Szeroko stosowany Starlink do szerokopasmowej komunikacji ze stacją kosmiczną

Szeroko stosowany Starlink do szerokopasmowej komunikacji ze stacją kosmiczną

COLORADO SPRINGS — Deweloper komercyjnej stacji kosmicznej Vast wykorzysta konstelację Starlink firmy SpaceX do zapewnienia szerokopasmowej łączności ze stacją Haven-1, która zostanie wystrzelona w przyszłym roku.

9 kwietnia firma Vast ogłosiła, że ​​zainstaluje międzysatelitarne terminale laserowe na swoim terminalu Haven-1, aby umożliwić komunikację z satelitami Starlink. Umowa pomiędzy Vast i SpaceX obejmuje przyszłe stacje kosmiczne, które Vast planuje rozwijać.

Max Haut, dyrektor generalny Vast, powiedział w wywiadzie 39 grudniay Space Symposium powiedział, że jego firma będzie korzystać z terminali dostarczonych przez SpaceX. Prezes SpaceX, Gwen Shotwell, ogłosiła 19 marca na konferencji satelitarnej 2024, że SpaceX będzie sprzedawać terminale laserowe opracowane dla Starlink innym klientom i będzie to produkt zwany „Plug 'n' Placer”.

Vast zainstaluje cztery takie stacje na Haven-1. „Powinno zapewnić nam pełne pokrycie” – stwierdził, opierając się na orbicie Haven-1 i jej powiązaniu z konstelacją Starlink. Te łącza laserowe usprawnią tradycyjną komunikację radiową ze stacjami naziemnymi i za pośrednictwem satelitów Inmarsat.

Stacje Starlink zapewnią Haven-1 łączność do i ze stacji o przepustowości jednego gigabita na sekundę. „Nie przychodzi nam do głowy nic, co mogłoby być wykorzystywane częściej” – powiedział, uwzględniając wymagania dotyczące załogi i ładunku, a także 20 kamer zainstalowanych wewnątrz i na zewnątrz stacji.

„Możesz otworzyć laptopa, iPada lub iPhone'a i połączyć się z rodziną, przeprowadzić transmisję na żywo, aby się porozumieć, lub obejrzeć film, jeśli chcesz” – powiedział o doświadczeniu, jakie załogi będą miały w Haven-1. Stanowiłoby to przewagę konkurencyjną Vast nad alternatywami, takimi jak „gorsza technicznie” łączność obecnie dostępna na ISS, powiedział.

Firma Vast ogłosiła Haven-1 w maju zeszłego roku, a jej celem jest uruchomienie jednoczłonowej stacji w sierpniu 2025 r. Haven-1 będzie w stanie pomieścić czteroosobowe załogi na krótkotrwałe misje, których łączny czas pobytu wyniesie 40 dni. . Obciążenia stacji można również obsługiwać, gdy stacja jest pusta.

READ  Zaoszczędź 195 USD na odkurzaczu/mopie Roborock S7

Haut powiedział, że rozwój Haven-1 przebiega zgodnie z harmonogramem. Firma, która w momencie powstania stacji zatrudniała około 120 osób, rozrosła się do 350 pracowników. Oczekuje, że do końca roku firma będzie zatrudniać 650 pracowników, a do czasu wystrzelenia Haven-1 – 800.

Jedną ze zmian od czasu ogłoszenia Haven-1 jest zmiana konstrukcji stacji ze stali nierdzewnej na aluminium. „Czuliśmy, że wykonanie dodatkowej objętości będzie szybsze i będzie kosztować znacznie mniej. Okazało się, że jest znacznie wolniejsze” – powiedział o stali nierdzewnej. Wyzwania związane ze stalą nierdzewną obejmowały duże marginesy podczas wystrzelenia rakiety Falcon 9 Haven-1, ponieważ a także specjalistyczne narzędzia potrzebne do produkcji komponentów.

Waseed rozpoczął badania nad aluminium w listopadzie zeszłego roku, a w zeszłym miesiącu zdecydował się na jego przejście. „Aluminium to sprawdzona metoda, którą bardzo szybko udało nam się udoskonalić w firmie” – powiedział. „Teraz wracamy do właściwej daty premiery”.

Vast nie ogłosił jeszcze żadnych klientów na Haven-1, ale Haut powiedział, że firma ma w planach kilku potencjalnych klientów, koncentrując się na klientach rządowych lub międzynarodowych, a także na klientach prywatnych. „Myślę, że w miarę jak pokazujemy postęp NASA i wszystkim innym, poziom wiarygodności i zainteresowania stale rośnie”.

Vast nie ma kontraktu w ramach programu NASA Commercial Low-Earth Orbit Destinations (CLD), ale ma przyznaną w zeszłym roku umowę Space Act bez finansowania, która zapewnia firmie dostęp do wiedzy i danych NASA. Firma planuje ubiegać się o kolejną fazę programu CLD, a także przyszłe prywatne misje astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

„Głównym powodem, dla którego to robimy, jest przeszkolenie naszego zespołu i budowanie naszych relacji z NASA” – Haut powiedział o planach FAST dotyczących ubiegania się o możliwości wykorzystania kolejnych prywatnych misji astronautów NASA. „Konstruktor stacji kosmicznej może skorzystać z doświadczenia ISS przed zbudowaniem jego następcy i myślę, że NASA również to widzi”.

READ  Valve nie zatwierdzi gier Steam, które wykorzystują grafikę AI naruszającą prawa autorskie

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *