„Gorąca susza” na Zachodzie nie ma precedensu od ponad 500 lat

„Gorąca susza” na Zachodzie nie ma precedensu od ponad 500 lat

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

× Zamknąć

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Nowe badania wykorzystujące analizę słojów drzew potwierdzają, że w ciągu co najmniej pięciu stuleci nie było precedensu pokazującego, jak gorący i suchy stał się Zachód w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Badanie, opublikowane pod koniec stycznia, uzupełnia rosnącą liczbę badań sugerujących, że zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka ocieplają Ziemię w sposób nigdy wcześniej nie widziany. Potwierdza to inne badania, takie jak jedno opublikowane w zeszłym roku, które wykazało, że warunki panujące na Zachodzie w ciągu ostatnich 20 lat są najsuchszymi od 1200 lat ze względu na zmiany klimatyczne.

Ekstremalne upały i suchość wzmacniają się wzajemnie, tworząc pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego, którą klimatolodzy nazywają „gorącą suszą”.

Wyniki pokazują, że gorąca susza nigdy nie była tak dotkliwa, co sprawia, że ​​przyszłe prognozy i środki łagodzące stają się jaśniejsze, powiedziała Karen King, adiunkt na Uniwersytecie Tennessee i główna autorka badania.

Wnioski te mają ważne implikacje dla Nevady, najsuchszego stanu w kraju, który w dużej mierze zależy od kurczącej się dostępności rzeki Kolorado, oraz dla całego południowego zachodu.

„Kiedy dochodzi do tak złożonych ekstremalnych zjawisk pogodowych, ich konsekwencje również się zaostrzają” – powiedział King. „W obliczu rosnącego związku między upałem a suszą jeszcze bardziej niepewne staje się: czy będziemy w stanie przewidzieć, kiedy zakończy się ta megasusza?”

Naukowcy przyjrzeli się długości i szerokości słojów drzew, aby przyjrzeć się temperaturom sięgającym 1553 roku. Powiedziała, że ​​gęstsze słoje zazwyczaj wskazują na wyższe temperatury, podczas gdy cieńsze słoje wskazują na niższe temperatury.

Najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie dendrytów, czyli badania słojów drzew, umożliwiły przeprowadzenie tego badania. Zamiast używać drogich i czasochłonnych promieni rentgenowskich do pomiaru gęstości pierścieni, jak to opracowano w latach 90. XX wieku, badacze mogą teraz manipulować światłem, aby to osiągnąć.

Rejestrowanie ilości niebieskiego światła odbitego w każdym pierścieniu rocznym daje naukowcom lepszy obraz intensywności i jest metodą bezpieczniejszą, łatwiejszą i tańszą.

„Możemy zrobić lepiej, jeśli spróbujemy zrozumieć, jak częstotliwość występowania złożonych ekstremalnych zjawisk pogodowych we współczesnym stuleciu wypada w porównaniu z przeszłością” – stwierdził King. „To dobry krok naprzód”.

David Miko, profesor w laboratorium badawczym słojów drzew na Uniwersytecie w Arizonie, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że badanie to dopiero początek zrozumienia zmian temperatury na przestrzeni historii.

Powiedział, że chociaż w tej dziedzinie jest jeszcze wiele do odkrycia, badanie poszerza dotychczasowe rozumienie gorącej suszy za pomocą nowych technologii.

„To coś, co bez żadnych zmiennych wyzwalających może dostarczyć nam informacji na temat temperatury i pozwolić zrozumieć ślad klimatyczny tych susz” – powiedziała Miko.

Miko powiedziała, że ​​w przyszłości naukowcy będą pracować nad znalezieniem sposobów zrozumienia spadku temperatur w zimie i zebrania informacji na temat ilości śniegu topniejącego na przestrzeni wieków.

Dodał, że historyczna analiza temperatur jest niezbędna, aby pomóc ludziom zrozumieć, w jaki sposób zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka wpływają na dzisiejsze temperatury.

„Jakikolwiek stres spowodowany zmniejszonymi lub nawet niewielkim spadkiem opadów, spowoduje większy stres na planecie z powodu rosnących temperatur” – stwierdziła Miko.

więcej informacji:
Karen E. King i in., Zwiększanie częstości występowania gorącej suszy w zachodniej Ameryce Północnej od XVI wieku, Postęp nauki (2024). doi: 10.1126/sciadv.adj4289

Informacje o magazynie:
Postęp nauki


READ  Nowy wyciek Samsunga Galaxy S24 ujawnia inteligentne funkcje mogące konkurować z Pixelem 8 Pro

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *