, w tym sztucznej inteligencji.

DeepBrain AI wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia ludzkich awatarów, które można integrować z poleceniami, w podobny sposób jak ChatGPT czy Google Bard.

„Awatar nigdy nie będzie narzekał ani nie straci uśmiechu” – powiedział Michael Young, dyrektor finansowy i szef rozwoju biznesu w DeepBrain AI.

Awatary czytające wiadomości AI

DeepBrain AI rozpowszechnił już tę technologię w sektorze hotelarsko-edukacyjnym, gdzie awatary wideo prowadzą wykłady w języku angielskim.

Sieci telewizyjne również wykorzystują tę technologię, zastępując czytniki wiadomości ludzkimi awatarami generowanymi komputerowo.

10-minutowy film prezentowany przez utworzonego przez Ciebie awatara kosztuje około 30 dolarów.

„Media mają szerszy niż kiedykolwiek dostęp do udostępniania swoich treści, nie tylko w telewizji, ale nie mogą wykorzystać tego samego budżetu” – powiedział Young.

Odwiedzający wystawę mogli zobaczyć, jak szybko ewoluują roboty, które zastępują ręczne zadania wykonywane przez człowieka, m.in. w świecie sportu.

Roboty piłkarskie

Pełnowymiarowy humanoidalny robot o nazwie Artemis – co oznacza Advanced Robotic Technology for Enhanced Mobility and Improved Stability – opracowany przez Samueli School of Engineering na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, pokazuje, jak zespół maszyn mógłby pewnego dnia zmierzyć się ze zwycięską drużyną piłkarską.

READ  Jak ulepszyć przestrzeń ekwipunku w Harvestella

Artemis ma około 1,5 metra wzrostu, waży 38 kg i może biegać z prędkością 2,1 metra na sekundę, co czyni go najszybszym robotem kroczącym opracowanym do tej pory.

Twórcy twierdzą, że może chodzić po nierównych i niestabilnych powierzchniach, a także biegać i skakać, a przy tym pozostaje stabilny nawet przy mocnym pchnięciu.

Dennis Hong, profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz dyrektor RoMeLa, po prawej, ze swoim zespołem inżynierów i robotem Artemis w GITEX w Dubaju.  Nicka Webstera/The National

„Uważamy, że aby roboty były przydatne w życiu codziennym, muszą mieć kształt i rozmiar człowieka, ponieważ środowisko jest zaprojektowane dla ludzi” – powiedział Dennis Hong, profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz dyrektor firmy RoMeLa-Robotics. I laboratorium mechanizmów.

„To trzeci humanoidalny robot na świecie, który faktycznie potrafi biegać, co oznacza, że ​​obie stopy są nad ziemią.

„Istnieje konkurs o nazwie Robocup International Autonomous Robot Football Competition.

„Celem jest, aby do roku 2050 zespół robotów grał w piłkę nożną przeciwko ludzkim mistrzom świata i wygrywał”.

Wcześniejsza wersja o nazwie Thor – robot taktyczny do niebezpiecznych operacji – została zaprojektowana specjalnie do zastosowań związanych z usuwaniem skutków katastrof w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.

Artemis wykonany jest z aluminium, włókna węglowego i tytanu, a do opracowania mechaniki prowadzenia nóg wykorzystuje się sztuczną inteligencję – proces zwany optymalizacją topologii.

„Opracowaliśmy tego robota do konkretnego zastosowania, w którym może prowadzić samochód, wchodzić na górę, otwierać drzwi, zamykać zawory, a ostatecznie ratować ludzi i naprawiać różne rzeczy” – powiedział Hong.

„Chcemy zbudować lepsze ramiona i dłonie do manipulacji, ale tak naprawdę nie można sprawić, by opadły, aby były stabilne.

„A w tej chwili wykorzystujemy tylko 40 procent naszej mocy. To dopiero początek”.

READ  Nowy miękki czujnik daje robotom zdolność widzenia, odczuwania i podejmowania decyzji

Aktualizacja: 17 października 2023 o 16:08

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *