DDR4? DDR5? WIFI? Krótki przegląd nowych płyt głównych z procesorem Intel Alder Lake

Powiększenie / Gigabyte Z690 Aorus Elite AX Z690 270 USD. Płyty główne Alder Lake mają różne kształty, rozmiary i ceny, o ile masz do wydania co najmniej 200 USD (a najlepiej bliżej 300 USD).

GB

Procesory Intel 12. generacji do komputerów stacjonarnych są dostępne tutaj i Oni są szybcy. Procesory te o nazwie kodowej Alder Lake zużywają kawałek ziemi energii, aby osiągnąć ten poziom, który osiągają, a do tego wymagałoby drogiego, wysokowydajnego chłodzenia. W zamian oferują jednak zdrową poprawę wydajności jednowątkowej w porównaniu z najbliższym konkurentem AMD i generalnie zbliżają się do wielowątkowych testów wydajności, pomimo stosowania rdzeni o niższej wydajności (lub rdzeni elektronicznych).

Jak to często bywa, nowe architektury procesorów wymagają nowych chipsetów i portów procesorów firmy Intel – płyt głównych z niezgodnym chipsetem z serii 500. Aby uzupełnić naszą recenzję Alder Lake, przyjrzeliśmy się obecnie dostępnym płytom głównym opartym na Z690, a także stanowi wschodzącego rynku pamięci RAM DDR5 (spoiler: nie jest świetny).

Wszystkie rodzaje paneli

Gigabyte Z690 UD AX DDR4 to potężna podstawowa płyta główna Z690 ATX dla Alder Lake, z obsługą DDR4, wbudowanym Wi-Fi i Bluetooth, przyzwoitym wyborem portów i przyzwoicie wyglądającym radiatorem VRM za około 220 USD.
Powiększenie / Gigabyte Z690 UD AX DDR4 to potężna podstawowa płyta główna Z690 ATX dla Alder Lake, z obsługą DDR4, wbudowanym Wi-Fi i Bluetooth, przyzwoitym wyborem portów i przyzwoicie wyglądającym radiatorem VRM za około 220 USD.

GB

Podstawowe płyty główne ATX i Micro ATX z chipsetem Z690 zaczynają się od 200 do 250 USD. Jest kilka spadków poniżej linii 200 USD, ale prawdopodobnie zostaną one wyprzedane w chwili pisania tego tekstu. Ogólnie staraliśmy się skupić na panelach, które można obecnie kupić; Nowy menu Większość płyt głównych ASRock i wiele płyt głównych Asus nie jest obecnie dostępnych, ale nadal możesz znaleźć płyty, które pasują do większości budżetów, jeśli ich potrzebujesz.

Nawet podstawowe płyty główne z serii Z mają spory udział w dzwonkach i gwizdkach — podstawowe płyty główne są zarezerwowane dla tańszych układów, których Intel jeszcze nie ogłosił ani nie wypuścił. W tym przedziale cenowym zazwyczaj otrzymujesz cztery gniazda pamięci DDR4, chociaż jest ich kilka (takich jak MSI Pro Z690-A DDR5 I Z690-A WIFI DDR5) oferuje zamiast tego cztery gniazda pamięci DDR5, a także gniazdo PCI Express 5.0 x16 dla procesorów graficznych, dwa wyjścia wyświetlania (zwykle jedno DisplayPort, jedno HDMI) i trzy lub cztery gniazda M.2 2280 do instalacji dysków twardych z wieloma stanami.

READ  Hunt: Wydarzenie Showdown's Traitor's Moon przedłużone po „problemach i błędach serwera”

Dostajesz również od sześciu do 10 tylnych portów USB z kombinacją prędkości, zwykle z jednym portem USB-C pomiędzy nimi. Większość z nich zawiera w tym momencie port Ethernet 2,5 Gb/s, chociaż nadal zobaczysz 1 Gb/s na najtańszych płytach. Wbudowana obsługa Wi-Fi i Bluetooth jest rzadkością w tym przedziale cenowym, ale mało znana – można ją znaleźć na panelach takich jak GIGABYTE Z690 UD AX i DDR5 i Wersje DDR4 z MSI Pro Z690-A.

Brakuje Wi-Fi i Bluetooth, ale za około 230 USD, MSI Pro Z690-A jest jedną z najtańszych płyt głównych Z690 z obsługą pamięci RAM DDR5.
Powiększenie / Brakuje Wi-Fi i Bluetooth, ale za około 230 USD, MSI Pro Z690-A jest jedną z najtańszych płyt głównych Z690 z obsługą pamięci RAM DDR5.

MSI

Jedyną rzeczą, na którą należy uważać na najtańszych płytach głównych, jest mały radiator dla jednostek regulujących napięcie lub VRM. Utrzymanie modułów regulacji napięcia (VRM) zapewnia, że ​​procesor może otrzymywać stałe zasilanie przy jednoczesnym zwiększaniu mocy przez dłuższy czas. Większość płyt głównych, które przyjrzeliśmy się, w tym te wymienione powyżej, to plus GIGABYTE Z690 Gaming X DDR4, Ten Legenda stali ASRock Z690, I Asus Prime Z690-PI Z690-P D4, I Prime Z690M-Plus D4 Wszystkie mają duże radiatory VRM nad i po lewej stronie gniazda procesora, co zwiększa liczbę portów. Inne, jak ASRock Z690 Phantom Gaming 4 I Z690 Pro RS, ma mniejsze radiatory VRM, które mogą nie obsługiwać wysokiej klasy Core i9-12900K lub podkręcania procesora.

Do 300 USD karty Wi-Fi/Bluetooth są standardową funkcją. Czasami znajdziesz więcej tylnych portów USB (w tym drugi port USB-C) na płytach takich jak GIGABYTE Z690 Aero G DDR4 albo Asus Prime Z690-A. Obsługa DDR5 jest jednak nadal stosunkowo niewielka: Prime Z690-A i Gigabyte Z690 Aorus Pro Obsługa DDR5, ale większość innych nadal korzysta z DDR4. W tym przedziale cenowym znajdziesz jedną z niewielu płyt głównych mini ITX Z690, odpowiednich do małych stacji roboczych lub konsol do gier: GIGABYTE Z690I Aorus Ultra DDR4. Ta klasa płyt ma również tendencję do zawierania większej liczby VRM oraz większych i bardziej szczegółowych radiatorów zarówno dla gniazd VRM, jak i M.2 SSD.

READ  Wyciekły oficjalne filmy z premiery Samsunga Galaxy S22 i Galaxy Tab S8

Istnieją płyty główne Z690. daleko ponad 300 USD od ASUS ROG Strix Z690-G do gier WiFi o wartości 350 USD (Myślę, że im więcej płacisz, tym większa nazwa) do MSIM EG Z690 As 600 $ Dla mnie 900 USD Gigabajt Z690 Aorus Xtreme Dla mnie 1100 USD Asus Rog Maximus Z690 Extreme To kosztuje tyle, co przyzwoity komputer do gier w czasach niedoboru chipów.

Kosztujący 100 USD błyszczący Asus ROG Maximus Z690 Extreme kosztuje tyle samo, co sam ładny laptop.
Powiększenie / Kosztujący 100 USD błyszczący Asus ROG Maximus Z690 Extreme kosztuje tyle samo, co sam ładny laptop.

Asus

Niektóre z tych płyt mają swoje własne punkty sprzedaży, takie jak wbudowany Thunderbolt 4 zamiast samego nagłówka, jeszcze więcej VRM i konfiguracje chłodzenia VRM z żebrami i rurkami cieplnymi. Ale wiele z tego, za co płacisz w tym przedziale cenowym, to także styl; Jasne diody LED cieszą się coraz większą popularnością, a radiatory z eleganckim logo zbliżają się do zakrycia całego panelu.

Większość ludzi nie musi wydawać tak dużo na płytę i lepiej byłoby wrzucić te pieniądze na procesor, pamięć RAM lub jakikolwiek inny GPU, który można znaleźć. Użyj konfiguracji testowej dostarczonej przez plik Intel MSI MPG Z690. Węgiel, za stosunkowo rozsądną cenę 400 USD. Ale te opcje płyt głównych są dostępne, jeśli masz specjalne potrzeby lub jeśli szukasz konkretnego wyglądu i masz gotówkę do spalenia.

Podatek od DDR5

Jeśli rzeczywiście możesz znaleźć pamięć RAM DDR5 do kupienia, zapłacisz dużo za dodatkową prędkość.
Powiększenie / Jeśli rzeczywiście możesz znaleźć pamięć RAM DDR5 do kupienia, zapłacisz dużo za dodatkową prędkość.

OLOy

Recenzja Alder Lake pozwoliła Intelowi posunąć się z najlepszej strony, a pamięć RAM DDR5 zapewnia dodatkową przepustowość pamięci, umożliwiając Intelowi uzyskanie dodatkowej wydajności z jego chipów (szczególnie w zadaniach wielowątkowych). Ale faktem jest, że teraz zapłacisz dużo więcej za złożenie komputera stacjonarnego z DDR5, zarówno przy zakupie płyt głównych (które mają niewielką premię w porównaniu z najtańszymi wersjami DDR4), jak i samej pamięci RAM.

READ  PUBG: Battlegrounds zarabia dużo pieniędzy grając za darmo

Porównajmy niektóre ceny pamięci RAM DDR4 3200 i DDR5 4800 jako punkt odniesienia, ponieważ są to najszybsze prędkości oficjalnie wymienione na stronach produktów Intel Alder Lake.

a 16 GB Crucial DDR5 4800. Zestaw pamięci Zapłacisz teraz około 137 USD, w porównaniu do 72 USD za Kluczowy zestaw pamięci DDR4 3200 (I nie jest to najtańsza opcja DDR4; pomyślałem, że lepiej będzie porównać zestawy RAM od tych samych producentów). Te same grupy o pojemności 32 GB 274 USD za DDR5 I 153 USD za DDR4. Dla 64 GB, patrzysz na 548 USD za ten kluczowy zestaw DDR5 lub 363 USD za DDR4 (Podczas gdy zestaw Crucial jest najtańszym zestawem 64 GB DDR5, zestawy 64 GB DDR4 można uzyskać od różnych producentów o podobnych prędkościach i czasach za około 250 USD.)

Co gorsza, nie każdy zestaw pamięci DDR5 w Newegg jest dostępny, więc może być trudno kupić, bez względu na to, ile chcesz zapłacić. W większości naszych badań korzystaliśmy z Newegg, ale sytuacja jest taka sama w przypadku sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon i B&H.

Jeśli kupujesz Alder Lake z ograniczonym budżetem, możesz nieco wypełnić lukę w cenie i wydajności, kupując zestaw DDR4 3600 lub 4000 po wyższej cenie niż DDR4 3200 i używając ustawienia XMP w BIOS-ie i pamięć RAM działająca z szacowanymi prędkościami po zainstalowaniu. nie zrobię tego blisko Luka, po części dlatego, że DDR5 wykorzystuje również więcej kanałów pamięci niż DDR4, ale powinieneś uzyskać nieco lepszą wydajność wielowątkową bez konieczności zajmowania się problemami z ceną i zapasami. Istnieją szybsze zestawy niż DDR4 4000, ale nie są dużo tańsze niż DDR5.

Nie możemy łatwo przewidzieć, jak będzie wyglądała dostawa DDR5 w przyszłości, ponieważ nikt nie jest obecnie w stanie przewidzieć niczego związanego z dostępnością chipów z jakąkolwiek dokładnością. Ale jeśli wszystko pójdzie tak, jakby zmiany w pamięci miały miejsce w przeszłości, możemy spodziewać się stopniowego spadku dostępności, cen i szybkości w miarę upływu czasu, gdy pojawił się już produkt konsumencki wykorzystujący DDR5. Ta dostępność będzie się nadal poprawiać, gdy AMD stanie się dostępne dla przejścia na DDR5, a także gdy procesory i chipsety 12. generacji niższej generacji z obsługą DDR5 staną się szerzej dostępne. Prędkości również wzrosną, zwiększając odległość między najwyższymi prędkościami DDR4 a najniższymi prędkościami DDR5. Ale spodziewamy się, że wszystko to potrwa co najmniej rok lub dwa.

Ars Technica może otrzymać rekompensatę za sprzedaż z linków w tym poście poprzez Programy partnerskie.

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *