Zmiany temperatury i nie tylko: jak zaćmienie słońca zmienia pogodę

Zmiany temperatury i nie tylko: jak zaćmienie słońca zmienia pogodę

Idris Latif – Reuters

Entuzjaści obserwują całkowite zaćmienie słońca w pobliżu Mitchell w stanie Oregon, 21 sierpnia 2017 r.CNN

Sobota Pierścień ognia pierścieniowy Zaćmienie Słońca Zmieni warunki pogodowe na powierzchni Ziemi, podobnie jak na niebie.

Zmiany temperatury, prędkości wiatru i wilgotności mają miejsce, gdy Księżyc przechodzi przed słońcem podczas zaćmienia słońca i rzuca swój cień na powierzchnię Ziemi.

Im więcej światła słonecznego jest blokowane, tym bardziej dramatyczne są zmiany klimatyczne. Efekt jest podobny do tego, jak zacienione obszary są chłodniejsze w upalny dzień niż miejsca wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Sobotnie zaćmienie obrączkowe zablokuje do 90% słońca na wąskiej ścieżce od Oregonu do Teksasu. Zaćmienie obrączkowe Pozwala na dotarcie do powierzchni Ziemi nieco większej ilości promieniowania słonecznego – światła słonecznego i energii – niż całkowite zaćmienie, które całkowicie blokuje Słońce.

Jednak spadek promieniowania słonecznego, niezależnie od tego, jak krótkotrwały, może mieć wpływ na temperaturę i inne warunki pogodowe.

Jednak nie wszystkie zmiany pogody podczas zaćmień są sobie równe. Dokładny spadek temperatury może się znacznie różnić w zależności od innych czynników, takich jak pora roku i zachmurzenie.

Zaćmienie obrączkowe w październiku będzie miało mniej dramatyczny wpływ na temperatury niż całkowite zaćmienie w sierpniu, nie tylko ze względu na ilość światła słonecznego blokowanego przez Księżyc, ale także ze względu na niższy kąt, pod którym słońce uderza w Ziemię jesienią w porównaniu z latem. .

Wyższy kąt słońca powoduje intensywniejszą jasność i wyższe temperatury, a jesienią kąt zaczyna się zmniejszać.

2017 Całkowite zaćmienie słońca Stało się to podczas letniego popołudnia w sierpniu, więc temperatury były już wysokie, co zwiększało prawdopodobieństwo powstania kraterów w niektórych miejscach na całej ścieżce. W Douglas w stanie Wyoming temperatura spadła o 11 stopni w ciągu zaledwie godziny, a na południu nastąpił powszechny spadek temperatur o 4–8 stopni.

READ  Innowacyjny śmigłowiec NASA odkrywa wrak UFO na Marsie

Jonathan Ernst – Reuters

Ludzie obserwują zbliżające się do całkowitego zaćmienie słońca z Parku Narodowego Great Smoky Mountains w stanie Tennessee, 21 sierpnia 2017 r.

Spadek temperatur podczas sobotniego zaćmienia słońca nie powinien być gwałtowny, ale możliwe, że w ciągu… Obwodnica.

Juan Hernandez, meteorolog z National Weather Service w Fort Worth w Teksasie, powiedział CNN, że na obszarach, na których występuje jedynie częściowe zaćmienie słońca, temperatura może rosnąć wolniej od późnego poranka do wczesnego popołudnia.

Powolny wzrost temperatur może ograniczyć możliwość wzrostu temperatur w godzinach popołudniowych i sprawić, że w sobotę będzie nieco chłodniej niż gdyby nie było zaćmienia. Może się to zdarzyć w Dallas i Phoenix, gdzie Księżyc zablokuje 80% Słońca.

Zaćmienia wpływają nie tylko na temperaturę. Zmniejszone promieniowanie słoneczne i niższe temperatury mogą również wpływać na wiatr, wilgotność i zachmurzenie.

Gwałtowne ochłodzenie podczas zaćmienia na krótko zmniejsza ilość ciepła zmagazynowanego w atmosferze. Ciepło powoduje unoszenie się powietrza i sprawia, że ​​atmosfera jest niestabilna. Następnie atmosfera tworzy chmury, burze i wiatry, które uwalniają energię cieplną, próbując przywrócić równowagę.

Kiedy więc zaćmienie chłodzi powietrze, atmosfera się uspokaja, a prędkość wiatru maleje, ponieważ atmosfera nie pracuje tak ciężko, aby się zrównoważyć. Naukowcy dokonali szeregu pomiarów pogodowych w Wyoming i Nowym Jorku podczas całkowitego zaćmienia słońca w 2017 r. I znalazł W wyniku zaćmienia prędkość wiatru spadła o 6 mil na godzinę.

Stopień wilgotności, jaki odczuwasz, jest ściśle powiązany z temperaturą. Wilgotność wzrasta, gdy temperatura powietrza i punkt rosy, który mierzy ilość wilgoci w powietrzu, są zbliżone do tej samej temperatury. Kiedy więc temperatura powietrza spada na krótko podczas zaćmienia, zbliża się ona do punktu rosy i sprawia, że ​​powietrze staje się nieco bardziej wilgotne.

Znaczący spadek temperatury może również zmienić zachmurzenie.

READ  Wystrzelenie Falcon Heavy, najpotężniejszej rakiety na świecie od SpaceX

Chmury zniknęły nad częściami Karoliny Południowej podczas całkowitego zaćmienia słońca w 2017 r., ponieważ straciły paliwo – ciepło, które powoduje wznoszenie się powietrza i tworzenie chmur. Możliwe jest również, że część chmur rozproszy się podczas sobotniego zaćmienia słońca, nawet jeśli temperatura spadnie mniej dotkliwie.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *