Weekendowy raport informacyjny: Inwestorzy odzyskują entuzjazm do inwestycji kapitałowych

Weekendowy raport informacyjny: Inwestorzy odzyskują entuzjazm do inwestycji kapitałowych

Oto nasze podsumowanie kluczowych wydarzeń gospodarczych, które z dnia na dzień miały wpływ na Nową Zelandię. Inwestorzy powracający do wiadomości ponownie odkrywają swój apetyt na inwestycje w akcje, co oznacza, że ​​optymistycznie patrzą w przyszłość.

Ale najpierw musimy zaznaczyć, że to kolejny długi weekend w Stanach Zjednoczonych. Poniedziałek w USA (wtorek NZT) będzie Dniem Prezydenta, a rynki, zarówno obligacyjne, jak i giełdowe, będą zamknięte.

W kolejnej edycji naszego badania konsumenckiego wskaźnik ten wzrósł i potwierdził wcześniejsze badania. Transkrypcja z Uniwersytetu Michigan Wzrósł nieznacznie, osiągając nowy najwyższy poziom od lipca 2021 r., mimo że był nieznacznie poniżej oczekiwań rynkowych.

Amerykańskie osiedle mieszkaniowe Pozwolenia budowlane W styczniu spadły w porównaniu do grudnia, ale były o 8,6% wyższe niż przed rokiem.

Ale Amerykanin Zaczyna się mieszkanie W styczniu spadł o prawie -15% do rocznej stopy 1,331 mln, poniżej poziomu z zeszłego roku i najniższego od sierpnia, przy czym znacznie rozminął się z oczekiwaniami rynku. To największy spadek od kwietnia 2020 r.

Oczywiste jest, że inflacja nie została jeszcze pokonana, nawet jeśli spadła. My Ceny producenta Stopy procentowe wzrosły w styczniu o +0,3% w porównaniu z grudniem, co stanowi największy wzrost miesięczny od pięciu miesięcy, po spadku o -0,1% w grudniu. Analitycy spodziewali się wzrostu o +0,1%. Koszt usług wzrósł o +0,6% miesiąc do miesiąca, najwięcej od lipca. Ale to wszystko oznacza, że ​​ceny producentów są tylko o +0,9% wyższe niż rok temu. To właśnie ostatnie ożywienie gospodarcze niepokoi rynki.

Ceny benzyny są składową zmian Indeksu Cen Konsumenckich (CPI) i Indeksu Cen Producentów (PPI). Ich dzień Średnia cena w całym kraju To 3,284 dolara za galon (1,42 dolara nowozelandzkiego za litr, co nie jest błędem w obliczeniach). To -4,0% mniej niż w roku ubiegłym. Jednak skarga na „wysokie ceny benzyny” pozostaje integralną częścią rozmów partyjnych.

Oraz na Wall Street, wraz z publikacją grudniowych wyników spółek, z których dotychczas ogłoszono trzy czwarte Wyświetla Nieznaczny wzrost o +3,2% w porównaniu do roku ubiegłego. Wbrew oczekiwaniom historia jest bardziej pozytywna. 75% spółek z S&P 500 odnotowało pozytywną „niespodziankę” w zakresie zysku na akcję, a 65% spółek z S&P 500 odnotowało pozytywną „niespodziankę” w zakresie przychodów. Przypomina nam to, że oczekiwania na koniec 2023 r. były niskie – a to okazuje się niepotrzebnie niskie.

READ  Namiętne powitanie po tym, jak ośmiolatek tonie w obozie szkolnym Port Ferry w Wiktorii

Pieniądze, które przeniosły się z akcji do funduszy rynku pieniężnego, teraz wracają. Rosły globalne fundusze akcyjne Duże dopływy W tygodniu kończącym się 14 lutego powrócił optymizm inwestorów w związku z wzrostami na giełdzie, pomimo utrzymującej się niepewności co do planów obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. To sprawa globalna, obejmująca m.in Australia.

W Chinach rynki finansowe powracają w poniedziałek po święcie chińskiego Nowego Roku. Władze będą gotowe zatuszować wszelkie słabości, a inwestorzy prawdopodobnie wykorzystają szansę. „Tryb pekiński” uratuje wielu inwestorów. Może to jednak zadziałać w przypadku Pekinu, który wydaje się planować znaczny wzrost udziału kontroli przedsiębiorstw państwowych nad ogólnym PKB. W oczach Pekinu prywatna własność i kontrola nad dużymi firmami nie są obecnie brane pod uwagę w interesie kraju.

Singapur Eksport znacznie wzrósł w styczniu w stosunku do grudnia i wzrosły o prawie 17% w porównaniu z rokiem poprzednim. Analitycy oczekiwali skromniejszego wzrostu na poziomie 5%.

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rosyjski Bank Centralny utrzymał podstawową stopę procentową bez zmian na poziomie 16%, tymczasowe wstrzymanie kampanii podwyżek +850 punktów bazowych rozpoczętej w lipcu 2023 r. (W tym samym czasie, co konferencja prasowa banku, która, co niezwykłe, była w całości relacjonowana przez lokalne media, Aleksiej Nawalny zabicie W swoim więzieniu w Arktyce. O tym nie wspomniał.)

międzynarodowy Ceny niklu Pozostaje „bardzo niski” na poziomie osiągniętym po raz pierwszy w 2003 r. Na tych poziomach Górnicy poddają sięTym bardziej, że tanim eksporterem jest Indonezja, która jest w stanie przetrwać na tych poziomach. Australia nie chce jednak zamykać kopalń, ponieważ potrzebuje rentownego przemysłu krajowego, który wspierałby jej zieloną transformację. A więc wczoraj Australia Klasyfikować Nikiel jako „metal krytyczny”, otwierający dotkniętej kryzysem branży dostęp do miliardów dolarów w postaci tanich pożyczek rządu federalnego.

READ  Covid-19: Test nowoprzybyłych jest pozytywny dla szczepu Omicron w NSW

chwila, Produkcja energii elektrycznej na całym świecie W 2023 r. zużycie paliw kopalnych w dalszym ciągu spadało (-2,8% r/r), głównie ze względu na niższą produkcję z elektrowni węglowych (-8,8% r/r). W szczególności spadki produkcji w USA (-8,7% r/r), Niemczech (-26,7% r/r), Polsce (-18,7% r/r) i Japonii (-7,7% r/r) wiodły tendencji Rok tego spadku wydobycia węgla. Uruchomienie wytwarzania energii elektrycznej. Ceny węgla Obecnie powróciła do poziomów odnotowanych po raz pierwszy w 2011 r. Z drugiej strony produkcja energii elektrycznej netto ze źródeł odnawialnych pozostaje wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku (+6,0% r/r), a tendencja ta utrzymuje się od lipca 2023 r., napędzana wzrostem Produkcja z energii wiatrowej (+5,1% r/r) i słonecznej (+10,9%). Produkcja energii elektrycznej z energii jądrowej wzrosła o 6,0% rok do roku, ponieważ produkcja we Francji odbiła się od niskiego poziomu w 2022 r.

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji zaczyna się dzisiaj od poziomu 4,30%, czyli o +6 punktów bazowych więcej niż wczoraj i +11 punktów bazowych więcej niż w zeszłym tygodniu. Kluczowe odwrócenie krzywej dochodowości 2-10 jest głębsze i wynosi -37 punktów bazowych. Odwrócenie krzywej 1-5 jest płytsze i wynosi -70 punktów bazowych. Odwrócenie krzywej z okresu 3 miesięcy na 10 lat powróciło do -108 punktów bazowych. Rentowność australijskich 10-letnich obligacji wynosi obecnie 4,232%, co oznacza wzrost o 4 punkty bazowe w porównaniu z wczoraj. W okresie świątecznym oprocentowanie chińskich obligacji 10-letnich pozostało na niezmienionym poziomie 2,45%. Oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych Nowej Zelandii wzrosło o 5 punktów bazowych do 4,92%. Tydzień temu kurs kształtował się na poziomie 4,91%, więc zmiana netto była minimalna.

Podczas piątkowej sesji na Wall Street przed długim weekendem indeks S&P 500 niewiele się zmienił i wzrósł w ciągu tygodnia jedynie o +0,2%. Rynki europejskie były mieszane przez noc. Akcje Londynu rozpoczęły w ciągu ostatnich kilku dni wzrost o 1,5%, a w ciągu tygodnia zamknęły się wzrostem o 1,8%. Indeks paryski wzrósł w ciągu nocy o 0,3%, osiągając 1,3% w ciągu tygodnia. Indeks frankfurcki wzrósł w ciągu dnia o 0,4%, co oznacza wzrost o 0,8% w ciągu tygodnia. Wczoraj Tokio zakończyło piątkową sesję wzrostem o 0,9%, co oznacza wzrost o 4,3% w ciągu tygodnia, i jest gwiazdą programu. Indeks Hongkongu zakończył dzień na plusie o 2,5%, wzrastając w ciągu tygodnia o 2,2%. Szanghaj pozostaje zamknięty. Wczoraj akcje Singapuru wzrosły o 1,4%, by zakończyć tydzień wzrostem o 2,4%. Indeks ASX200 zakończył piątek notowaniami +0,7%, co oznacza tygodniowy wzrost o +0,2%. W piątek indeks NZX50 wzrósł o +0,7%, ale zakończył tydzień spadkiem o -1,2%.

READ  Mężczyzna w West Auckland traci palce w wybuchu domowej roboty fajerwerków

the Indeks strachu i chciwości Nadal utrzymuje się na „wyjątkowo zachłannym” poziomie z tygodnia temu.

złota cena Dzień rozpocznie się o +9 USD/oz wyżej niż wczorajsza cena 2010 USD/oz. Ale to o -13 dolarów za uncję mniej niż o tej porze w zeszłym tygodniu.

Ceny ropy naftowej w USA wzrosły o ponad 50 dolarów, do zaledwie 78,50 dolarów za baryłkę, podczas gdy międzynarodowe ceny ropy Brent wzrosły podobnie i wyniosły 83 dolarów za baryłkę. Obie ceny wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o około +2 USD.

Dolar nowozelandzki zaczyna dziś od zaledwie 61,2 sensów amerykańskich, co oznacza wzrost o +20 punktów bazowych w porównaniu z tą chwilą wczoraj. Tydzień temu temperatura wynosiła 61,4 stopnia Celsjusza. W stosunku do dolara australijskiego pozostajemy na poziomie 93,7 AUc. W stosunku do euro nadal utrzymujemy się na poziomie 57,8 eurocentów. Wszystko to sprawia, że ​​TWI-5 rozpoczyna dzień od poziomu nieco poniżej 70,6 i nie zmienił się zbytnio. Tydzień temu było to 70,9.

Cena Bitcoina zaczyna się dzisiaj od 52 006 dolarów, co oznacza spadek o 0,4% w porównaniu z wczorajszą ceną. Jednak w porównaniu z tym okresem w zeszłym tygodniu wzrosła ona o +9,2%. Zmienność w ciągu ostatnich 24 godzin była niewielka i wyniosła zaledwie +/- 1,5%.

Wybierz karty wykresów

Najłatwiejszym miejscem do śledzenia ryzyka związanego ze zdarzeniami jest śledzenie naszej strony internetowej Kalendarz ekonomiczny tutaj.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *