Seagate wprowadza na rynek dyski twarde o pojemności 28 TB i oznaki wzrostu cen urządzeń pamięci masowej

Seagate wprowadza na rynek dyski twarde o pojemności 28 TB i oznaki wzrostu cen urządzeń pamięci masowej

W tym artykule przyglądamy się najnowszym zapowiedziom firmy Seagate dotyczącym konwencjonalnych dysków twardych z zapisem magnetycznym (CMR) o pojemności cyfrowej do 28 TB. Przyglądamy się również najnowszym prognozom TrendForce, zgodnie z którymi ceny DRAM i NAND mogą zacząć rosnąć w czwartym kwartale 2023 r. Wszystkie urządzenia pamięci masowej i pamięci (w tym dyski twarde i SSD) odnotowały znaczny spadek cen od połowy 2020 r. 2022 Pozytywne sygnały potwierdzają nadzieję zwiększonego zapotrzebowania na pojemność magazynową w celu zaspokojenia rosnących potrzeb.

Firma Seagate ogłosiła niedawno wprowadzenie na rynek technologii konwencjonalnego zapisu magnetycznego (CMR) o dużej gęstości do zastosowań w centrach danych o pojemności 24 TB. Dyski SSD Exos X24 mieszczą 10 dysków o pojemności 2,4 TB na dysk. Firma podała również, że będzie oferować konfiguracje Exox X24 Magnetic Recording (SMR) o pojemności do 28 TB. Exo

Produkt zapewnia stałą szybkość transmisji danych do 285 MB/s, a jego żywotność między awariami wynosi 2,5 miliona godzin (MTBF). Zawiera technologię Secure Encryption firmy Seagate, która oferuje dysk samoszyfrujący (SED), SED-FIPS i funkcję Instant Secure Erase (ISE). Napęd objęty jest 5-letnią ograniczoną gwarancją. Kwalifikujące się dyski Exos X24 są wysyłane do kluczowych klientów, a dyski produkcyjne będą dostępne hurtowo do dystrybucji w kanałach w grudniu 2023 r.

Firma Western Digital wprowadziła na rynek 10-dyskowy dysk twardy CMR o pojemności 22 TB i dysk twardy SMR o pojemności 26 TB w maju 2022 r. Gęstość powierzchniowa produktu CMR wyniosła 1,1 TB na cal kwadratowy. W sierpniu tego roku firma wprowadziła na rynek dysk twardy UltraSMR o pojemności 28 TB. Ekstrapolując z gęstości powierzchniowej dysku 22 TB, dysk 28 TB powinien mieć około 1,4 TB na cal kwadratowy.

READ  „Mortal Kombat 1” przedstawia skórę Jean-Claude'a Van Damme'a

Firma Seagate oświadczyła również, że jest na dobrej drodze do rozpoczęcia na początku 2024 r. produkcji dysków SSD z funkcją zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem (HAMR) na początku 2024 r. (firma pobrała próbki dysków SSD HAMR o pojemności 32 TB). Na stoisku Seagate podczas Międzynarodowej Konferencji Broadcast 2023 w Amsterdamie. Słyszałem, że ich dyski HAMR o pojemności 30 TB są poddawane ocenie wśród potencjalnych klientów i zostaną dostarczone w ich systemach pamięci masowej Corvault do końca 2023 r.

Systemy te korzystają z formularza ochrony danych zwanego ADATP (Autonomous Distributed Assignment Protection Technology) wykorzystującego kod kasujący w celu skrócenia czasu potrzebnego na odbudowanie tych dużych dysków twardych. Jest to szczególnie ważne, gdy zwiększa się pojemność dysku twardego, ponieważ odbudowa uszkodzonego dysku starszymi metodami może zająć nawet tydzień. ADAPT pozwala na odbudowę dysku w ciągu godziny.

Sygnałem, że popyt na pamięć i pamięć masową może ustabilizować się po kilku miesiącach spadku, począwszy od połowy 2022 r., TrendForce przewiduje, że ceny pamięci DDR5 DRAM wzrosną o 3–8% w czwartym kwartale 2023 r. Ten wzrost cen stanowi kontynuację trendu zapoczątkowanego w trzecim kwartale 2023 r. w cenach DDR4 i DDR5. Wydaje się, że znaczną część tego wzrostu napędzają komputery PC, urządzenia mobilne, grafika i konsumencka pamięć DRAM, przy mniejszym wzroście pojemności, ale wyższych cenach aplikacji serwerowych, napędzanych przez wykorzystanie pamięci DRAM DDR5.

Również projekty TrendForce Ponieważ Samsung ograniczy we wrześniu produkcję NAND o 50% i skupi się na produkcji pamięci flash NAND składających się z mniej niż 128 warstw, ceny pamięci flash NAND albo pozostaną na obecnym poziomie, albo mogą wzrosnąć nawet o 5%. Chociaż może to zmniejszyć podaż i na razie ustabilizować ceny (ceny NAND są zbliżone do kosztów produkcji), potrzebny jest zwiększony popyt na NAND, aby zapewnić znaczny i trwały wzrost cen NAND.

READ  Oferta Samsunga Galaxy Z Fold 4 sugeruje niewielką, ale zdecydowaną zmianę w projekcie

Seagate dołącza do WDC z dyskami twardymi CMR o pojemności 28 TB i planuje używać dysków twardych HAMR w swoich systemach pamięci masowej Corvault do końca 2023 r. TrendForce przewiduje, że ceny pamięci DRAM i NAND wzrosną w czwartym kwartaley kwartale, co wskazuje, że popyt na pamięć masową przekracza zapasy pojemności centrów danych.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. spłacać Dla mnie strona internetowa.

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *