Obama krytykuje Rosję i Chiny za „brak pilności” w sprawie klimatu

Obama krytykuje Rosję i Chiny za „brak pilności” w sprawie klimatu

23-letnia aktywistka na rzecz klimatu, Brianna Froen, zwróciła się do światowych przywódców na otwarciu COP26. Wideo / ONZ

Barack Obama wyraził przekonanie w rozmowach klimatycznych ONZ, że administracja Bidena w końcu otrzyma za pośrednictwem Kongresu pakiet klimatyczny o wartości 555 miliardów dolarów (774 miliardy dolarów) i skrytykował przeciwników USA, Chiny i Rosję, za to, co nazwał „poważnym brakiem pilnej potrzeby” w skróceniu ich klimatu. Tonące emisje.

Kiedy kraje narzekały na powolne zaufanie i postęp w rozmowach klimatycznych, były prezydent USA, jeden z przywódców, którzy utorowali drogę do przełomowego porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., rzucił odrobinę swojej idiosynkratycznej nadziei, nawet gdy mówił o wkradających się „dystopiach”. jego marzenia.

„Są chwile, kiedy przyszłość wygląda trochę ponuro”, powiedział Obama podczas dwutygodniowych negocjacji. „Są chwile, kiedy wątpię, żeby ludzkość mogła współpracować, zanim będzie za późno”. „Nie możemy znieść rozpaczy”.

Jego komentarze pojawiły się, gdy liderzy konferencji w poniedziałek potwierdzili kilka ważnych kwestii spornych po tygodniu rozmów. Luka zaufania między bogatymi i biednymi narodami pojawiła się w kwestiach związanych ze zmianami klimatycznymi, gdy negocjacje przeszły przez listę kontrolną, co należy zrobić. Kraje rozwijające się kilka razy użyły słowa „rozczarowujące”, gdy przywódcy mówili w poniedziałek o poczynionych dotychczas postępach.

Konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow w Szkocji jest pierwszą konferencją Obamy, odkąd pomógł doprowadzić do triumfu porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., kiedy narody zobowiązały się do wystarczająco szybkiego ograniczenia paliw kopalnych i emisji rolnych, aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej katastrofalnego poziomu 1,5°C .

Ta uroczystość została zastąpiona niepokojem. Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia paryskiego. Prezydent Joe Biden przywrócił Amerykę do porozumienia w sprawie klimatu, gdy tylko objął urząd w tym roku, ale posunięcie Trumpa od lat hamuje amerykańskie wysiłki. Inni główni truciciele – w tym Chiny, Indie i Rosja – poruszają się znacznie wolniej w walce ze zmianami klimatycznymi, niż naukowcy uważają, że jest to konieczne.

READ  Obiady schludne: pięć posiłków inspirowanych kuchnią meksykańską

„Na podtrzymanie życia 1,5 stopnia jest teraz na oddziale intensywnej terapii” – powiedział Alden Meyer, wieloletni obserwator rozmów klimatycznych z E3G, think tankiem środowiskowym.

Wystąpienie Obamy miało na celu przypomnieć rządom o uniesieniu towarzyszącym porozumieniu paryskiemu i wezwało je do ogłoszenia bardziej natychmiastowych i namacalnych kroków w celu wprowadzenia w życie porozumienia z 2015 roku. Powiedział, że optymizm i jedność są potrzebne, aby uratować planetę, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

„Nie ma znaczenia, czy jesteś republikaninem, czy demokratą, czy podnoszące się wody zalewają twój dom na Florydzie, czy twoje plony zawodzą w Dakocie, czy twój dom w Kalifornii płonie. Natura, fizyka i nauka — one nie – powiedział Obama. „Potrzebujemy wszystkich – nawet jeśli nie zgadzamy się w innych sprawach”.

Pomimo sprzeciwu w Partii Demokratycznej Bidena, która zablokowała prezydencką ustawę klimatyczną, Obama powiedział, że jest przekonany, że wersja ambitnej ustawy klimatycznej Bidena zostanie zatwierdzona w Kongresie.

„Wprowadzi Stany Zjednoczone na właściwą drogę do osiągnięcia nowych celów klimatycznych”.

Podczas gdy stosunki między amerykańskimi negocjatorami a ich chińskimi odpowiednikami były postrzegane jako torowanie drogi do globalnego porozumienia paryskiego w 2015 r., Obama w poniedziałek skrytykował prezydenta Chin Xi Jinpinga i prezydenta Rosji Władimira Putina za to, że nie dołączyli do innych światowych przywódców podczas rozmów klimatycznych w Glasgow.

Były prezydent USA Barack Obama przemawia podczas szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w Szkocji.  zdjęcie / AP
Były prezydent USA Barack Obama przemawia podczas szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w Szkocji. zdjęcie / AP

„Szczególnie rozczarowujące było to, że przywódcy dwóch największych światowych emitentów, Chin i Rosji, odmówili nawet udziału w postępowaniu, a ich krajowe plany odzwierciedlają to, co wydaje się być poważnym brakiem pilności” – powiedział Obama.

Obama przemawiał wcześniej w poniedziałek na sesji na temat narodów wyspiarskich Pacyfiku, w tym tych, których egzystencji zagraża podnoszenie się oceanów z powodu zmian klimatycznych.

„Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania. Każdy z nas ma pracę do wykonania. Każdy z nas ma poświęcenia, które musimy ponieść” – powiedział w odniesieniu do klimatu. „Ale ci z nas, którzy żyją w bogatych krajach i ci z nas, którzy pomogli przyspieszyć ten problem… mają dodatkowe obciążenie”.

READ  Wybuch epidemii Covid 19 Omicron: 11 zgonów z powodu Covid, 4404 przypadki środowiskowe w związku z ostrzeżeniem o „kryzysie” pielęgniarskim

Nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie trzech głównych celów konferencji ONZ. Są to zobowiązania do zmniejszenia o połowę emisji do 2030 r. w celu utrzymania limitu temperatury 1,5°C zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym; Potrzeba 100 miliardów dolarów rocznie pomocy finansowej od bogatych krajów dla biednych krajów. I pomysł, że połowa tej kwoty idzie na przystosowanie się do najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Wiele innych kwestii, w tym handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla i przejrzystość krajowych zobowiązań dotyczących emisji, nie zostało jeszcze rozwiązanych.

Przedstawiciele 77 krajów rozwijających się wraz z Chinami powiedzieli, że nawet ta konferencja klimatyczna zapewnia finansowanie, aby pomóc biednym krajom przystosować się do zmian klimatycznych, rozmów nie można uznać za udane. Powiedzieli, że liczba reklam na temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym jest duża, ale obawiali się niskiej jakości.

Ahmedou Sibouri Toure z Gwinei powiedział, że niepowodzenie bogatych krajów w dotrzymaniu obietnicy pomocy biednym krajom w wysokości 100 miliardów dolarów pokazało, że była to „pusta obietnica”.

„Istnieje historia niedotrzymanych obietnic i niespełnionych zobowiązań przez kraje rozwinięte” – dodał Diego Pacheco Balanza z Boliwii.

Naukowcy twierdzą, że Ziemia jest tylko kilka lat od punktu, w którym osiągnięcie celów określonych w Porozumieniu Paryskim stanie się niemożliwe z powodu rosnących szkód spowodowanych przez węgiel, ropę, rolnictwo i inne źródła zanieczyszczeń. W ciągu ostatnich kilku dni w Glasgow i w całej Europie odbyły się masowe protesty młodych ludzi i innych, wzywających do szybszych działań w walce z globalnym ociepleniem.

Później w poniedziałek Obama spotkał się z dziesiątkami działaczy na rzecz klimatu, wielu z nich w wieku 20 lat, i wezwał ich do kontynuowania presji publicznej pomimo frustracji, że rządy nie podejmują dalszych wysiłków.

„Pytanie brzmi, gdzie są kraje, które naprawdę spełniły nasze oczekiwania? I okazuje się, że są to miejsca, gdzie była presja, gdzie była polityczna mobilizacja, gdzie byli aktywiści” – powiedział ubrany w T-shirty Obama. .

READ  Minister GCSB Judith Collins potępia rosyjskie cyberataki

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *